منوي اصلي

موضوعات


*******

امکانات ديگر

انواع مواد مخدر
فواید و خصوصیتهای تریاک (اپیوم)
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۲۹ چاپ اين صفحه
فواید و خصوصیتهای تریاک (اپیوم)

دراين مقاله قصد داريم به صورت گذرا و با نگاهي اجمالي يكي از قديمي‌ترين و شايع ترين مواد مخدر يعني ترياك را مورد بررسي قرار دهيم زيرا گفتني‌ها در مورد ترياك به قدري گسترده است كه به طور قطع نمي‌توان آن‌ها را در يك مقاله گنجانيد.سابقه استفاده از ترياك توسط انسان به گذشته‌هاي بسيار دور بر مي‌گردد ، آن قدر دور كه مي‌توان گفت از زماني كه انسان با طبابت و مقابله با بيماري‌ها آشنا شد با ترياك نيز به عنوان يك ماده دارويي آشنا شده است. به عنوان مثال در مصر باستان در حدود 4 هزار سال قبل از ميلاد استفاده از ترياك توسط طبيبان آن زمان مرسوم بوده است. در ديگر تمدن‌هاي باستاني نيز آن گونه كه تاريخ حكايت مي‌كند رد پاي ترياك را مي‌توان مشاهده نمود. اگر قدري به جلو بياييم و تاريخ قرون اخير و نزديك را بررسي كنيم مي‌بينيم ترياك از حد و اندازه‌هاي يك ماده گياهي با استفاده‌هاي دارويي و سطحي ، پاي خود را فراتر گذاشته و به عنوان كالايي كه بسيار مورد توجه بوده است ، پا به ميدان مي‌گذارد تا جايي كه به خاطر آن مسائلي چون لشكركشي‌ها ، جنگ‌ها ، فتح سرزمين‌ها و غيره نيز مطرح مي‌شود. از مهمترين اين رويدادها مي‌توان به توليد ترياك در هندوستان توسط كمپاني هند شرقي و صدور آن به كشور چين كه در قرن نوزدهم باعث بروز چندين جنگ ميان دو كشور چين و انگلستان گرديد ، اشاره كرد. در آن زمان مصرف ترياك در بين چيني‌ها به شدت شيوع پيدا كرده بود و فروش ترياك توسط كمپاني هند شرقي در چين مهمترين و كلان‌ترين درآمد اين كمپاني محسوب مي‌شد. امپراطوري چين نيز كه متوجه تخريب ترياك در بين آحاد مردم خود شده بود هرزمان كه اقدام به مقابله يا ممنوعيت ورود ترياك مي كرد ، با جنگي سخت روبرو مي‌شد و معمولاٌ در اين جنگ‌ها شكست مي‌خورد. جالب است بدانيد كه جزيره تايوان را كشور چين به عنوان غرامت يكي از همين جنگ ها به طرف مقابل خود واگذار كرد كه در سال 2000 ميلادي مجدداٌ به چين واگذار گرديد. ترياك توسط هندي‌ها و چيني‌ها به بسياري از كشورهاي اروپا ، آمريكا و همين طور كشور خودمان رسوخ كرد. تاريخچه مصرف ترياك در كشور ما از زماني كه به عنوان يك پديده قابل بررسي است ، به حدود 200 سال قبل برمي‌گردد. زماني كه مردم براي مقابله با بيماري‌هايي مانند وبا ، ترياك مصرف مي كردند و پس از مدتي دچار مصرف دائمي آن شده و به ْآن اعتياد پيدا مي‌كردند.بررسي سير تاريخي مصرف اين ماده د كشورمان تا به امروز مطلبي نيست كه بتوانيم در اين نوشتار به آن به پردازيم اما آن چه كه براي ما مهم و قابل بررسي است جايگاه ترياك به عنوان يك ماده گياهي و دارويي و شناخت عوارض و خواص مثبت و منفي آن است.
آنچه امروزه در ذهن بسياري از مردم از عوام گرفته تا خواص نسبت به شناخت ترياك وجود دارد ، چيزي جز نگاهي منفي ناشي از نگريستن به عوارض سوء مصرف اين ماده نيست. از اين ديدگاه ترياك يك ماده مخدر است كه مصرف آن باعث تخريب وجود انسان ، اعتياد ، بيماري ، بدبختي و بيچارگي است. از اين ديدگاه ترياك يك سم است ( در زمان‌هاي قديم كساني كه قصد خودكشي داشتند با خوردن ترياك اقدام به اين كار مي‌كردند) از اين ديدگاه ترياك يك ماده كشنده است كه استفاده اي جز سوء مصرف ندارد. ماده‌اي است كه بايستي به شدت از آن دوري كرد و نسبت به آن تنفر داشت . ماده‌اي است كه بايد نيست و نابود شود و اثري از آن نباشد .
تمامي اين ديدگاه‌ها ناشي از نگريستن فقط به يك روي سكه است. رويي از سكه ترياك كه فقط نشان دهنده عوارض ناشي از سوء مصرف اين ماده به دليل عدم آگاهي ، جهل ، ناداني و عدم شناخت انسان و عدم درك او از استفاده صحيح مي باشد. شكي نيست كه اين ديدگاه‌ها واقعي است و مصائب ذكر شده در سوء مصرف اين ماده وجود دارند و غير قابل انكار.
حال اگر روي ديگر سكه را بررسي كنيم مي‌بينيم ترياك يكي از شاه‌كارهاي خلقت خداوند در بخش گياهان دارويي است. ترياك ماده اي است كه امروزه در علم پزشكي و داروسازي جايگاهي بسيار مهم و ارزشمند دارد. مرفين اولين و مهمترين تركيب ترياك است كه در بين ترياك هاي مختلف مقدار آن از 3 تا 23% متغير است.مرفين در پزشكي امروز كه اغلب داروهاي مسكن ، ضد درد ، بيهوش كننده و غيره از آن تهيه مي شود به قدري مهم و حياتي است كه تصور نبود آن غير ممكن است.
كدئين دومين تركيب مهم ترياك است. كديين نيز در صنعت داروسازي جايگاهي بسيار مهم دارد و طيف وسيع داروهاي كديين دار را همه ما مي‌شناسيم و نقش آن ها بر هيچ‌كس پوشيده نيست. نارسيين ، ناركوتين ، تبايين ، پاپاورين ، لودانيزين ، كوتامين ، كدامين ، لودانين ، و غيره كه تا 25 مورد ادامه دارند همگي آلكالوييدهاي ترياك هستند كه تمامي آن ها استفاده و كاربرد دارويي دارند.با نگاهي به اين تركيبات ، طيف وسيع اثرات آن‌ها و كاربرد آن‌ها در داروهاي مختلف مشاهده مي‌كنيم در سيستم دارويي كه امروزه بشر با تمامي تكنولوژي و دانش پيشرفته خود در اختيار دارد و با استفاده از آن به رويارويي و مقابله با بيماري‌ها مي‌رود ، ترياك و تركيبات آن بدون اغراق جايگاه اول را به عنوان ماده اوليه دارويي به خود اختصاص داده است. وضعيت فوق نشان مي دهد كه تنها نگرش منفي داشتن نسبت به اين ماده و آفريده شگفت انگيز خداوند بي انصافي است و اگر بخواهيم در مورد اين ماده به درستي قضاوت كنيم بايستي هر دو روي سكه را مد نظر قرار دهيم .
شايان ذكر است در حال حاضر مواد مخدر جديد مانند كرك ، شيشه يا آيس يا كريستال چنان تخريبي در مصرف كننده به وجود مي‌آورند كه تخريب ترياك در مقابل آن‌ها صفر است.

سوء مصرف و عوارض نامطلوب ناشي از آن و استفاده صحيح و كاربرد شفا بخش و زنگي بخش آن.

استفاده صحيح و استفاده غلط و نابجا موضوعي نيست كه فقط منحصر به ترياك باشد بلكه هر موضوع ديگري نيز مي‌تواند در اين قالب يعني استفاده درست و غلط گنجانده شود . هر موضوعي را مي توان از اين زاويه بررسي كرد و به جرأت مي‌توان گفت هيچ موضوعي نيست كه خارج از اين چهارچوب باشد.كه مثلاً بتوانيم بگوييم اين مسئله فقط كاربرد منفي دارد و يا فقط كاربرد مثبت دارد. هر چيزي در هستي داراي هردو نوع كاربرد مي باشد و اين موضوع يكي از ظرافت‌هاي خاص خلقت خداوند و يكي از پايه‌ها و اصول خلقت خداوند است يعني جمع اضداد.
اين كه كدام يك از اين كاربردها مورد استفاده قرار گيرد به دانايي ، تشخيص ، معرفت و شناخت انسان بر مي‌گردد. ابزاري ساده مثل چاقو كه در هر خانه‌اي يافت مي شود و به آن نياز است ( كاربرد مثبت ) و آدم كشي و چاقو كشي ( كاربرد منفي ) ، گرفته تا سرآمد تكنولوژي بشري يعني انرژي هسته‌اي كه مي‌توان از آن در توليد انرژي استفاده كرد ( كاربرد مثبت ) و همين طور مي‌توان از آن بمب اتم ساخت ( كاربرد منفي ) . حتي آب كه حياتي ترين عنصر زندگي است در حالت هايي مي‌تواند ويرانگر، مخرب و باعث مرگ و نابودي شود.
قدر مسلم وجود كاربرد منفي و استفاده نادرست از هر موضوعي نمي تواند دليلي براي كنار گذاشتن آن موضوع ، دوري از آن و منفي نگري نسبت به آن امر باشد.
ترياك ، اين ماده قدرتمند دارويي و عجيب همانقدر كه مي تواند باعث ايجاد بيماري ، اعتياد ، فلاكت و بدبختي باشد ، همانقدر كه در تهيه مواد مخدر مختلف نظير هرويين و اين روزها كرك ( كه از هرويين به دست مي آيد ) مي تواند مخرب و ويرانگر باشد به همان اندازه و حتي به مراتب بيشتر از آن قدرت شفا بخش و زندگي بخش دارد. اصولاً هر موضوع و يا امري كه در بعد منفي داراي قدرت تخريب و نابودي بالايي باشد ، در بعد مثبت و استفاده صحيح و يا به ديگر سخن در جهت صراط مستقيم مي‌تواند با قدرتي بسيار بيشتر به كمك انسان در زندگي و رويارويي با با مسائل منفي بيايد.

 اعتياد به موادمخدر كه بارزترين و مهمترين عارضه منفي ناشي از سوء مصرف و سوء استفاده ترياك به عنوان ماده اوليه مي‌باشد ، موضوعي است كه سال‌هاست ذهن بشر را به خود معطوف كرده است. به راستي درمان آن چگونه است. با چه دارويي ؟ با چه روشي ؟ در چه مدت زماني ؟ اين‌ها حداقل سؤالاتي هستند كه در بخش درمان اعتياد ، بشر هميشه با آنها روبه‌رو است. در طول تاريخ جواب‌هايي بي‌شمار و گوناگون به اين سؤالات داده شده است. روش‌هاي مختلف براي درمان اين بيماري پيشنهاد شده است و همينطور بازار وسيعي از داروهاي ترك اعتياد نيز وجود داشته و وجود دارد. اما به راستي اين جواب‌ها ، اين روش ها و اين داروها تا چه اندازه مؤثر و مفيد بوده‌اند ؟ آيا توانسته‌اند يك نفر بيمار يا يك مصرف‌كننده خواهان رهايي از اعتياد را براي هميشه از اين بيماري نجات دهند و او را درمان كنند ؟ به‌گونه‌اي كه شخص پس از قطع مصرف يك انسان متعادل و با راندمان باشد و وسوسه و ميل مصرف مجدد را نداشته باشد. يا اينكه فقط مصرفش را قطع مي‌كند و پس از قطع مصرف تنها چيزي كه وجود ندارد تعادل و حال خوب است. آيا اين روش‌ها توانسته‌اند در مقابل اين پديده به صورت قوي و كارآمد ظاهر شوند و يا حد اقل قدري از گسترش آن جلوگيري كنند ؟ ما قصد نداريم به اين سؤالات جوابي بدهيم كه مورد قبول همگان واقع شود و يا بگوييم كه جواب درست فقط همين است كه مي‌گوييم. اما مي‌توانيم نتايج تحقيقات و تجربيات خود را آن گونه كه هست بيان كنيم قضاوت در درست يا نادرست بودن آن به عهده شماست.
جمعيت احياي انساني كنگره 60 يك سازمان غيردولتي و مردمي و تحقيقاتي است كه مدت 7 سال در زمين آموزش ، پيشگيري ، مهار و درمان اعتياد به تحقيقات مي‌پردازد و نتايج كاربردي آن به وضوح و عينه قابل مشاهده است. دانش و علم كنگره 60 در خصوص اعتياد و درمان آن دانشي نيست كه فقط در حد سخن و حرف باشد بلكه كاملاً جنبه كاربردي داشته و نتايج مثبت آن بر روي صدها و هزاران‌نفر قابل مشاهده و بررسي است. كنگره 60 توسط بنيان‌گذار خود آقاي مهندس دژاكام روشي نوين را جهت درمان اعتياد در دستور كار خود دارد. اين روش كشف و يافته‌اي است كه حاصل 17 سال تجربه اعتياد و بيش از 10 سال تحقيق در اين خصوص مي‌باشد. اين روش طول درمان بيماري اعتياد را 11 ماه مي‌داند و بهترين ، كامل‌ترين ، كم‌عارضه‌ترين ، سالم‌ترين و با راندمان‌ترين دارو براي درمان اين بيماري را خارج از بحث‌هاي قانوني ، ترياك مي‌داند. آري همان ترياك كه عامل ايجاد بيماري و اعتياد بوده است در اينجا به عنوان دارو مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
اگر بپرسيد چرا 11 ماه ؟ مي‌گوييم به اين دليل كه سيستم توليد كننده مواد شبه‌افيوني كه بر اثر مصرف ماده‌مخدر و ورود مرفين خارجي يا ساير تركيبات دارويي ضد درد ، آرام‌بخش ، خواب‌آور و . . . از كار افتاده است و براي درمان بايستي راه‌اندازي شود ، تحت هيچ شرايطي در كوتاه مدت قابل راه‌اندازي نيست زيرا يك فرايند بازسازي سلولي در سيستم عصبي و مغز است كه گذشت زمان جزو لاينفك آن است. در كنگره 60 نتايج تحقيقات انجام شده و تجربيات صدها و حتي هزاران نفر كه از اين روش استفاده كرده‌اند نشان مي‌دهد راه اندازي اين سيستم با بالاترين راندمان در كمتر از 11 ماه امكان پذير نيست.
اگر بپرسيد چرا ترياك ؟ مي‌گوييم بخش عمده موادمخدر مصرفي موجود يا خود ترياك است و يا از خانواده ترياك نظير شيره و سوخته ترياك و يا بدست آمده از مرفين ترياك نظير هرويين و كرك و يا ساير تركيبات دارويي نظير متاآمفتامين ، بنزوديازپين‌ها ، باربي‌تورات‌ها و همينطور ضد دردهاي غير مخدر و آرام‌بخش‌ها و ضد افسردگي‌ها مي‌باشد كه همگي آن‌ها دقيقاً روي سيستم توليدكننده مواد شبه‌افيوني اثر مستقيم مي‌گذارند و آن را از كار مي‌اندازند حتي اگر به طور مستقيم داراي مرفين نباشند. فقدان مواد شبه‌افيوني جسم را هيچ ماده‌اي نمي‌تواند به صورت كامل پوشش دهد. تنها ماده‌اي كه به صورت كمپلكس داراي جميع خواص موادمخدر و داروهاي فوق مي‌باشد و مي‌تواند بهترين جايگزين براي مواد شبه‌افيوني جسم باشد آن هم با كمترين عارضه ، ترياك است. زيرا ترياك و تركيبات آن به طور كامل طبيعي و گياهي است و عوارض مواد و يا داروهاي شيميايي را ندارد. در اين روش مصرف‌كنندگان موادمخدر به منظور درمان و مانند يك دارو ترياك را مصرف مي‌كنند البته نه بي‌حساب و كتاب و نه به منظور سرخوشي و لذت‌جويي ، بلكه با محاسبات دقيق و برنامه‌ريزي دقيق زماني ، آن هم در حد نياز جسم. در اين روش هر 21 روز كه يك پله يا توقف و پريود كاملاً محاسبه شده و دقيق و علمي مي‌باشد ، 20 درصد از مقدار مصرف قبلي توسط راهنما كاهش داده شده و تيپر مي‌شود. اين كاهش در حدي است كه به هيچ‌ وجه عوارض شديد خماري را به دنبال ندارد و عوارض آن كاملاً خفيف و قابل تحمل است در حدي كه جسم و سيستم توليدكننده مواد شبه‌افيوني مي‌تواند به راحتي با آن هماهنگ شده و به اندازه كاهش صورت گرفته در مصرف موادمخدر ، مواد شبه‌افيوني طبيعي را توليد كند و جاي خالي آن را پر كند.
اين افزايش توليد در بدن بعد از گذشت حداكثر يك‌هفته از كاهش مصرف موادمخدر به خوبي خود را نشان مي دهد و شخص به وضوح آن را حس مي‌كند. اين فرايند ادامه مي‌يابد تا جايي كه مصرف‌كننده در آخرين پله خود به مقدار يك گرم براي مصرف 30 روز مي‌رسد. در اين پله شخص روزانه حدود 33 ميلي‌گرم ترياك را مصرف مي‌نمايد كه بسيار ناچيز است. در اين مقطع سيتم توليدكننده مواد شبه‌افيوني جسم به حداكثر توليد و كارايي خود رسيده است و به طور كامل آمادگي قطع مصرف ترياك را دارد. زماني كه دستور قطع مصرف صادر مي‌شود شخص بدون كوچكترين عارضه و تغييري مصرف خود را قطع مي‌كند. باور اين موضوع شايد كمي سخت باشد اما حقيقتي است امكان‌پذير.

 اين جانب نويسنده مطلب با همين روش اعتياد خود را به ترياك در كنگره 60 درمان كرده‌ام و در روزهاي پس از قطع مصرف باور اين موضوع براي خودم هم سخت بود چه رسد به ديگران. در كمال ناباوري مي‌ديدم كه مواد مصرف نمي‌كنم و حالم خوب است شب به راحتي مي‌خوابيدم و صبح به راحتي بيدار مي‌شدم بدون كوچكترين ناراحتي. شرح كامل اين روش را مي‌توانيد در كتاب عبور از منطقه 60 درجه زير صفر و يا در مانيفست كنگره 60 و يا مقاله علمي اعتياد ، درمان و راه‌كارهاي مناسب نوشته مهندس حسين دژاكام در همين سايت (www.congress60.org) مطالعه كنيد. در كنگره 60 مي‌توانيد حضوراً صدها نفر از مصرف‌كنندگان موادمخدر مختلف كه با اين روش اعتياد خود را درمان كرده‌اند را ببينيد و با آن‌ها صحبت كنيد البته اگر مايل باشيد زيرا درب كنگره 60 هميشه به روي شما باز است .
يكي از نكات ظريف و تعجب‌ برانگيز كه در بسياري از بچه‌هاي كنگره 60 كه از اين روش استفاده كرده‌اند مشاهده شده ، اين است كه بعضي از اين افراد علاوه بر بيماري اعتياد داراي بيماري‌هاي ديگري نظير بيماري قلبي ، كبدي ، گوارشي ، عصبي و رواني و حتي نازايي بوده‌اند كه بعد از گذراندن دوره 11 ماهه درمان تدريجي با استفاده از ترياك به عنوان دارو و قطع مصرف متوجه شده‌اند بيماري آن‌ها كه شايد به ظاهر ارتباطي با اعتياد نداشته است نيز از بين رفته و يا درمان شده است. آنچه كه از ظاهر موضوع قابل برداشت و استنباط مي‌باشد اين است كه در اين دوره 11 ماهه كه سيستم توليدكننده مواد شبه‌افيوني به بازسازي خود مي‌پردازد و از آنجايي كه ترشحات اين سيستم نظير دينورفين‌ ، اندروفين‌ها ، انكفالين‌ها و ساير واسطه‌هاي شيميايي فعال در سيستم عصبي كه روي عملكرد تمامي بخش‌هاي جسم اثر مي‌گذارند ، به گونه‌اي بازنگري و چكاپ صورت مي‌گيرد و تمامي بخش‌ها تحت تأثير اين بازسازي قرار گرفته و با آن هماهنگ مي‌شوند و بسياري از بيماري‌ها و ناراحتي‌هاي ديگر نيز در اين مدت از بين مي‌روند .
يكي از بچه‌ها به نام كورش علاوه بر اعتياد به ترياك داراي مشكل قلبي نيز بود به گونه‌اي كه ريتم ضربان قلب او هيچ گونه نظم خاصي نداشت و پزشكان حتي از جراحي او نيز نااميد بودند. كوروش بعد از درمان اعتياد خود با اين روش نه تنها اعتيادش درمان شد بلكه مشكل قلبي او نيز تا 90 درصد از بين رفته است. يكي ديگر از بچه‌ها موهاي سرش بر اثر ترك‌هاي پي‌درپي و اشتباه و استفاده از داروهاي شيميايي به طور كامل ريخته و طاس شده بود. پزشكان معتقد بودند رويش موهاي او به هيچ وجه امكان‌پذير نيست. حسين حتي به خارج از كشور نيز رفته بود و نتيجه‌اي عايدش نشده بود وضعيت سر و پوست سر حسين به گونه‌اي بود كه با ديدن ان انسان دچار حالت بد و چندش‌آور مي‌شد. اما در حال حاضر حسين بعد از گذراندن روش درمان تدريجي و درمان اعتياد خود با ترياك ، موهايي دارد كه همه به او غبطه مي‌خورند ، كسي باورش نمي‌شود كه او طاس بوده است. يكي ديگر از بچه‌ها بر اثر سال‌ها مصرف ترياك و الكل با هم دچار مشكل بي‌نظمي در كاركرد تيروئيد بود ، او نيز بعد از درمان اعتياد خودش با روش درمان تدريجي مشكل تيروئيدش به صورت كامل از بين رفت. خود من زمان اعتياد دچار ناراحتي معده و دستگاه گوارش بودم اما بعد از درمان اعتياد با روش تدريجي و با استفاده از ترياك در حال حاضر كوچكترين اثري از آن بيماري گوارشي وجود ندارد. تمامي اين بچه‌ها در طول دوره درمان خود حتي يك عدد قرص يا داروي شيميايي مصرف نكرده‌اند. به طور قطع اين تغييرات و درمان شدن‌ها با مسئله استفاده از ترياك در درمان اعتياد به عنوان دارو و دوره 11 ماهه بازسازي سيستم توليدكننده مواد شبه‌افيوني ارتباط مستقيم دارد. حال مكانيزم آن به صورت دقيق به چه شكل عمل مي‌كند امري است كه محققين آينده به طور قطع به آن خواهند پرداخت و زواياي پنهان آن را خواهند شكافت.
كساني كه در كنگره 60 با روش درمان تدريجي و با استفاده از ترياك با عنوان دارو اعتياد خود را درمان كرده‌اند براي هميشه دفتر اعتياد را در زندگي خود بسته‌اند آن‌ها در طول 11 ماه دوره درمان نفس گرسنه خود را تربيت كرده و خواسته نامعقول مصرف موادمخدر را به صورت كامل در خود ريشه‌كن كرده‌اند. نياز آن‌ها به طور كامل بر طرف شده است و بعد از قطع مصرف مواد هيچ‌گونه ميل و نيازي به مصرف در خود احساس نمي‌كنند زيرا جسم آن‌ها به اندازه كافي قويترين موادمخدر را توليد مي‌كند. در طول اين مدت آ‌ن‌ها با شركت در جلسات و كارگاه‌هاي آموزشي تفكرات و جهان‌بيني خود را از حالت افيوني و معتاد گونه خارج كرده و به سطحي از دانايي رسيده‌اند كه ديگر فكر مصرف موادمخدر و لذت‌ها آن حتي در ذهنشان هم خطور نمي‌كند. حتي اگر در بدترين شرايط و آلوده‌ترين محيط‌ها نيز قرار بگيرند كوچكترين تأثير‌پذيري از محيط آلوده نخواهند داشت. آن‌ها تنفري از ترياك ندارند و از آن فرار نمي‌كنند زيرا نيك مي‌دانند كه ترياك هرچند به دليل عدم‌آگاهي و تصورات غلط و استفاده ناصحيح از آن عامل اعتياد و بسياري از مشكلات در زندگيشان بوده است ، اما از سويي ديگر همين ترياك به عنوان دارو نجات‌بخش آن‌ها و عامل درمان و رسيدن به سلامتي بوده است. نسبت به ترياك نه تنفري وجود دارد و نه عشق و دوست داشتن. حساب آ‌ن‌ها با ترياك به طور كامل صفر شده است و به همين دليل بدون كوچكترين تأثير‌پذيري و به راحتي از كنار آن رد مي‌شوند ، در غير اينصورت يعني وجود تنفر و يا عشق و دوست داشتن كه هر دوي اين حالات نشان‌دهنده وجود وابستگي و عدم درمان است باعث مي‌شود شخص نتواند بدون تأثير‌پذيري از كنار آن بگذرد .

 

اعتياد به ترياك از ديدگاه غرب

ترجمه و تدوین: دکتر نازی اکبری ، عضو هیئت علمی کنگره 60
حروف چینی و تدوین : مارال شمشیری

گالري تصاوي ترياك
تریاک چیست؟

تریاک در مقایسه با مواد مخدر دیگر، خام ترین و کم تاثبرترین به شمار می آید. تریاک مایعی است شیر مانند که از گیاه کال خشخاش بدست می آید. زمانی که این مایع در معرض هوا قرار می گیرد سخت شده و به ماده قهوه ای سوخته و یا سیاه رنگی تبدیل میشود. شکل سخت شده آن معمولا" تدخین میشود اما به طور خوراکی هم میتوان از آن استفاده کرد. تریاک به طور معمول در کشور برمه و افغانستان کشت میشود.

تریاک به شکل استفاده میشود؟

در کشورهای غربی امروزه ، تریاک به شکل پودری یا کلوخی به رنگ قهوه ای سوخته در دسترس مصرف کنندگان قرار میگیرد. این ماده یا تدخین شده و یا به صورت خوراکی یا تزریقی مورد استفاده قرار میگیرد.

تاثیرات تریاک چیست؟

از آنجایی که ساختار تریاک بسیار شبیه به ساختار مواد مخدر طبیعی بدن می باشد در اثر استفاده مولکولهای مخدر موجود در تریاک گیرنده های اعصاب را تسخیر کرده و همان حس آرامش فاقد درد را در بدن تولید میکند. این ماده مخدر ابتدا باعث حس شادمانی و سرخوشی شده اما با استفاده مکرر، بدن برای دسترسی به این حالت به میزان هرچه بیشتر از این مواد نیاز پیدا می کند.
سوء تغذیه، مشکلات تنفسی و افت فشار خون از جمله بیماریهایی هستند که با اعتیاد به تریاک در رابطه اند.
تریاک ماده ای بسیار اعتیادآور است. در اثر استفاده از این ماده استیاق به مصرف چه جسمانی و چه روانی بسیار سریع پیشرفت می کند. خماری ناشی از تریاک باعث تهوع، آبریزش چشم، خمیازه، سرمازدگی و یا عرق میگردد.
حالت خماری بسیار ناراحت کننده و دردناک است.در واقع معتادین بیشتر برای جلوگیری از درد ناشی از خماری به مصرف آن ادامه می دهند تا به دست آوردن حس سرخوشی نخستین و یا رسیدن به تعادل جسمی و روانی !

تاریخچه کشت و مصرف تریاک درغرب:

شواهد نشان می دهد که از 100 سال پیش از میلاد مسیح یعنی حدودا" 2100 سال پیش تریاک به عنوان دارویی محبوب به شکل شربت و یا حب مصرف خوراکی داشته است. اعتیاد به تریاک از اواسط قرن 17 میلادی به بعد که به وسیله چینی ها به شکل تدخینی آن معرفی شد، به عنوان معضل اجتماعی مطرح شد. در قرن 18 میلادی اعتیاد به تریاک به حدی بالا گرفت که چینی ها برای جلوگیری از کشت و خرید و فروش آن به کشورهای غربی اقداماتی صورت دادند. همزمان تریاک راه خود را به کشورهای اروپایی و شمال امریکا باز کرد تا جائیکه مصرف دارویی آن جای خود را به اعتیاد داد.
پس از خاک برداری و حفاری باستان شناسان بر روی باقیمانده های دوران نوسنگی در کشور سوئیس (به قدمت حدودا" 3200 سال پیش از میلاد مسیح) نشان داد که گیاه خشخاش در آن زمان کشت می شده است. دانشمندان بر این باورند که این گیاه مصرف خوراکی داشته و به عنوان مواد غذایی (حاوی 45 درصد روغن) مورد استفاده قرار می گرفته است . اما بدون شک مردمان آن دوره از قدرت مخدری این گیاه آگاهی داشته اند.
مایع شیرگونه که از این گیاه گرفته می شود پس از خشک شدن از قدرت مخدر بالایی برخوردار است که به آن تریاک می گویند. نوشته های تئوفراستوس فیلسوف یونانی (3 قرن پیش از میلاد مسیح) از اولین نوشته هایی است که به تریاک اشاره کرده است. لغت لاتین تریاک، "اوپیوم" گرفته شده از زبان یونانی به معنای "عصاره گیاه" است و خود تریاک نیز ابتدا به شکل عصاره یا شیره گیاه خشخاش تولید می شود.
پزشکان غرب به خوبی به فوائد و تاثیرات تریاک واقف بودند و تاجرین غربی این ماده را به خاور دور معرفی کردند. پاراسلوس (1500 سال پیش از میلاد مسیح) زیست شناس، فیزیکدان و منجم سوئیسی این ماده را مجددا" به اروپائیان معرفی کرد به طوریکه دکتر سیدنهام انگلیسی (سال 1680 میلادی) در این باره می نویسد:

" در میان تمامی امکاناتی که خداوند بزرگ برای رهایی درد انسانها خلق کرده هیچکدام به موثری تریاک نیست!"

در قرن 18 میلادی تدخین تریاک در خاور دور بسیار رواج پیدا کرده بود و داد و ستد تریاک یکی از منابع اصلی درآمد برای مستعمره های انگلستان و هلند محسوب می شد. حتی اسپانیائیها هم سهم خود را از این معاملات از فیلیپین دریافت می کردند. با اینکه در آن زمان تریاک در اروپا در دسترس همگان بود ولی وفور آن مشکل ساز نبود.

تریاک به طور قابل توجه ای از مواد مخدر مختلف ترکیب شده که در قرن 19 میلادی دانشمندان موفق به تجزیه این ماده شدند. در سال 1806 فردریک سرترنر، شیمیدان آلمانی ، برای نخستین بار موفق به استخراج یک ماده از کل مواد ترکیبی در تریاک شد که آن را مرفین نامید. وی اسم "مرفین" را بر مبنای اسم خدای خواب یونانیان "مورفوس" انتخاب کرد. دومین ماده اسنخراجی از تریاک "کدئین"، توسط روبیکت ، پروفسور و شیمیدان فرانسوی، در سال 1832 میلادی و به دنبال آن در سال 1848 میلادی ماده پاپاورین توسط " مرک" دانشمند آلمانی به دست آمد. این مواد خالص جایگزین استفاده دارویی از تریاک خام شدند و همانند تریاک این مواد به عنوان داروی ضد درد و اسهال مورد استفاده قرار گرفتند.
با اختراع و کشف تزریق زیرجلدی در اواسط قرن 19 ، مرفین به عنوان مسکن وریدی مورد استفاده قرار گرفت.
میزان اعتیاد در آمریکا در طی صد سال گذشته رشد گسترده ای داشته است. این، بخشی به دلیل مهاجرت چینی های معتاد به تریاک و بخشی به دلیل تزریق بی رویه مواد مخدر به عنوان مسکن به زخمی های جنگی بوده است. به علاوه اینکه در بسیاری از داروهای معمول و مورد استفاده عموم ، ترکیباتی از تریاک وجود دارد.

 شاید بتوان گفت که بخشی به همین دلیل بود که مرفین به عنوان درمان اعتیاد معمول شد، بدین شکل که اگر پزشکان برای درمان اعتیاد به تریاک مرفین استفاده می کردند، شخص معتاد علاقه ای به خود تریاک نشان نمی داد و اعتیاد وی درمان می شد!!!
اروپایی ها هم با مشکلاتی مشابه روبرو شدند و با اینکه استفاده تریاک به مراتب بیشتر از حال بود اما به عنوان مصارف دارویی مورد قبول قرار گرفت و این عمل باعث بوجود آمدن مشکلات فراوانی شد.
در پایان قرن گذشته ایالات متحده آمریکا سعی وافری در مهار کردن مصرف غیردارویی از تریاک کرد، خصوصا" درکشور چین و حتی اواخر قرن پیش سعی در ممنوعه کردن این مواد کرد. علاقه آمریکا برای مهار این معضل به دو دلیل بود، یکی اینکه آنان برای بازاریابی و فروش محصولات خود، به کشور چین نیاز داشتند اما کشور چینی با اقتصاد قوی. و دلیل دوم ظاهرا" جنبه اخلاقی این موضوع بود.
در اثر جنگ اسپانیا و آمریکا، فیلیپین در استعمار آمریکا قرار گرفت و فرمانداران جدید با مشگلی گسترده روبرو گشتند. در آن زمان اسقف اعظم فیلیپین، چارلز هنری برنت آمریکایی، مبارزه اخلاقی در رابطه با داد و ستد تریاک و اعتیاد ناشی از آن علیه آمریکا به راه انداخت که حمایت گسترده ای را به همراه داشت.با وجود ممنوعه اعلام کردن مصرف تریاک در آمریکا و برخلاف کشورهای اروپایی، اعتیاد به تریاک همواره یکی از معضلات اجتماعی به حساب می آمد.
با ضعیف شدن وضع اقتصادی چین، این کشور شاهد رشد جنبش ضد تریاک در دنیا بود. ناگفته نماند که در عین حال انگلستان و هلند حامی این جنبش نبودند. چرا که کشت خشخاش برای آنان از جمله منابع اصلی درآمد محسوب می شد.

در سال 1909 با فشار شدید آمریکا، نمایندگان کشورهایی که دارای مستعمره در خاور دور بودندبه همراه کشور ایران در شانگهای اولین کنفرانس بین المللی تریاک را به ریاست اسقف هنری برنت برگزار کردند.
این کنفرانس پایه ای برای کنفرانس بعدی در سال 1911 در هیگ شد. انگلستان برای شرکت در این کنفرانس با این پیشنهاد پیش آمد که این کنفرانس و معاهدات ناشی از آن می بایست تهیه و داد و ستد کدئین و مرفین را هم در برگیرد. آلمانی ها به این شرط مخالفت شدیدی نشان دادند چرا که صنعت داروسازی آنان در این زمینه فعالیتهای گسترده ای داشته و به نوعی متکی به تولید این مواد بود.
پس از کشمکش های بسیاراین کنفرانس منجر به اخذ پیمان بین المللی تریاک در23 ژانویه 1912 میلادی شد. لازم به تذکر است که این پیمان تا آنجایی پیش رفت که کشورهای هم پیمان موظف به کنترل دادوستد تریاک در چهارچوب قانونی و ملی کشور خود شدند.
آلمانی ها برای حفظ صنعت دارویی خود و تولید مرفین و کدئین حتی لغات و نوشتار این معاهده را با وسواس انتخاب می کردند. تصویب این پیمان نهایتا" متکی بر همکاری کشورهایی بود که در این کنفرانس شرکت نداشتند و به عبارتی این معاهده بسیار باز و بی در و پیکر و عاری از هرگونه چهارچوب و مرزبندی خاصی بود.
کنفرانس بعدی در هیگ در سال 1913 برگزار شد که به همان اندازه کنفرانس قبلی در اجرای شروط ناموفق بود. در کنفرانس هیگ به سال 1914 توافق نامه های به امضاء رسید که "اجرای" شروط پیمان کنترل تریاک را در رابطه با هر کشوری، بدون امضای تمامی کشورهای هم پیمان مجاز شمرد و این خود حرکتی به جلو بود.
پیرو این توافق نامه ایالات متحده آمریکا بلافاصله مصوبه "مواد مخدر" را به تاریخ دسامبر 1914 به بندهای قانونی کشورخود اضافه کرد. این مصوبه نه تنها داد و ستد مواد مخدر را تحت کنترل قرار داد بلکه تصاحب بدون مجوز هر کدام از مواد مخدر نامبرده در پیمان را عملی "جنایی" شناخت و عدم رعایت آن منجر به 2000 دلار جریمه نقدی ومحکومیت تا 5 سال زندان می شد!!
و این خود اولین گام قانونی برای جنایی ساختن استفاده از مواد مخدر شد!
جنگ جهانی اول باعث رکود تمامی تلاشهای پیشین شد و این موضوع تنها پس از امضای معاهده ورسای مجددا" مطرح شد. در این معاهده آمریکا اقداماتی را جهت تشویق و جلب کشورهای دوری گزیده از الحاق به معاهده 1912 معرفی کرد. این پیمان در سال 1920 میلادی جهت اجرا به دست "لیگ ملت ها" سپرده شد.
همزمان در سال 1920 مصوبه "مواد مخدر خطرناک" در انگلستان به اجرا درآمد. جالب توجه اینجاست که در حالیکه امریکائیها در این دوره استفاده از هروئین را برای مصارف دارویی هم غیرقانونی اعلام کردند اما انگلیسی ها استفاده و تهیه مواد مخدر، به طور مثال، هروئین، را برای مداوای معتادین به مواد مخدر مورد قبول قرار دادند.
همانطور که قبلا" اشاره شد به دلیل عدم استحکام و انسجام معاهده 1912 تک تک کشورها چگونگی وظایف مذکور در معاهده در رابطه با کنترل تریاک را هر زمان و به هر شکلی که مایل بودند پیاده کردند و به همین دلیل استفاده از تریاک تا سال 1920 به طور قانونی معمول بود. مشکل اصلی در این بود که استفاده شیمیایی قانونی یود و تولید انواع مواد مخدر به غیر از تریاک خود معضلی اجتماعی را به وجود آورد. برای مبارزه با این معضل جدید "لیگ ملت ها" دو کنفرانس دیگر در ژنو برگزار کرد که موجب اخذ دو معاهده دیگر یکی به تاریخ 11 فوریه و دیگری 19 فوریه 1925 میلادی شد.
اولین معاهده میزان تولیدات داخلی و داد و ستد تریاک در مستعمره های خاور دور را محدود کرد. دومین معاهده تولید برگ کاکائو، کوکائین خام، اکوگنین (مایع مخدر موجود در برگ کاکائو) وگراس (علف) هندی را به لیست مواد مخدر مذکور در معاهدات قبلی اضافه کرد. به علاوه کشورها موظف بودند که تهیه، داد و ستد و مالکیت تمامی مواد "کرخت کننده" را به طور جدی و به طور سیستماتیک تحت نظر داشته باشند.

 

 

 

استفاده این مواد در چهارچوب شروط معاهده جرم جزایی محسوب نمی شد به علاوه اینکه تریاک همچنان به طور قانونی در کشورهای شرقی کشت و مصرف می شد. در نتیجه تنها راه مبارزه با سوء استفاده از تریاک ایجاد "حق امتیاز انحصاری" یا مونوپلی به نظر می آمد.
در سال 1931 در سطح بین المللی تلاشهایی برای تغییر قوانین و ممنوع ساختن تولید قانونی و استفاده تریاک تنها برای مصارف دارویی صورت گرفت. معاهداتی دیگر به این منظور بسته شد از آن جمله می توان از معاهده ژنو (13 جولای 1931)، معاهده بانکوک (27 نوامبر 1931) و معاهده ژنو (26 جولای 1936) و چندین معاهده دیگر با پیچیدگیهای خاص خود نام برد.
آخرین معاهده مشخصا" برای سرکوبی معاملات غیرقانوی مواد مخدر از هم پیمانان این معاهده درخواست کرد تا با جنایی معرفی کردن این عمل مجازات سخت تری تائین کنند. با کمال تعجب آمریکایی ها با این معاهده مخالفت کرده و از امضای آن خودداری کردند!

پس از جنگ جهانی دوم سازمان ملل متحد این قضیه را به دست گرفت. بخش اقتصادی و شورای اجتماعی سازمان ملل متحد موفق شد تا کمیسیون مواد مخدر سازمان ملل را دایر کند. این کمیسیون از اعضای 40 کشور تشکیل شده و تهیه و نوشتار خط مشی و سیاست جهانی مواد مخدر را شروع کرد.
نتیجه فعالیت های این کمیسیون منجر به اخذ معاهده ای جدید (نیویورک 30 مارس 1961) شد که جایگزینی برای تمامی معاهدات پیشین گردید و همواره مورد استفاده است!
بر مبنای این معاهده تمامی هم پیمانان می بایست جهت محدود ساختن دادوستد مواد مخدر، تولیدات و مالکیت مواد مخدر تنها جهت مصارف علمی و دارویی ، اقدامات قانونی و اجرایی لازم را ارزیابی کنند. تمامی فعالیت های دیگری که در جهت استفاده مواد غیر از مصارف علمی و دارویی صورت می گرفت جرم محسوب شده و درخور مجازات است.
این معاهده مواد مخدر را به چهار بخش دسته بندی کرده که شرایط نظارت بر هر کدام از این مواد مختلف است. سازمان ملل می تواند با مشورت و توصیه سازمان جهانی بهداشت هر نوع مواد جدید دیگری راکه باعث تهدید و خطر جدی بر سلامت عموم بوده و منبع درآمدی برای قاچاقچیان شود را به این لیست اضافه کند. تا آنجایی که این مواد ممنوعه اعلام نشود ، تولید، داد و ستد و استفاده از آنها می تواند قانونی تلقی شود!
در این معاهده با در نظر گرفتن میزان سوءاستفاده از هر ماده، اسامی آن می تواند از یک دسته یندی به دسته بندی دیگر منتقل شود و قوانین بین المللی نیز می بایست با این تغییرات تغییر یابد.
جالب توجه اینجاست زمانی که تمامی این معاهدات بسته شد، استفاده از تریاک یک معضل اجتماعی نبوده و برعکس تمامی قوانین اجتماعی دیگر، وعظ قانون مبارزه با استفاده از تریاک در اثر عکس العمل به یک مشکل اجتماعی نبود بلکه در اثر تحمیل کشورهای بیگانه به عنوان مثال آمریکا صورت گرفت. آمریکائیها تنها به خاطر عقاید غیرعادی و ستمگرانه خود با برچسب زدن به افراد و تنها به خاطر منافع شخصی خود با قوانین به اشکال مختلف بازی کردند و می کنند.
متأسفانه هیچ معاهده ای قادر به کنترل ، مصرف و کشت خشخاش در دنیا نشد. دولت ها در عین حال که به این معاهدات می پیوندند از طرف دیگر تنها به خاطر مسائل اقتصادی از داد و ستد های غیرقانونی چشم پوشی می کنند و قربانیان تنها مردم بیگناهی هستند که در اثر عدم آگاهی و شرایط نامساعد اجتماعی به چنگال این هیولای در لباس دوست اسیر می شوند و در پایان روز با برچسب "جنایتکار" به دید "انگل های" جامعه از اجتماع طرد می شوند!

 

منبع : www.congress60.org

انواع مواد مخدر
سلام به همه درد اشنایان بیماری اعتیاد
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۲۸ چاپ اين صفحه
سلام به همه درد اشنایان بیماری اعتیاد
دیروز وقتی مقالات جناب اقای مهندس را میخوندم پاسخ خیلی از سوالاتم را پیدا کردم ، بدون اینکه بخوام اموخته های دیگرم را زیر سوال ببرم ، سعی کردم با استناد به تجربه های گران قیمت استاد دژاکام ، نکات غلط اموخته هام را خط بزنم و با اضافه کردن دانسته های درست معلوماتم را کاملتر کنم . در طول سالها درگیریم با مشکل اعتیاد هیچ گاه به روش درمانی ، چنین کار امد ، برخورد نکرده بودم دیروز وقتی با تعمق و دقت مقاله سم نزدایی را میخوندم مخصوصا توصیف ایشان از درد به این بزرگی را :
(من خود اعتيادم ! من خود مواد مخدرم ! من خود كتاب اعتيادم ! من ويروس اعتيادم ! من خود جرمم ! من خود بيمارم ! من در دم و درمانم ! من 17 سال معتاد حرفه اي بوده ام و قريب پنج سال از اعتياد آزادورها هستم ، من زبان دارم . خودم خودم را براي شما تعريف مي كنم . نقاط ضعف و قدرتم را بيان مي كنم ، براي شما مي گويم درد چيست و درمان چيست به شما ميگويم با روشهاي موجود درمان شده ام يا نه ! شما بعنوان عالم و دانشمند قضاوت كنيد ، من هر چه مي گويم آرزو ميكردم پزشك يا روانپزشك بودم تا شما مرا مي پذيرفتيد !!!)
متوجه معنای بسیار عمیق این جملات شدم و در عین حال به عنوان یک مادر سوالات بیشماری ذهنم را مشغول کرد !!!!
اب در کوزه وما تشنه لبان میگردیم ..یار در خانه و ما گرد جهان میگردیم
با بودن چنین مکانی و زیر نظر چنین استادی چرا باید بسیاری از طالبان بهبود اواره راه درمان باشند ؟
در طول سی و پنج سال اشناییم با مواد و بالاخص هجده سال تلاشم برای درمان درد اعتیاد هیچ گاه با چنین گفته هایی مواجه نشده بودم ..
این نوشته ها مرا عمیقا به فکر فرو برد .. اولین باری که برای درمان پسرم اقدام کردم از طریق بستری در بیمارستان بود اما درمانی بی نتیجه که فقط پاکی بیست روزه ای را به ارمغان داشت ..
سپس در پی تغییر مواد او از تریاک به هروئین ، راهی بهزیستی شدم دقیقا در اولین سالهایی که بهزیستی برای درمان معتادان پذیرش داشت و با استفاده از قرصهای اعصاب و داروهای ارام بخش معالجات سرپایی انجام میداد و سپس با جلسات گردهمایی به انان کمک میکرد تا جلساتی مشابه جلسات ان ای و کنگره برگزار کنند ...
در بهزیستی متوجه شدم که تنها نیستم و خانواده های بسیاری مانند من درگیر این دردندو خیلی زود دریافتم ، گرفتاران اعتیاد از همه اقشار جامعه هستند ، تحصیلکرده و بیسواد ، فقیر و غنی ، ورزشکار و هنر پیشه ، روستایی وشهری و ..............
انجا یکی ازبازیکنان ملی پوش تیم والیبال کشورم را دیدم !! بازیکن بزرگی از نسل قبل از انقلاب که درگیر مصرف قرص شده بود انطوری که میگفت علاوه بر مصرف تریاک و شیره و هروئین روزی صد و بیست قرص مصرف میکرد!!
راستش را بخواهید من تازه دیروز ، متوجه معنای درست سم نزدایی شدم و نکته ای که استاد اشاره میکند این مواد برای معتاد حالت سم را ندارد، شاید اب حیات هم هست و بکار بردن کلمه سم زدایی برای معتادین ، اینجا شاید تا حد زیادی بیمعناست.........
باری در بهزیستی و توسط پزشک و مدد کاران انجا ، پسرم بطور سر پایی در منزل و با تحمل خماریهای وحشتناک پاک شد ولی این درمان فقط شش ماه دوام داشت .
دوباره به سمت هروئین بازگشت... ان روزها من در اوج نااگاهی نسبت به بیماری بودم و به این خاطر عزیزم ، را بسیار عذاب دادم شاید در طول این سالها با ده ها بار ، بستری کردن او در بیمارستان های مختلف میخواستم به خود ثابت کنم که میتوانم بر این بیماری غلبه کنم !! چند پزشک با تجربه وثابت را میشناختم که همیشه به انان پناه میبردم اما همان پزشکان هم از ادامه راه درمان عاجز شدند!!
اخرین پزشکی که پنج سال پسرم را تحت نظر داشت از من خواست تا فکر کنم پسری ندارم و دست از ادامه تلاش بردارم !!
اعتیاد پسرم بسیار شدید بود تا جایی که بارها دست به خودکشی زد، یکبار چهار روز در کما بود و پزشک ما را از زنده ماندن او نا امید کرد ، اما طبیب اصلی او را به ما برگرداند ...... و در خودکشی نافرجام دیگر، به علت گرفتگی شدید عروق در ساقها پزشکان میگفتند : فقط یک معجزه میتواند او را از خطر قطع شدن پا نجات دهد ...
روزهای بسیار دردناکی بود زیرا گاهی ان چنان درد ازارش میداد که التماس میکرد به دکترش بگوییم پاهایش را قطع کنند !!!
امادر طول سالها زندگی با یک مصرف کننده انقدر معجزه در زندگیم دیدم که باور کردنی نیست ، این بار هم معجزه اسا پاهای او خوب شد!!!!!
نمیخواهم از رفتنم به قرچک وقصر و قزل حصار بنویسم که حتی یاد اوری ان روزها حالم را بد میکند ..
با بازگشت چندین باره او باز هم نا اگاهی مرا روانه بیمارستان کرد !! این بار پزشک گفت : در خارج از کشور قرصهایی به بازار امده که میتواند به رهایی پسرم کمک کند !!! اما متاسفانه این قرصها در ایران یافت نمیشود و حتما باید از المان تهیه شود قرصی به اسم نمکسین و این قرصها باید شش ماه مصرف شود منتهی قیمت بالایی دارد !! لازم به ذکر است این قرص چند سال بعد به اسم نالتروکسان در ایران به وفور در دسترس قرار گرفت.........
با صحبتهای دکتر ، روزنه ای از امید در قلبم تابیدن گرفت اما مشکل تهیه پول این قرص بود نمیدانم چگونه اما باز هم دست کمک خدا به یاریم امد و این قرصها تهیه شد و با استفاده از این قرصها پسرم دو سال پاکی را تجربه کرد اما این پاکی توام با حال بد و افسردگی بود و بازهم باز گشت به سوی اعتیاد .........
بر خلاف تصورم ، این قرصها هم معجزه ای به همراه نداشت و خود باعث بدحالی بیشتر میشد .......
من واقعا هیچ کجا ، صحبتی راجع به مواد شبه افیونی بدن نشنیده بودم و اصلا نمی دانستم مواد مخدر به صورت مصنوعی این مواد را جایگزین سیستمهای تولید کننده مواد شبه افيوني و سيستم درد بدن میکند .. اصلا نمیدانستم که چه تخریبی در سیستمهای شبه افیونی بدن رخ میدهد !!!
من هم با دیدن فیلمهایی که اعتیاد را خیلی خیلی موضوع پیش پا افتاده ای معرفی میکردند باورم شده بود که فرد مصرف کننده اگر بخواهد در عرض چند روز بهبود پیدا خواهد کرد و کسی که با وجود این مدت کم برای ترک فیزیکی که به نظر من درمان را در پی داشت باز هم طالب مصرف است ، حتما بسیار بی غیرت و بی اراده است !!!!
خدا مرا ببخشد که با بی دانشیم و نشناختن اعتیاد و ندانستنهایم ، شکنجه گر فرزندم شدم و حدود سه بار پسرم را وادار کردم تابا روش سم زدایی URD رنج فراوانی را تحمل کند و متاسفانه امتحان این روش هم بی فایده بود وبیرون بودن فرزندم از منزل فقط تجربه دردناکی بود که خدا نکند مادری مزه تلخ ان را احساس کند ...
حتی ان روزها من با رفتن نزد ورزشکار مورد علاقه پسرم که فوتبالیستی معروف بود ،وکمک خواستن از او خواستم با پسرم صحبت کند شاید او از نکبت مواد دست بردارد واو هم با فرزندم صحبت کرد اما چه سود !!!
با درد اشنایی اهل قلم که دستی در جرایدداشت تماس گرفتم به ملاقاتش رفتم ولی هیچ کس نمیتوانست چراغ روشنی در شب تاریک زندگیم بر افروزد !!!
من وامانده در جهل مرکب نه قدرت اعتیاد را میشناختم ونه ضعف وناتوانیم را در مقابل این غول باور داشتم باز هم ، در جستجوی راهی جدید توسط خود فرزندم ، با جلساتی اشنا شدم که کمک کرد تا حد بسیار زیادی بیماری را بشناسم و باعث شد که بدانم فقط یک همدرد میتواند به بهترین نحو به اسیر دردی چون خودش کمک کند...
جلساتی که مرا جذب کرد و باعث شد بعد از سالها با خودم اشتی کنم و این بار با اگاهی برای یاری پسرم اقدام کنم من در این جلسات دوستانی از جنس خود یافتم ، انچه که ما را به هم نزدیک کرد ، وجود درد بود ، ما فارغ از تفاوتهای فرهنگی و طبقاتی واجتماعی و مالی به هم مربوط شدیم تا با استفاده از تجربیات همدیگر به درک درست تری از معنای اعتیاد برسیم و با دانش و شعور بالاتری به خود و بیمارمان کمک کنیم........
اما مشکلات بیشمار مرا از این جلسات دور کرد و همزمان با دور شدن از این جلسات ، پسرم نوع جدیدی از اعتیاد را تجربه کرد ، اعتیاد به شیشه !!
باز هم بدنبال راه نجات از وحشتناکترین مخدر قرن ، روش جدید بهزیستی را امتحان کردیم متادون درمانی و باز هم بی حاصل و سپس به دنبال کپسولهای گیاهی رفتیم و چند نوع ان و اخرین بار پاور تاپ را ازمودیم پاور تاپ خود اعتیاد اورترین بود !!!
خسته و ناتوان این باردر جست وجوی کمک برای رهایی پسرم از دستان ویرانگر شیشه با جستجو در اینترنت ، کنگره را پیدا کردم و به خود خدا سوگند که بهترین دار الشفا را یافتم ............
من با یافتن مقالاتی در باره شیشه پسرم را به خواندن انها تشویق میکردم و داستان زندگی افراد ترک کرده ای را که توانسته بودند شیشه را کنار بگذارند جلوی چشمانش قرار میدادم تا بداند حتی برای رها شدن از شیشه هم درمان وجود دارد !!........
بعد از ازمودن راههای بسیار به عنوان یک مادر به اخر خط رسیده ، متد درمانی کنگره را کاملترین یافتم چون موسس ان با دانش و تجربه و شناخت بسیار فراوان از درد و با یاری جستن از دستان امدادگر خدا بهترین روش درمان را یافته است او قافله سالاریست که به کوتاهی راه نمی اندیشد به بهترین مسیری می اندیشد که با وجود طولانیتر بودن ، با امنیتی تضمین شده ، رساننده کاروانیان درد کشیده ، زیر نظر الله به مقصد درست درمانی همیشگیست . او صورت مسئله اعتیاد را به مسئله ای قابل حل مبدل ساخته و نه لاینحلترین مسئله و معضل جهان هستی !!!
جایی که دنیا در مقابل راه درمان اعتیاد به بن بست رسیده است و تنها ان را قابل کنترل کردن دانسته ونه درمان شدن !!!
باعث افتخار ایران وایرانیست که مردی از تبار فرزانگان خدا پرست ، اصولی را بنا نهاده و روش درمانی را به جهانیان معرفی کرده که باعث نجات همه گرفتاران خواهان رهاییست ، متدی که برای همه و حتی من کم سواد هم به شخصه قابل هضم و گیراست این برنامه از نظر من برنامه ایست که با فرهگ خودمان همخوانی دارد با باورهای مذهبی و عقیدتیمان و اصول دینمان هماهنگ است ، برنامه ای که بر اساس به تعادل رساندن جسم و روان و سپس جهان بینی تنظیم شده تا رها یافتگان چشمها را بشویند و با نوع دیگری از ادراک وبینش به خود و جهان هستی بنگرند و احساسات بیمارگونه وجود را با شناخت صحیح مبدل به سالمترین احساسات کنند . کسانی که از تاریکی به سوی نور سفر کرده اند ، جمعیتی که احیا شده اند تا رسالت انسانی خویش را به بهترین شکل به انجام برسانند ، هدف انان کمک به همه درماندگان بیماری اعتیاد و خانواده های انانست ، هدفی که در کل ، باعث داشتن جامعه ای سلامت از نظر روانی ، خواهد شد و از انسانهایی اسیر ، ازادگانی طالب رهایی وشناخت خود وخدا وند خواهد ساخت !! انان با بعد معنوی بسیار بالایی که در سایه شناخت حقیقت به دست اورده اند یقینا شاد کننده دل خدا هم خواهند بود ..........
باید قدر این ازاد مرد بزرگ را دانست و با شناساندن راه درمانی توسط ایشان به میزان بسیار وسیعتر و گسترده تر و با در اختیار نهادن امکانات ، برای باز کردن شعب در شهرستانها و همه نقاط نیازمند به روش درمانی کنگره ، یاری رسان خیل عظیم نیازمندان طالب درمان شد .
ای کاش طرح های پیشنهاد شده توسط استاد مورد تصویب قرار میگرفت تا اسیبهای خانوادگی و اجتماعی به کمترین میزان کاهش پیدا میکرد ..
با ارزوی جهانی دور از اعتیاد
از دست نوشته هاي خانم نيكي

دو بیگانه ی همدرد از دو خویش بی درد با هم خویشاوندترند!

اولین تالار گفت و گوی اعتیاد و مواد مخدر

انواع مواد مخدر
نقش ورزش در درمان اعتیاد
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۲۸ چاپ اين صفحه

نقش ورزش در درمان اعتیاد

با سلام

ورزش و انجام اعمال فیزیکی در مورد مغز و عملکرد ،سلولهای عصبی و در تولید میزان مواد بیوشیمی یا نونروتراسمیترها بسیار موثر و دخیل است.
انسانها و فرقه هایی هستند که لذت بردن در طول زندگی را بر خود حرام می دانند و یا حرام می کنند و از انجام فعالیتهایی که به لذت منتهی می گردد امتناع و برای سفر یا زندگی خود نادیده می پندارند و دوری می جویند. مانند ارتباط با انسانهای دیگر ، سکس ، خوردن و آشامیدن غذاها و نوشیدنی هایی که برای انسان مفید است و...
همانطور که می دانیم در مغز مواد بیوشیمی بسیار حساس و دخیل در احساسات انسان تولید می گردد.
گاهی با خوردن یک لیوان آب یا بو کردن یک شاخه گل چنان حس خوشایندی به انسان دست می دهد که گویی تاثیر آن ، حتی با مصرف چندین گرم مواد مخدر برابری نمی کند.
خداوند در کتاب شریف می فرمایند بخورید و بیاشامید اما اصراف نکنید پس خوردن و استفاده از خوراکیها و استفاده از نعمات خداوند یک موهبت الهی است و ریشه در خلقت انسان دارد.

در کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر نیز آمده انسانهایی همیشه آب پرتقال می خورد و از خوردن آب میوه های دیگر با طعمها و رنگهای زیبای دیگر امتناع می کنند.
افراد مصرف کننده هم همیشه وجود لذت را در مصرف مواد و همنشینی با چنین افرادی می پندارند و از لذتهایی مانند ورزش و شور و نشاطی که از آن می توانند برخوردار باشند غافلند.
با تجربه و یا جایگزینی آن با دیگری چقدر حس متفاوتی به انسان دست می دهد.
وقتی که من در برنامه های ورزشی کنگره شرکت می کردم احساس شور و نشاط بسیار عجیبی در وجودم شعله ور می شد تا جایی که مصرف دارو در طول درمان برایم از اهمیت کمتری برخورداد می شد و می توانم بگویم بهترین جایگزینها را در طول درمان در کنگره شناختم و با حس دریافتم که با مصرف مواد چه لذتهایی را از خود دریغ نموده بودم حس بودن ، نشاط ، لذت هایی که از آنها دور بودم
خوشحال میشم تجربیات دیگرا رو هم در این مورد بخوانم


بهترین راه درمان اعتیاد (کنگره60)

http://majid1207.blogfa.com

انواع مواد مخدر
تغییر وضعیت
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۲۷ چاپ اين صفحه

تغییر وضعیت

سلام....

چرا همیشه منتظر بمانیم تا روزی دیگر، ماهی دیگر، سالی دیگر فرا برسد تا وجودمان را صیقل بدهیم؟
بهترین لحظه ای که خداوند برای تغییر در اختیارمان نهاده همین لحظه است بهتر است از همین لحظه چشمانمان را برای دیدن حقیقت بگشاییم، صدای او را بشنویم و با خودمان آشتی کنیم.

بهتر است،، حضور او را در لحظه لحظه بودنمان باور کنیم......

نا شناختی بزرگ همیشه هست در تمام لحظات زندگی روزمره مان، در روابط مان، در طبیعت اطراف مان.
پس بیایید با هم، هم پیمان شویم تا به خود خودی مان، به جسم مان، به روح مان،به محیط زیست مان، به اطرافیان مان، به تغذیه مان به بودن مان اهمیت بدهیم و با احترام برخورد کنیم...

چرا که به خدا احترام می گذاریم...

******جایی که عشق هست محال سر تسلیم فرو می آورد******

اولین تالار گفت و گوی اعتیاد و مواد مخدر


انواع مواد مخدر
چرا جهان این گونه است
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۲۶ چاپ اين صفحه
چرا جهان این گونه است که هست؟ چیز های درون آن از کجا آمده است؟ من از کجا آمده ایم؟". این شاید مهم ترین بخش از جهان بینی باشد
آنچه نیاز داریم چارچوبی است که همه چیز را کنار هم نگاه دارد و به ما اجازه می دهد که به درک جامعه ، جهان و جایگاه ما در آن برسیم. این چهارجوب می تواند به ما کمک کند تا تصمیم گیری های حیاتی را که آینده ما را شکل می دهند انجام دهیم. این چهار چوب تر کیبی است از دانش های ما در رشته های مختلف علمی ، فلسفه و ادیان و اخلاقیات، و به جای تمرکز بر روی بخش کوچکی از واقعیت ، آن را به عنوان یک عکس از کل به ما ارائه می کند. پس به طور خاص ، می تواند به ما در درک و کنار آمدن با پیچیدگی ها و تغییرات کمک کند. چنین چارچوب مفهومی را "جهان بینی" می نامیم.

فیلسوف بلژیکی " لئو آپوستل " زندگی خود را به توسعه چنین جهان بینی یکپارچه ای اختصاص داده است. همانطور که او به سرعت درک نمود ، پیچیدگی های این کار برای یک نفر بسیار عظیم است. بنابراین ، بخش عمده ای از تلاش های آپوستل این بود که افرادی که دارای پس زمینه های مختلف علمی و فرهنگی بودند را برای همکاری در این کار دور هم جمع کند، و فقط در سالهای آخر از عمر خود پس از چندین تلاش شکست خورده ، او موفق به ایجاد چنین سازمانی شد. سازمانی که آنرا "جهان بینی" گروهی نامید و شامل افرادی از رشته هایی مختلف از قبیل مهندسی ، روان پزشکی ، الهیات ، فیزیک نظری و ریاضیات ، جامعه شناسی و زیست شناسی بود.

از نتایج چنین پروژه ای می توان موارد زیر را نام برد:

مدل جهان
به ما کمک می کند که چگونگی ساختار جهان و نحوه عملکرد جهان را درک کنیم. "جهان" در اینجا به معنی تمامی آنچه که در اطراف ما وجود دارد ، از جمله جهان فیزیکی ، زمین ، زندگی ، ذهن ، جامعه و فرهنگ است. ما خود بخش مهمی از جهان هستیم. بنابراین، جهان بینی باید به این سوال اساسی که " من کیستم؟" پاسخ دهد.

توضیح
بخش دوم قسمت بالا را توضیح می دهد."چرا جهان این گونه است که هست؟ چیز های درون آن از کجا آمده است؟ من از کجا آمده ایم؟". این شاید مهم ترین بخش از جهان بینی باشد. اگر بتوانیم توضیح دهیم که چگونه و چرا یک پدیده خاص (مثلا زندگی یا ذهن) بوجود آمده است آنگاه قادر خواهیم بود که نحوه عملکرد پدیده ها را بهتر درک کنیم. علاوه بر این ما را به درک این که یک پدیده چگونه تحول می یابد، نزدیک می نماید.


آینده شناسی
این سیر تکاملی از گذشته به آینده تعریف جزء سوم از جهان بینی است : "آینده شناسی". این بخش باید به این سوال که "ما به کجا می رویم؟" پاسخ گوید و فهرستی ازامکانات ، راه حل ها ، و تحولات با احتمال وقوع کم یا زیاد در آینده را در اختیارمان گذارد. همچنین ما را با این سوال اساسی روبرو می نماید که "از میان گزینه های مختلف کدام ها را می توان و باید انتخاب نمود و از کدام یک باید پرهیز نمود؟"


ارزش ها
این مسئله اساس و ساختارارزش ها است : "چه چیز خوب است و چه چیزی بد است؟" تئوری ارزش ها جزء چهارم از جهان بینی را تعریف می کند وشامل اخلاقیات است. نظام قوانینی که به ما می گوید که چگونه باید یا نباید رفتار کنیم. همچنین به ما احساس هدف ، جهت و یا مجموعه ای از اهداف را می دهد و راهنمای اعمال ماست. همراه با پاسخ به سوال "چرا؟" و "برای چه؟" به ما کمک می کند که بتوانیم به درک معنای واقعی زندگی نزدیک شویم.

اقدام
دانستن اینکه برای چه چیز باید تلاش نمود به این معنی دانستن نحوه وچگونگی تلاش در جهت آن نیست. بخش بعدی باید یک نظریه از اقدامات و چگونگی انجام باشد و به این سئوال که "چگونه باید عمل کرد؟" پاسخ گوید.این امر به ما در حل مشکلات به شکل عملی و اجرای طرحهایمان کمک می کند.


دانش
برنامه ها و ایده براساس دانش و اطلاعات طراحی می شوند، براساس نظریه ها و مدل های توصیفی ما از پدیده هایی که با آنها مواجه می شویم. بنابراین، باید بدانیم که چگونه می توانیم مدل قابل اطمینان تری بسازیم. این بخش "کسب دانایی" است. این آن چیزی که در فلسفه به نام "معرفت شناسی" یا "نظریه دانش" از آن نام برده می شود. به ما اجازه می دهد که نظریه ها بهتر را از تئوری های بدتر متمایز کنیم. پس باید به این سوال سنتی در فلسفه که "چه چیز درست است و چه چیز نادرست؟" پاسخ گوید.


بلوک های ساختمان
نقطه نهایی در دستور کار جهان بینی پاسخ به سوالی اساسی نیست. این بخش به ما یادآوری می کند که جهانبینی را تنها روی کاغذ و یا در ذهن نمی توان بسط و توسعه داد و برای شروع نیاز به بلوک های ساختمان داریم. این بلوک های ساختمانی را می توان در نظریه های موجود ، مدل ها ، مفاهیم ، نقطه نظرها و ارزش هایی که در رشته ها وایدئولوژی های مختلف پراکنده شده اند یافت. و این تعریف جزء هفتم جهانبینی است به عنوان یک نقطه شروع.

نگارش : كيهان خجسته

انواع مواد مخدر
استقبال کم از طرح درمان اعتیاد با «شربت تریاک»
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۲۶ چاپ اين صفحه
تاکنون استقبال از شربت تریاک به اندازه متادون تراپی نبوده؛ هر چند که چنین اقداماتی اصولا تدریجی انجام می‌شوداستقبال کم از طرح درمان اعتیاد با «شربت تریاک» 

به گزارش ایسنا:

معاون درمان وزیر بهداشت با اشاره به اجرای درمان جایگزین اعتیاد با شربت تریاک (تنتور اپیوم) در مراکز مجاز، گفت: تاکنون از این طرح درمان اعتیاد استقبال چندانی نشده است.

دکتر حسن امامی رضوی با بیان این که طرح درمان اعتیاد با شربت تریاک در مراکز مجاز به انجام این کار در حال اجراست، گفت: علیرغم تصورات، این طرح از سوی بیماران چندان با استقبال مواجه نشد. در مجموع تاکنون استقبال از شربت تریاک به اندازه متادون تراپی نبوده؛ هر چند که چنین اقداماتی اصولا تدریجی انجام می‌شود.

وی افزود: در درمان اعتیاد، طرح متادون تراپی هم سال‌ها زمان برد تا نهادینه شود. از طرف دیگر شربت تریاک اثرات فوق‌العاده‌ای که بتوان از آن نام برد، ندارد و از اثراتی مشابه مانند متادون برخوردار است.

به گفته معاون درمان وزیربهداشت، عدم استقبال از طرح درمان اعتیاد با شربت تریاک در شرایطی است که مراکز ترک اعتیاد داوطلب استفاده از این طرح درمانی، آموزش‌های لازم را دریافت و این شربت را به میزان لازم تهیه کرده‌اند.

امامی رضوی در پایان گفت: باید به تدریج نتایج استفاده از شربت تریاک در درمان اعتیاد مورد بررسی قرار گیرد.


گفتگو پیرامون درمان با شربت تریاک

OT وبلاگ


انواع مواد مخدر
دستور جلسه این هفته : صبر ، اسقامت ، آرامش .
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۲۴ چاپ اين صفحه
اعضای کنگره 60 در مسئله درمان اعتیاد درحد بسیار زیادی با مفهوم صبر به صورت نظری و عملی آشنا می شوند و می آموزند که در سایر امورات زندگی نیز همواره در نظر گرفتن زمان و استفاده درست از آن را مد نظر داشته باشند


بسم الله الرحمن الرحیم
دستور جلسه این هفته : صبر ، اسقامت ، آرامش .

بر اساس پروتکل درمان اعتیاد کنگره 60 ( دی اس تی ) ، درمان اعتیاد ، حداقل 10 ماه زمان می خواهد ، حداقل 10 ماه زمان برای بازسازی و به تعادل رساندن ساختارهای جسم ، روان و جهان بینی ،  10 تا 11 ماه برای بازسازی ویرانه های زمان اعتیاد در تمامی ابعاد شهر وجودی ، درک و پذیرش این مسئله مرهون درک حقیقی ما از ساختارهای تخریب شده جسم در دستگاه عصبی و سیستم تولید کننده مواد شبه افیونی و ناقل های عصبی و همچنین درک ما از آسیب های وارده در دو ضلع دیگر مثلث درمان اعتیاد ، یعنی روان و جهان بینی است .

زمانی که اختلالات ایجاد شده در شهر وجودی و مبدا حرکت در درمان اعتیاد را خوب بفهمیم و درک کنیم ، آن موقع 11 ماه زمان را به راحتی می پذیریم ، در غیر اینصورت ، یعنی عدم پذیرش مسئله زمان در درمان اعتیاد ، چیز زیادی از اعتیاد و درمان آن نفهمیده ایم و پذیرش این مسئله یعنی پذیرش مسئله زمان کافی و مورد نیاز ، به مفهوم درک ما و شناخت ما از مولفه زمان است و این یعنی صبر ، تعریفی که کنگره 60 برای صبر ارائه می کند این است : صبر یعنی در نظر گرفتن پارامتر زمان برای انجام هر کاری . زمان ، اگر نگوییم مهمترین ، حداقل یکی از مهمترین ارکان و پایه های زندگی ما در بُعد حیات مادی است .

برای ما انسان ها که در زمین زندگی می کنیم زمان حکم فلز طلا را دارد . برای ما بسیارارزشمند است ، البته درک ما از درجه ارزشمندی آن بستگی کامل به مرتبه دانایی ما دارد . چرا که برای بسیاری از انسان ها شاید زمان از کم ارزش ترین عناصر زندگیشان باشد .

عدم دانایی و درک صحیح از زندگی و ابعاد آن باعث می شود تا بسیاری از ما با مسئله زمان آشنایی چندانی نداشته باشیم . آنجا که باید زمان را در نظر بگیریم در نظر نمی گیریم ، برای رسیدن به اهدافمان به مسئله زمان اهمیت کافی نمی دهیم ، می خواهیم بلافاصله و الساعه نیازهایمان برآورده شود . بعد از سال ها مصرف مواد مخدر و تخریب های فراوان ، می خواهد در طول چند روز همه چیز را درست کند و خیلی مسائل دیگر .

 کسانی که اهمیت این مسئله را درک می کنند بیشترین بهره وری را انجام می دهند .استفاده درست از زمان به مفهوم استفاده درست از انرژی نیز هست . کسی که از زمان و انرژی به درستی استفاده می کند قطعا به اهداف خود در بهترین شرایط ممکن می رسد و کسی که زمان و انرژی را از کف بدهد قدر مسلم نه تنها به اهداف خود نمی رسد بلکه رسیدن خود را به هدف اگر نگوییم غیر ممکن ، حد اقل رسیدن خود را بسیار تاخیر می اندازد .
در کنگره 60 یکی از زیبا ترین مفاهیمی که در طول دوره درمان اعتیاد بسیار به آن اهمیت داده می شود و آموزش داده می شود ،  صبر است . در کلام الله نیز به کرات از این واژه و انسانهایی که این صفت را حمل می کنند یاد شده است  به صراحت گفته شده است که خداوند با صابرین است و خداوند انسان های صبور را دوست دارد و صبر یکی ازیباترین صفات و ارزش ها و زینت های انسانی است . البته صبر صرفا به معنی اجازه دادن به رد زمان  و گذشت زمان و به عبارتی دست روی دست گذاشتن نیست بلکه به مفهوم گذشت زمان همراه با تلاش و فعالیت و به کارگیری کامل سعی و توان  است .

در مسئله درمان اعتیاد ما مجبور هستیم مسئله زمان را در نظر بگیریم ، چرا که درمان اعتیاد در کوتاه مدت مطلقاً امکان پذیر نیست . اگر بخواهیم خارج از چهار چوب زمان ، آن هم زمان کافی که از نظر کنگره 60  یازده ماه است ، بیماری اعتیاد را به درمان برسانیم ، مطمئن باشید که به بیراهه رفته ایم و این بیراهه چنان تاخیری در موفقیت ما ایجاد می نماید که مدت زمان 11 ماه در مقابل آن بسیار کوتاه و ناچیز است . صبر به مفهوم واقعی ، خاص زمان حرکت در صراط مستقیم است . اصولاً صراط مستقیم یعنی خط مستقیم ، یعنی مسیر مستقیم . مسیر مستقیم کوتاه ترین فاصله بین ما و هر هدفی می باشد . به عنوان مثال کوتاه ترین فاصله بین تهران و کرمان  خط مستقیمی است که می توانیم بین این دوشهر رسم کنیم و آن ها را به هم وصل کنیم که معمولاً در کریدورها و خطوط هوایی از آن اسفاده می شود . خط مستقیم را به هیچ وجه نمی توان کوتاه تر کرد . اگر بخواهیم خط مستقیم را کوتاه تر کنیم در ذهن خود تصویر سازی کنید که چه می شود ؟ کاملاً درست است ، فاصله طولانی تر می شود . بسیاری از مصرف کنندگان مواد مخدر که می خواهند در کوتاه مدت مصرف مواد خود را قطع کنند و به رهایی برسند ، نه تنها به درمان و رهایی نمی رسند ، بلکه بعد از مدتی دوباره مصرف می کنند و در نقطه ای پایین تر و دور تر از جایگاه قبلی قرار می گیرند . سال های سال به همین صورت می گذرد و در تاریکی اعتیاد بیشتر فرو می روند ، زیرا می خواهند مسیر را دور بزنند و این امکان پذیر نیست . با کمی تعمق متوجه می شویم که مدت زمان درمان اعتیاد از نظر کنگره 60 ، در حقیقت خط مستقیم بین اعتیاد و درمان آن است . کوتاه ترین فاصله است و سعی در کوتاه تر کردن آن یعنی طولانی تر کردن آن .

اعضای کنگره 60 در مسئله درمان اعتیاد درحد بسیار زیادی با مفهوم صبر  به صورت نظری و عملی آشنا می شوند و می آموزند که در سایر امورات زندگی نیز همواره در نظر گرفتن زمان و استفاده درست از آن را مد نظر داشته باشند .

من در زمان اعتیاد و قبل از آشنایی با کنگره 60 باور کنید فقط کلمه و واژه صبر را شنیده بودم و با تلفظ آن آشنا بودم ، در عمل چیزی به نام صبر، نه بلد نبودم و نه به کار می بردم . در کنگره هم وقتی با کلمه صبر و اهمیت زیادی که برای آن قائل می شد ، رو به رو شدم ، فکر می کردم موضوع بی اهمیتی است و پرداختن به آن لزومی ندارد . اما در ادامه و با توجه بیشتر ، با تعجب متوجه شدم که چیزی از صبر نمی فهممم و نمی دانم . یادگرفتم که که درک جزئیات و مفاهیم جزئی در واژه های بسیار ساده است که فوندانسیون آموزش های ما در سطوح بالاتر را به وجود می آورد .

• استقامت :

نگهبان کنگره 60 بارها و بارها در سخنانشان به این موضوع اشاره می کنند که رمز پیروزی و موفقیت در دنیای امروز ، استقامت است . شاید تصور کنیم که عوامل دیگری مثل پول ، هوشیاری ، زرنگی و یا خیلی مسائل دیگر نقش اول را در موفقیت ما اجرا کنند . اما اگر خوب دقت کنیم می بینیم که در صدر تمام عوامل ، استقامت قرار دارد . اگر مسئله درمان اعتیاد را در نظر بگیریم ، می بینیم که عوامل یاد شده نقش خاصی در درمان اعتیاد ندارند . اما آن چیزی که باعث می شود شخص مصرف کننده بتواند مشکلات و مصائب اعتیاد و درمان آن را پشت سر بگذارد ، استقامت است . برای عبور و گذشتن از این مشکلات چیزی به جز استقامت کار گر نیست . استقامت به مفهوم مقاومت ، پایداری و حرکت در صراط مستقیم است . اعضای کنگره 60 خوب می دانند که درمان قطعی اعتیاد و رهایی از بندهای اعتیاد بدون حرکت در صراط مستقیم مطلقاً امکان پذیر نیست و صراط مستقیم نیز بدون استقامت هیچ معنا و مفهومی ندارد . استقامت یعنی حرکت در صراط مستقیم و ایستادگی و از پا درنیامدن در مقابل مشکلات و خارج نشدن از مسیر درست و مستقیم است . مطمئن باشید قدرت و نیروی پشت مشکلات که ما را به هراس می اندازد پایداری آنچنانی ندارند و با استقامت و ایستادگی ما روز به روز به تحلیل می روند و آنگاه با تمام وجود در می یابیم که گذشتن از آنها به جز با استقامت همراه با سعی و تلاش حساب شده از هیچ راه دیگری میسر نمی شد . کسانی که در مقابل مشکلات و سختی ها استقامت ندارند ، لاجرم به تقلا ی زیادی و حرکات بی تفکر روی می آورند و این به مفهوم تصمیمات اشتباه و ایجاد مشکلات جدید است . استقامت یعنی پذیرش سختی ها و مشکلات و سعی همراه با صبر و تفکر در حل و عبور از آنها

 • آرامش :

وقتی از آرامش صحبت می کنیم منظور پایداری است . منظور تعادل است ، منظور قوی بودن و قدرتمند بودن در مقابل پارازیت ها و ناملایمات زندگی است ، منظور به هم نریختن است . آرامش ، نتیجه صبر و استقامت است . آرامش و آسوده بودن ، نتیجه محبت ، عقل و ایمان است  ،نتیجه حرکت درست و اصولی است .

آرامش وضعیتی است که در پرتو تصمیمات درست و مبتنی بر عقل به دست می آید و آرامش نیز خود بالابرنده قدرت عقل است  . در وضعیت آرامش است که بهترین تفکر و تعقل و تصمیم گیری صورت می گیرد و تصمیم گیری و عملکرد درست ، مزید آرامش .
یکی از مهمترین نشانه های حرکت در صراط مستقیم و حرکت به سوی هدف ، آرامش است . به محض اینکه حرکت ما از مسیر درست خارج شود ، اولین اتفاقی که روی می دهد از دست رفتن  آرامش است . اضطراب ، نگرانی و ترس نیز بارزترین نشانه حرکت خارج از صراط مستقیم و دور شدن از هدف می باشد .

یک مسافر سفر اول تا زمانی که طبق دستورات راهنما و کنگره 60 مسیر خود را برای درمان اعتیاد به درستی طی می کند و در جهت هدف خود یعنی درمان اعتیاد حرکت می کند و اصول ، قوانین و حرمت کنگره 60 را رعایت می کند از آرامش کامل برخوردار است ، سربلند و سرفراز است ، بدون هیچ گونه ترس و واهمه ای با چهره بشاش و با اعتماد به نفس کافی  در جلسات شرکت می کند ، کار خود را به درستی انجام می دهد و مشکلی ندارد . اما به محض اینکه از خط خارج می شود ، به محض اینکه دستور راهنما را انجام ندهد و یا حرکتی خارج از اصول ، قوانین و حرمت کنگره 60 انجام دهد اولین چیزی که از دست می دهد آرامش است . زمانی که آرامش از دست رفت به جای آن ترس ، اضطراب و نگرانی است که ظاهر می شود . اعتماد به نفس از دست می رود و همه این ها درچهره و رفتار شخص نمود پیدا می کند و در یک کلمه حال خوش تبدیل به حال خراب می شود .
 
در وضعیت عادی و نرمال همه آرامش دارند ، اما در سختی ها و بحران ها است که آرامش واقعی خود را به نمایش می گذارد . آنجا که همه کنترل خود را از دست می دهند ، آنجا که اکثریت به هم می ریزند و نمی دانند که چه باید انجام دهند ، آرامش مفهوم پیدا می کند . صبر  ، استقامت و آرامش هم تکنیک است و هم تاکتیک . هم در جزئیات است و هم در کلیات و در یک جمله ، بهترین ، موثرترین و کارآمد ترین ابزار و رویکرد ما در برخورد با مشکلات و سختی ها است و برای درمان اعتیاد  نیز بدون این سلاح هرگز نمی توان از سد موانع و مشکلات درمان اعتیاد گذشت . کسانی که این ابزار قدرتمند را یافته و به کار می گیرند دارای یک نشان مخصوص هستند و آن رضایتمندی و سپاسگزاری و شکرگذاری است و علامت مخصوص آن هایی که چیزی از این موضوع نمی دانند و نه صبر دارند و نه اسقامت و نه آرامش این است که مرتباً از مشکلات می نالند و گله و شکایت می کنند . ناسپاسند و ناشکر .

با احترام ، مسافر علی خدامی


انواع مواد مخدر
29 نکته برای شناسایی افراد معتاد
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۲۴ چاپ اين صفحه

29 نکته برای شناسایی افراد معتاد


خواندن این توصیه‌ها را به اولیایی که به تغییر رفتار و گفتار فرزند خود مشکوک شده و نگران آلوده شدن آنان به موادمخدر هستند، توصیه می‌کنیم. با خواندن این نکات می‌توانید متوجه شوید که آیا فرزند یا احتمالا یکی از بستگان نزدیک شما به دام اعتیاد افتاده ‌است یا خیر.

1- معتادان تزریقی، معمولا پیراهن آستین بلند می‌پوشند تا جای تزریق روی دست آنها پنهان بماند.

2‌ - از دوستان و بستگان دوری می‌جویند، زیرا می‌خواهند احوالشان بر آنان معلوم نشود.

3‌ - افراد معتاد معمولا دچار کاهش وزن می‌شوند، چون تمایل به خوردن صبحانه، شیر، بستنی و ترشی ندارند، زیرا اگر نشئه باشند، خوردن این مواد نشئگی آنان را از بین می‌برد.

4 - ساعت خواب معتاد، متغیر است.

5 - به ورزش و کارهای جسمانی، علاقه‌ای نشان نمی‌دهند.

6 - فرد معتاد بسیار پرحرف می‌شود، مطالب بیجا و نامناسب زیاد می‌گوید و در همه زمینه‌ها خود را صاحبنظر می‌داند.

7 - حالت چرت مکرر دارد.

8 - وقتی به اتاق می‌رود، در را قفل می‌کند، حتی اگر بیرون برود نیز در اتاق را قفل می‌کند.

9 - به کار، شغل و خانواده بی‌علاقه می‌شود.

10 - چون اعتیاد خود را می‌خواهند بپوشانند، اغلب دروغ می‌گویند و بتدریج به دروغگویی عادت می‌کنند.

11 - معمولا تمایلی به تمیز نگاهداشتن خود ندارند.

12 - دچار مشکلات مزمن گوارشی می‌شوند.

13 - بی‌دلیل پول خرج می‌کنند.

14 - تا یک ساعت پس از مصرف موادمخدر، بدنشان خارش می‌گیرد، مخصوصا در پا، ران و کشاله ران.

15 - دچار آبریزش بینی و عطسه و خماری می‌شوند.

16 - وسایل غیرمتعارف مثل زرورق سیگار، لوله خودکار و گاه سرنگ در جیب او پیدا می‌شود.

17 - بیشتر با افراد مشکوک و ناباب رابطه برقرار می‌کنند.

18 - دیر سر کار می‌روند و هنگام بیداری صورتی پف‌کرده‌ دارند.

19 - از رفتن به مسافرت امتناع می‌کنند.

20 - در روزهایی که طرح مبارزه با معتادان اجرا می‌شود، درخانه می‌مانند.

21‌ - داروهای مخدر در خانه نگه می‌دارند.

22 - به تمدید گواهینامه رانندگی و یا جواز کسب علاقه‌ای ندارند؛ چون می‌ترسند در معاینه پزشکی رازشان فاش شود.

23‌ - اندازه مردمک چشم‌شان تغییر می‌کند و به همین دلیل از عینک دودی استفاده می‌کنند.

24 - هنگام بازگشت به خانه عطر می‌زنند.

25 - اصرار دارند که تنها بیرون بروند.

26 - ‌خبر ترک اعتیاد دیگران را تکذیب می‌کنند.

27 - غیرمتعارف عرق می‌ریزند.

28‌ - دچار سرفه‌های مزمن می‌شوند.

29‌ - اگر معتاد به هروئین باشند، از رفتن به حمام خودداری می‌کنند چون دوش گرفتن، زمان خماری، را محدود می‌کند.


انواع مواد مخدر
تاريخچه موادمخدر و اعتياد در ايران
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۲۴ چاپ اين صفحه

آنچه در پي مي آيد بخشي از مقاله بلندي است كه در كتاب «ژئوپليتيك مواد مخدر» از انتشارات معاونت آموزش نيروي انتظامي آمده است؛ كتابي كه در سال 1386 به چاپ دوم رسيد.
در اولين بخش از گزيده هاي اين كتاب، سرهنگ ستاد «علي غنجي» نويسنده اين مقاله، به طور مستند تاريخچه اي اجمالي از مواد مخدر در كشورمان را به نگارش درآورده است.

تاريخچه موادمخدر و اعتياد در ايران
همان طوري كه گفته شد شناخت موادمخدر در جهان، سابقه اي بس طولاني دارد. به شهادت تاريخ، رواج دهنده اين مواد در ايران عوامل انگلستان بودند كه در عصر صفويه راه هاي كشت خشخاش و استفاده از ترياك را رواج دادند؛ به نحوي كه ابتدا به دربار صفويه راه يافت و بعداز آلوده كردن شاهان و شاهزادگان و درباريان صفوي به درون مردم سرايت كرد و نحوه گسترش آن به قدري وسيع و سريع بود كه بعداز گذشت زماني كوتاه تبديل به اپيدمي شده و درون قهوه خانه ها به صورت رسمي به عنوان تفنن استعمال مي شد.
نكته قابل توجه اين كه در دوران صفويه، ترياك به صورت خوردن حب يا شربت هاي مخصوصي به نام كوكنار (جوشانده خشخاش) معمول بوده و از كشيدن ترياك ذكري به ميان نيامده است. طبق نقل سياحان و مورخان، شاه طهماسب صفوي و شاه عباس كه تا اندازه اي به مضار اين مواد پي برده بودند، دستورات، قوانين و مجازات هايي را جهت منع مصرف مواد مخدر وضع كردند ولي در اين امر موفقيت چنداني نيافتند. اساساً استفاده از ترياك تا زمان تشكيل دولت صفويه (790 تا 8114 ه.ق) رواج چشمگيري نداشت. عواملي كه سبب اشاعه اعتياد به ترياك در عصر صفويه شد عبارتند از:
1- با توجه به همزماني تشكيل كمپاني هند شرقي با اوائل تشكيل دولت صفويه و فعاليت اين كمپاني در توليد و قاچاق ترياك به چين، ايران و برخي كشورهاي ديگر كه سرانجام منجر به جنگهاي ترياك بين انگليس و چين شد، اين كمپاني و عمال فرومايه داخلي آن در معتاد كردن ايراني ها نقش فراواني داشت. بنابراين سياست استعمارگران، انگليس را در اشاعه اعتياد ايرانيان در اين عصر بايد مهمترين عامل تلقي كرد.
2- در آن زمان كه علم پزشكي و داروسازي پيشرفت نكرده بود، گرايش مردم به مصرف ترياك براي تسكين دردهاي خود زمينه ساز اعتياد به شمار مي رفت، زيرا ناآگاهي مردم از زيان هاي جسماني و رواني ترياك و عدم توجه آنها به اينكه تسكين دادن درد و علاج نكردن منشا بيماري موجب كمون و مزمن شدن بيماري مي شود باعث مي شد كه بيمار درد را با ترياك به طور موقت تسكين دهد و درپي تكرار مصرف آن معتاد شود، غافل از آنكه علاوه بر معتاد شدن بيمار، مرض هم، همچنان سير پيشرفت خود را طي مي كند.
3- در عصر موردنظر، مراجع تقليد مصرف ترياك را بر خلاف مصرف الكل حرام اعلام نمي كردند، چرا كه در آن روزگار زيان هاي ترياك كشف نشده و از سويي فايده تسكين بخشي مصرف آن شناخته شده بود.
با توجه به اين مطالب، مصرف ترياك نه تنها در جامعه شيعه ايران قبح و حرمتي نداشت، بلكه دست قوي استعمار به منظور تباه كردن نيروهاي جسمي و فكري مردم به اشاعه اعتياد چنان دامن زد كه اعتياد به ترياك دربين درباريان هم رواج يافت و حتي برخي عالم نماها هم ترياك مصرف مي كردند و استعمارگران كه خواستار بي قيدي، بي تحركي و عدم احساس مسئوليت افراد در قبال مسائل اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي، سياسي و حتي استقلال كشور بودند، با حربه اعتياد به ترياك بدون نياز به لشگركشي توانستند بر امور ايران مسلط شوند.
4- در آن زمان روش معالجه علمي و بهداشتي براي نجات معتادان وجود نداشت و مواد افيوني جسم و جان آنها را تسخير مي كرد و تا نابودي و فنا، گريبانگير آنها بود. بنابراين افرادي هم كه تفنني ترياك مصرف مي كردند در اندك زماني به جرگه معتادان مي پيوستند و به شمار آنها مي افزودند.
    
 نقش قاجار و پهلوي در گسترش مواد مخدر
در زمان حكومت قاجار با حيله انگليسي ها بسياري از مزارع كشت گندم و ديگر محصولات مفيد زراعي به مزارع كشت خشخاش اختصاص داده شد و خريد و فروش مواد مخدر رواج يافت، به نحوي كه روز به روز درآمد شاهان و درباريان وقت، از داد و ستد ترياك افزايش يافت و اساس خريد و فروش آن در انحصار دولت درآمد.
از آنجا كه صدور مواد از خاور دور به نقاط مختلف جهان بايستي از ايران و تركيه صورت مي گرفت، لذا در گسترش اعتياد در اين مناطق نيز اهتمام وافر به عمل آمد.
در اين ميان ناآگاهي و پايين بودن رشد فرهنگي جامعه نيز عامل موثري در جهت بهره برداري استعمارگران براي گسترش كشت خشخاش و اعتياد به ترياك گرديد، به طوري كه پزشكان انگليسي و حكيم باشي هاي وابسته، ترياك را به عنوان داروي موثر براي درمان بيماري هاي مختلف همچون سردرد، دندان درد، گوش درد و... معرفي و تجويز مي كردند و چندي نگذشت كه اين ماده مخدر به صورت دارويي خانگي در هر خانه و كاشانه اي راه يافت.
گردانندگان اين تجارت خانمانسوز، به منظور كسب منافع افزون تر و آلوده ساختن بيشتر جامعه با وضع قوانين مختلف به تشويق و ترغيب مردم به استعمال ترياك پرداختند و براي مصرف هر چه بيشتر آن جايزه تعيين كردند. به طوري كه در دوازدهم ربيع الاول سال 1329 هجري قمري دولت وقت، قانوني را جهت رشد و گسترش و تشويق كشت و فروش ترياك و مصرف آن تدوين كرد. ماده دوم اين قانون، آشكارا مردم را به ترياك كشي دعوت مي كرد و بيان مي داشت: «]دولت[ سوخته ترياك را با قيمت مناسبي از دودكنندگان مي خرد و براي هر مثقال سوخته سه عباسي حق الزحمه داده مي شود.»
به بهانه افزايش درآمد كشور، هر روز بر شمار معتادان اضافه گرديد و اداره انحصارات تشكيل شد و در سراسر ايران شعباتي داير كرد و هر كجا شعبه اي نداشت، پاسگاههاي انتظامي چنين وظيفه اي را عهده دار شدند.
بدين ترتيب روز به روز مسئله قاچاق مواد مخدر و اعتياد مردم به آن، گسترش بيشتري يافت و در حكومت پهلوي به اوج خود رسيد، به نحوي كه خاندان آمريكايي شاه، خود رهبري قاچاق مواد مخدر و اشاعه آن را در سطح جامعه به عهده گرفتند. به موجب شواهد و مدارك دفتر مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل متحد( در اوائل دهه 1960)، خاندان پهلوي فعاليت هاي مربوط به قاچاق مواد مخدر را در ابعاد وسيع به همراه سرمايه گذاري هاي چند ميليون دلاري به انجام رساندند. ميلياردها دلار ترياك از طريق افغانستان و تركيه خريداري مي شد كه قسمتي از آن به طور خام در بازار داخلي ايران به فروش مي رسيد و قسمت ديگري در لابراتوارهاي مخفي تهران به هروئين تبديل شده و علاوه بر عرضه در بازارهاي داخلي، در خط توزيع شبكه بين المللي قرار گرفته و به اروپا و آمريكا مي رفت.
در طول اين مدت براي خاموش ساختن اعتراضات مردم، گاهي سخت گيري ها و محدوديت هاي ظاهري و ممنوعيت هايي نيز اعمال مي شد كه در حقيقت نوعي تصفيه رقباي رژيم، در امر مواد مخدر به حساب مي آمد و در همين زمينه، تبليغات مفصل و گسترده اي نيز از سوي رژيم و قدرت هاي جهاني در ارتباط با اقدامات بين المللي مبارزه با مواد مخدر صورت مي گرفت و كنگره هاي بين المللي متعددي در مورد اعتياد برپا شد و متجاوز از 30 عهدنامه بين المللي مبني بر محدوديت توليد، ساخت، كشت، تجارت و مصرف مواد مخدر منعقد شد.   
مواد مخدر حربه دشمنان انقلاب اسلامي
پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران، استعمارگران كه دست خود را كوتاه مي ديدند براي نابودي انقلاب يا كنترل آن، اشاعه بيشتر مواد مخدر را به عنوان يكي از حربه ها به كار گرفتند. اما آگاهي رهبر كبير انقلاب اسلامي رحمت الله عليه باعث شد كه ايشان در سخنان تاريخي خود اين مسائل را بازگو كنند. ايشان فرمودند: «شما اين مسئله را اتفاقي ندانيد كه من باب اتفاق يك دسته اي هروئين فروش شده اند و دسته اي ديگر هم مبتلاشده اند، اين هم توطئه اي است كه قدرتهاي بزرگ به وسيله آن به ما ضربه مي زنند.»
 همچنين در قسمت ديگري از سخنان خود فرمودند: «اين يك باب است كه چون به حيثيت اسلامي برمي گردد، جلوگيري از آن بر همه واجب است.»
 ايشان به درستي عنوان كردند كه ديگر ايران، فقط به عنوان يك كشور جهان سوم مورد حمله قرار نمي گيرد بلكه استعمار با شيوع موادمخدر قصد خدشه دار كردن اسلام را در سر مي پروراند. لذا با درك صحيح از اين معضل، مسئولان دولتي اقدامات اوليه و مطالعات نخست را در سطح كشور آغاز نمودند. شوراي انقلاب در تاريخ 91359.3.1 با تصويب تشديد مجازات مرتكبين جرايم موادمخدر و اقدامات تاميني و درماني كه تا آن زمان، اين قانون در نوع خود جديد بود، فصلي نو در مبارزه گشود.
طبق اين قانون سهميه ترياك معتادان لغو و دوره اي به مدت 6 ماه به عنوان ترك اعتياد مقرر گرديد و همچنين براي كساني كه مكان استعمال موادمخدر داير كنند، مصادره اموال و مجازات مشخصي وضع شد. كليه زمينهاي كشاورزي كه پيش از انقلاب تحت كشت خشخاش قرار داشت پس از ابلاغ اين مصوبه تاكنون كشت نشده و اگر به صورت خودرو هم در نقاط مختلف كشور يافت مي شد، سريعتاً توسط نيروي انتظامي امحاء مي شد.
با تمام تدابير اتخاذ شده، استكبار در مواجهه شديد با اقدامات جمهوري اسلامي ايران با سرمايه گذاري بيشتر به سازماندهي و تسليح گروه هاي قاچاق دست زد. ثمره اين حركت، ظهور قاچاقچيان بسيار مجهز و كاروان هاي كاملاً مسلح بود كه بعضي اوقات داراي چنان تسليحات پيشرفته اي مي باشند كه درگيري آنها با نيروي انتظامي به يك جنگ تمام عيار مبدل مي شود.
پس از پذيرش قطعنامه 859 و پايان يافتن جنگ تحميلي عراق عليه ايران، مقام هاي جمهوري اسلامي توجه بيشتري را به امر مبارزه با قاچاق موادمخدر و اعتياد معطوف كردند. با توجه به كمبودهايي كه در قانون گذشته احساس مي شد مجمع تشخيص مصلحت نظام اسلامي در تاريخ سوم آبان ماه 7136 قانون مبارزه با موادمخدر را با كارآيي بالاتر به تصويب رساند كه براساس آن ستادي به رياست بالاترين و عالي ترين مقام قوه مجريه تشكيل و امر مبارزه با موادمخدر منحصراً بر عهده آن گذارده شد.
با تشكيل اين ستاد كه نقطه عطفي در مبارزات جمهوري اسلامي ايران با قاچاق موادمخدر و اعتياد محسوب مي گرديد، كليه خط مشي ها و سياست ها در زمينه پيشگيري، مبارزه و بازتواني معتادان اتخاذ و براي سازمانهاي مسئول و ذي ربط ابلاغ مي شد. با شروع كار ستاد مبارزه با موادمخدر و شوراي هماهنگي مبارزه با موادمخدر استانها، در اجراي اين قانون از طرفي وحدت رويه قضايي در محاكم و از طرف ديگر هماهنگي مطلوبي بين قوه مجريه و قضائيه به وجود آمد.

برگرفته از: روزنامه کیهان شماره 19060


انواع مواد مخدر
انجمن معتادان گمنام:
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۲۴ چاپ اين صفحه

انجمن معتادان گمنام:

معتادان گمنام، يك انجمن غيرانتفاعي از زنان و مرداني است كه اعتياد به مواد مخدر مشكل اصلي زندگي‌شان بوده است. ما معتاداني هستيم كه در حال بهبوديم و اكنون بطور مرتب گرد هم مي‌آييم تا به كمك هم پاكي خود را حفظ كنيم. اين برنامه، يك برنامه پرهيز كامل از هرگونه ماده مخدر است. تنها لازمه عضويت در اين انجمن تمايل به قطع مصرف مواد مخدر است. پيشنهاد مي‌كنيم كه در اين مورد روشن‌بين باشيد و اين فرصت را از دست ندهيد. برنامه‌ ما مركب از اصولي است كه بسيار ساده بيان شده‌اند و ما مي‌توانيم آنها را در زندگي روزمره خود به كار بنديم. نكته بسيار مهم اين برنامه، عملي بودن آن است. در معتادان گمنام هيچ شرط و شروطي وجود ندارد. ما به هيچ سازماني وابسته نيستيم. حق عضويتي نداريم و با هيچ سازمان سياسي، مذهبي و يا انتظامي ارتباطي نداريم. هرگز تحت نظر نبوده و نيستيم. هر كس كه مايل باشد بدون در نظر گرفتن سن، مذهب، نژاد و جنسيت مي‌تواند به ما بپيوندد.
براي ما مهم نيست كه شما چه چيز و چقدر مصرف كرده‌ايد و يا آنرا از چه كسي و از كجا خريده‌ايد. كارهايي كه در گذشته كرده‌ايد و يا دارائي و نداري شما براي ما بي‌تفاوت است. تنها چيزي كه براي ما اهميت دارد، اين است كه شما مي‌خواهيد در مورد مشكلتان چه بكنيد و ما چطور مي‌توانيم به شما كمك كنيم. در اينجا تازه‌واردان از همه مهمترند زيرا ما فقط با در ميان گذاشتن آنچه كه داريم، مي‌توانيم آن را حفظ كنيم. تجربه گروهي ما نشان مي‌دهد كساني كه بطور مرتب در جلسات شركت مي‌كنند پاك مي‌مانند.

معتاد کیست؟

اكثر ما براي جواب دادن به اين سئوال احتياج به فكر كردن نداريم و جوابش را خوب مي‌دانيم! زماني تمام زندگي و فكر و ذكر ما به نوعي در مواد مخدر خلاصه شده بود. ما هميشه يا مشغول گرفتن و مصرف كردن آن بوديم و يا به دنبال راه تهيه‌اش مي‌گشتيم. ما زندگي مي‌كرديم كه مصرف كنيم و مصرف مي‌كرديم كه زندگي كنيم. خيلي ساده، معتاد، زن يا مردي است كه زندگيش را مواد مخدر كنترل كند. ما كساني هستيم كه در چنگال يك بيماري مزمن و پيشرونده گرفتاريم و هميشه عاقبتي چون زندان، تيمارستان و مرگ در انتظارمان است.

چرا اینجا هستیم؟

قبل از پيوستن به انجمن معتادان گمنام، ما اختيار زندگي خود را كاملاً از دست داده بوديم و ديگر نمي‌توانستيم مانند ديگران زندگي كنيم و از آن لذّت ببريم. براي زندگي به چيزي متفاوت نياز داشتيم و تصور مي‌كرديم كه آن را در مواد مخدر پيدا كرده‌ايم . براي ما مواد مخدر مهمتر از خانواده، همسر و فرزندانمان شده بود و مي‌بايستي آنرا به هر قيمتي به دست مي‌آورديم. در اين راه به بسياري از مردم لطمه‌هاي شديد زده‌ايم اما بيش از همه خودمان را آزار داده‌ايم. ما به خاطر نداشتن جنبة قبول مسئوليت‌هاي فردي، در واقع خودمان براي خودمان گرفتاري درست مي‌كرديم و اينطور به نظر مي‌رسيد كه نمي‌توانيم زندگي را آن طور كه هست قبول كنيم.اكثر ما متوجه شده بوديم كه اعتيادمان يك خودكشي تدريجي است. اما اعتياد، اين دشمن زيرك زندگي، قدرت انجام هر گونه اقدامي را از ما سلب كرده بود. در نهايت بسياري از ما كارمان به زندانها كشيده شد. بسياري دست به دامن پزشكان، روانپزشكان و يا مذاهب شديم، اما هيچ يك از آنها براي حل مشكل ما كافي نبود. بيماري ما هميشه يا دوباره عود مي‌كرد و يا بدتر مي‌شد. تا عاقبت از روي ناچاري در معتادان گمنام به يكديگر پناه آورديم.
پس از پيوستن به انجمن معتادان گمنام متوجه شديم كه ما افرادي بيمار هستيم و از بيماريي رنج برده‌ايم كه درمان شناخته‌شده‌اي ندارد. اما به هرحال مي‌توان آن را در نقطه‌اي از فعاليت باز داشت و پس از آن امكان بهبودي هم وجود دارد.

ما بهبود پیدا می کنیم:

وقتى ما به آخر خط مى‌رسيم و درك مى‌كنيم كه چه با موادمخدر و چه بدون آن، نمى‌توانيم مثل يك انسان زندگى كنيم، همگى با يك مسئله بغرنج روبرو هستيم. آيا كار ديگرى مانده است كه انجام نداده باشيم؟ اين‌طور به نظر مى‌رسد كه دو راه بيشتر نباشد، ما يا مى‌توانيم به بهترين نحو ممكن روانه عاقبت تلخ خود يعنى زندان، تيمارستان يا مرگ شويم و يا راه تازه‌اى براى زندگى پيدا كنيم. درگذشته، تعداد بسيار كمى از معتادان شانس پيدا كردن راه دوم را داشته‌اند، اما معتادان امروز خوشبخت‌تر هستند. براى اولين بار در تاريخ بشر راه ساده‌اى براى معتادان پيدا شده كه تأثير آن در زندگى بسيارى از آن ها به اثبا‌ت رسيده است و دردسترس همه قرار دارد. اين برنامه، يك برنامه روحانى ساده و غير مذهبى، به نام معتادان‌گمنام است.

سنت های دوازده گانه معتادان گمنام:

ما آنچه را كه داريم فقط با مراقبت كامل مي‌توانيم حفظ كنيم و همانطور كه آزادي فردي ما از قدمهاي دوازده‌گانه سرچشمه مي‌گيرد، به همان صورت آزادي گروه نيز به سنت‌هاي ما بستگي دارد. تا زماني كه پيوندهايي كه ما را به يكديگر متصل مي‌كند از آنچه كه ما را از هم جدا مي‌نمايد محكمتر باشد، همه‌ چيز به خوبي پيش خواهد رفت.

1 ـ منافع مشترك ما بايست در رأس قرار گيرد. بهبودي شخصي به وحدتN.A. بستگي دارد.

2 ـ در ارتباط با هدف گروه ما تنها يك مرجع نهايي وجود دارد، خداوندي مهربان كه به گونه‌اي ممكن خود را در وجدان گروه بيان كند. رهبران ما فقط خدمتگزاران مورد اعتماد ما مي‌باشند، آنها حكومت نمي‌كنند.

3 ـ تنها لازمه عضويت، تمايل به قطع مصرف است.

4 ـ هر گروه بايست مستقل باشد باستثناء مواردي كه بر گروههاي ديگر و N.A در كل اثر بگذارند.

5 ـ هر گروه فقط يك هدف اصلي دارد، رساندن پيام به معتادي كه هنوز در عذاب است.

6 ـ يك گروه N.A هرگز نبايست هيچ مؤسسه مرتبط و يا هر سازمان خارجي را تأئيد و يا در آنها سرمايه‌گذاري كند، يا نام را به آنها عاريت دهد، مبادا مسائل مالي، ملكي و شهرت، ما را از هدف اصلي خود منحرف سازد.

7 ـ هر گروه N.A ميبايست كاملاً متكي به خود باشد و كمكي از خارج دريافت نكند.

8 ـ معتادان گمنام بايست هميشه غيرحرفه‌اي باقي بماند، اما مراكز خدماتي ما مي‌توانند كارمندان مخصوصي استخدام كنند.

9 ـ  N.A تحت اين عنوان، هرگز نبايست سازماندهي شود، اما ما مي‌توانيم هيئت‌هاي خدماتي  يا كميته‌هايي تشكيل دهيم كه مستقيماً در برابر كساني كه بدانها خدمت مي‌كنند، مسئول باشند.

10 ـ معتادان گمنام، هيچ عقيده‌اي در مورد مسائل خارجي ندارد و نام ان ای هرگز نبايست به مباحث اجتماعي كشانده شود.

11 ـ خط مشي روابط عمومي ما بنا بر اصل جاذبه است تا تبليغ، ما لازم است هميشه گمنامي شخصي خود را در سطح مطبوعات، راديو و فيلم حفظ كنيم.

12 ـ گمنامي، اساس روحاني تمام سنت‌هاي ما است و هميشه يادآور اين است كه اصول را به شخصيت‌ها ترجيح دهيم.

درك اين سنت‌ها به مرور و به آهستگى براى ما امكان‌پذير خواهد شد. ما از راه صحبت با اعضاء و تماس با ديگر گروه ها، اطلاعاتى كسب مى‌كنيم ، امّا معمولاً پس از شروع فعاليّت در كارهاى خدماتى است كه كسى به ما خواهد گفت: "بهبودى هريك از ما به وحدت NA بستگى دارد." اين وحدت به كيفيت پيروى ما ازسنت‌هاي مان مربوط است. سنت‌هاى دوازده‌گانه غير قابل دستكارى است. آنها رهنمودهايى هستند كه جمعيّت ما را آزاد و زنده نگاه مى‌دارند.

با پيروى از اين رهنمودها، در ارتباط با ديگران و اجتماع، از بسيارى از مشكلات اجتناب خواهيم كرد. اين، بدان معنى نيست كه سنت‌هاى ما تمام مشكلات را از ميان بر مى‌دارند. ما در هر صورت بايد با مسائلى كه پيش مى‌آيند، نظير مشكلات ارتباطى، اختلاف سليقه، مباحثات داخلى و مسائل مربوط به افراد و گروه‌هاى خارجى، روبرو شويم، امّا در هر صورت ما وقتى اصول‌مان را رعايت مى‌كنيم، از بعضى از دردسرهايى كه اين مسائل به وجود مى‌آورند جلوگيرى به عمل خواهيم آورد.

فقط برای امروز:

به خودت بگو:
فقط براي امروز، افكارم را بر روي بهبوديم متمركز خواهم كرد،زندگي مي‌كنم و بدون مصرف هيچ گونه مادة مخدّري روز خوبي خواهم داشت.

فقط براي امروز، به كسي در NA اعتماد خواهم كرد، كسي كه مرا باور كند و مي‌خواهد در بهبوديم به من كمك كند.

فقط براي امروز، برنامه‌‌‌‌اي خواهم داشت و سعي خواهم كرد آنرا به بهترين شكل ممكن انجام دهم.

فقط براي امروز، به كمك NA سعي خواهم كرد از زاويه بهتري به زندگيم نگاه كنم.

فقط براي امروز, ترسي نخواهم داشت و به روابط تازه‌ام و آنها كه چيزي مصرف نمي‌كنند و راه تازه‌اي براي زندگي پيدا كرده‌اند، فكر خواهم كرد.

ماداميكه اين راه را دنبال كنم، از هيچ چيز واهمه نخواهم داشت

منبع: وب سایت کنگره 60


انواع مواد مخدر
افزایش 179 درصدی کشفیات مواد مخدر در سطح استان سمنان
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۲۴ چاپ اين صفحه

افزایش 179 درصدی کشفیات مواد مخدر در سطح استان سمنان

به گزارش پايگاه اطلاع رساني پليس ، فرمانده انتظامي استان سمنان در نشستي خبري با حضور اصحاب رسانه هاي گروهي عملكرد 6 ماهه نخست سال جاري ماموران پليس در سطح اين استان را تشريح كرد .

سردار « قاسم نصري » در اين نشست خبري كشف دو هزار و 63 كيلوگرم انواع مواد مخدر و افزايش 179 درصدي ميزان كشفيات اين مواد را از جمله نتايج مطوب اقدامات ماموران انتظامي استان سمنان در برخورد قاطع با سوداگران مرگ برشمرد .

وي با اشاره به انهدام 42 باند تهيه و توزيع مواد مخدر و دستگيري 1662 نفر در اين باره اظهار داشت : از اين افراد 424 نفر قاچاقچي بوده و 998 نفر معتاد نيز به مراكز درماني معرفي شده اند .

سردار نصري به افزايش 45 درصدي تماس مردم با مركز فوريت هاي پليسي 110 نيز اشاره و خاطر نشان كرد ‌: اين رشد تماس با پليس نشان از اعتماد بسيار بالاي مردم به ماموران انتظامي دارد .

وي مجموع تماس هاي 6 ماهه نخست سال جاري با 110 را 210 هزار و 124 مورد اعلام كرد و گفت : از اين ميزان تماس 69 هزار و 184 مورد آن منجر به عمليات شده است .

قاسم نصري با بيان اين كه متاسفانه تماس هاي غيرقابل رسيدگي با 110 نيز به ميزان قابل توجهي افزايش داشته است ، تاكيد كرد : 93 هزار مورد از مجموع تماس ها با 110 موارد غيرقابل رسيدگي است .

فرمانده انتظامي استان سمنان در بخش ديگري از سخنان خود به اقدامات حوزه پليس آگاهي نيز اشاره كرد و گفت : با تلاش و همت مضاعف ماموران پليس آگاهي و همكاري صميمانه ديگر قسمت ها كشف سرقت در سطح استان در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته 73 درصد رشد يافته است .

وي تصريح كرد : وقوع قتل در حالي 43 درصد كاهش يافته كه كشف قتل و دستگيري قاتلان از افزايش 117 درصدي برخوردار مي باشد .

اين مقام انتظامي در ادامه به وقوع سوانح رانندگي در سطح استان سمنان نيز اشاره كرد و افزود : مجموع تصادفات در سالجاري نسبت به مدت مشابه سال گذشته پنج درصد كاهش يافته است .

سردار نصري بيشترين حادثه منجر به مرگ را واژگوني خودروها دانست و با اعلام جان باختن 267 نفر در سوانح رانندگي در استان سمنان تصريح كرد : متاسفانه عليرغم هشدارهاي فراوان پليس تعداد كشته هاي حاصل از حوادث رانندگي معادل 15 درصد رشد دارد .

وي در پايان به اقدامات موثر مشاوران و مددكاران اجتماعي پليس نيز اشاره كرد و گفت : از 1700 مورد مراجعه به واحدهاي مددكاري اجتماعي كلانتري ها 1200 مورد آن منجر به مصالحه شده است .

فرمانده انتظامي استان سمنان در خصوص علت هاي مراجعه به مركز مشاوره آرامش و واحدهاي مددكاري اجتماعي كلانتري ها خاطر نشان كرد : مشكلات خانوادگي ، نزاع و درگيري و دعاوي حقوقي به ترتين مهمترين عوامل مراجعه به مشاوران پليس مي باشد .

منبع: پایگاه خبری پلیس (09/07/89)


انواع مواد مخدر
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران:
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۲۴ چاپ اين صفحه
متاسفانه بسیاری از آثار رسانه‌ها، مصرف موادمخدر و خشونت کور را مطلوب نمایش می‌دهند و اینکه کودکان و نوجوانان چقدر و کی از این صحنه‌ها الهام می‌گیرند نیز مورد بحث و بررسی است


عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران:

گذراندن ساعت‌ها وقت در مقابل رسانه دیداری، کودکان را از کسب مهارت‌های زندگی باز می‌دارد
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: گذراندن ساعت‌ها وقت در مقابل رسانه، کودکان را از کسب مهارت‌های زندگی باز داشته و خشونت و اعتیاد را در آنان افزایش می‌دهد.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر، دکتر آذرخش مکری روز چهارشنبه در نشست علمی پژوهشی که با عنوان "رسانه، خشونت و اعتیاد" در مجموعه فرهنگی شقایق برگزار شد، گفت: با وجود گسترش مطالعات درباره اثربخشی رسانه در بروز رفتارهای پر آسیب، هنوز علوم شناختی و روانپزشکی به جمع‌بندی واحدی نرسیده‌اند، همچنین بر اساس گزارشات حاصله سالانه 10 هزار نفر در آمریکا متاثر از صحنه فیلم‌ها به قتل می‌رسند.
وی گفت: خشونت، خودکشی، اعتیاد و مصرف موادمخدر و رفتارهای نابهنجار جنسی چهار آسیب مهمی هستند که باعث نگرانی‌های مردم و مسولان رسانه‌ها می‌شوند و از اوایل شکل‌گیری سینما به‌عنوان ابزار عمده دیداری و اشتیاق مردم به آن، نگرانی در این چند حوزه ظاهر شد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: در دو دهه اول قرن بیستم نمایش صحنه‌های علنی خشونت و قتل شایع بود ولی باور عمومی بدون اتکا بر شواهد علمی به سویی گردش کرد که مشاهده اینگونه صحنه‌ها، طبیعتاً مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث افزایش جرم و بزه خواهد شد، در دهه سوم قرن بیستم نیز، ناگهان قوانین سختی علیه نمایش خشونت به اجرا درآمد و محدودیت در نشان دادن رفتارهای به اصطلاح آسیب‌‌زا اعمال شد.

مکری تصریح کرد: گذراندن ساعت‌ها وقت در مقابل رسانه دیداری، کودکان را از کسب مهارت‌های زندگی باز می‌دارد و زمینه خشونت، خودکشی و اعتیاد را در آنان افزایش می‌دهد.

وی افزود: متاسفانه بسیاری از آثار رسانه‌ها، مصرف موادمخدر و خشونت کور را مطلوب نمایش می‌دهند و اینکه کودکان و نوجوانان چقدر و کی از این صحنه‌ها الهام می‌گیرند نیز مورد بحث و بررسی است.

مکری گفت: باور برخی از پژوهشگران به این است که پیام‌ها اثر بیشتر و قوی‌تری روی دیگران دارند و به نظر می‌رسد که این پدیده در پیام‌های منفی پر رنگ‌تر است، وقتی به شخصی تاکید می‌کنند که این فیلم را نبین، این پیام تاثیر بیشتری را روی فرد می‌گذارد تا خود فیلم.

وی در پایان با بیان اینکه قسمت عمده شرارت‌های جهان توسط افراد سالم انجام ‌می‌شود، گفت: اکثراً شرارت‌ها به‌طور تدریجی یاد گرفته می‌شوند و شرایط محیطی نیز نقش بسیار پر رنگی در این زمینه دارند.

منبع خبر: روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر

انواع مواد مخدر
جلسات جهان بيني
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۲۴ چاپ اين صفحه
برای آنکه خواسته ها به اجرا درآیند عقل باید آنها را تجزیه تحلیل کند واین در هر انسان وجود دارد خیلی خواسته ها مطرح میشود ولی با مکث انجام میشود .خواسته ها مستقیم به عقل نمی رسند و باید مراحلی را بگذراننداگر در مورد موضوعی مطالعه داشته باشیم آن موضوع را هنگام آموزش دیدن بهتر درک خواهیم کرد

مطلب مهم این است که علم جهان بینی قابل رویت نیست و شبیه علم شیمی است پس ما هم باید از روشی استفاده کنیم که کار برد داشته باشد.مثل علم شیمی که تمام مدلها در اثر یک سری آزمایشها وتعریفها پیداشده وآنها را اصلاح کرده اند ما هم در جهان بینی همین کار را میکنیم اول یک سری تقسیم بندی میکنیم: صور آشکار که جسم است وقابل آزمایش ورویت است که مثلا چه موادی در بدن ترشح میشود و با آزمایش تحقیق میتوان به آن رسید ولی هیچ آزمایشگاهی نیست که بگوید عقل چطور کار میکند ؟

این اتفاق نیفتاده پس باید مطالب صور پنهان را قابل لمس کنیم وبرای اینکار باید تصویری به معنی آنچه می خواهیم بگوییم داشته باشیم. تصویر ذهنی کمک خوبی است ومدل را برای همین میسازیم وشرایط اصلی جوابگویی مدل این است که مدل را تعریف کنیم: مثلا نفس هر چه تعریف دقیق تر باشد مدل دقیق تر است وبعد آنرا آزمایش میکردیم یعنی سوالات ومجهولات راباید با کمک آن مدل توجیه کنیم .مثلا وقتی میگوییم نفس او مثل شهر نینوا است باید مدل مثالی با واقعیت مطابقت داشته باشد که اگر ساکنین پرورش یابند یا خواسته هایشان عوض شود خواسته های شهر هم عوض می شود وقتی اینها را در آزمایش انجام دهیم باید به نتیجه برسیم در این صورت میتوان گفت مدل ، مدل درستی است .

مدل بنیادی در مورد نفس ساخته شده :نفس مجموعه های خواسته های معقول وغیر معقول وآنچه تعین موجودیت میکند در ظاهر وباطن ونشانه آن داشتن خواسته است .یک شهر میتواند نماینده نفس باشد چون همانطور که خواسته های یک انسان یکی دو تا نیست و بعضی خوب وبعضی بد هستند واین مثل شهری است که هر یک از ساکنین نماینده یکی از خواسته هاست وچون جمعیت شهرزیاد است واگر ساکنین عوض شوند شرایط آن شهر هم عوض می شود مثلا نیو یورک با ابرقو یکی نیست مثلا کرانچی وپاریس یکی نیستند وساکنین هر کدام زیادند اما با هم قابل مقایسه نیستنداز نظر داشته یکی هستند ولی در طول سال 500 نفر از پاریس مهاجرت میکنند و200 نفر از کرانچی فرار میکنند وبه جای دیگری میروند انسانی که نفس او مثل پاریس است وآرامش دارد همه آنرا دوست دارند اما کسی که مثل نینوا است وساکنین آنرا تحمل نمیکنند واز آن فرار میکنند یعنی وقتی نفس به هم ریخته است ذرات مثبت از دست آن نفس فرار میکنند پس یک انسان دقیقا مثل یک کشور و یا یک شهر بزرگ است .در واقع این مثال تصویری واقعی از درون انسان به انسان میدهد وبقیه مدلها را هم مثل همین اضافه کردیم وکاملتر از این می توان انسان را دقیقا مثل سیاره زمین در نظر گرفت.اگر به تاریخ هم نگاه کنیم شهرها قبلا مستقل بودند وخود حکومت جدا داشتند با پیشرفت کشور بوجود آمد وبعد قاره ای یکی شدند شاید 50 سال دیگر بیشتر یکی شوند .

میدانیم نفس پر خواسته و تنش وبه هم ریخته ساکنین به هم ریخته دارد پس یک سری ساکنین باید از آنجا بروند وعده ای بمانند وآموزش ببینند

مدل دیگربرای عقل است :که به عنوان یکی از صور پنهان انسان که خیلی مهم است در شهر وجودی جایگاهی خاص دارد .

مساله ای به اسم سفر را در کنگره با آن آشنایی داریم که سه پارامتر دارد مبدا مقصد ومسیر حرکت که هر کدام از قسمتها چیزی لازم دارد که در کنگره مهمترین آنها این بود که مقصد تا حدودی مشخص بود (درمان )اما مبدا مشخص نبود برای درک مبدا واینکه بدانیم کجا هستیم بی نهایت مهم است چون وقتی فکر می کنی در وضعیتی خوب قرار داری هیچ اقدامی برای تغیر وضعیت خود نمی کند و با کمی ملایمت شرایط اقدام را قطع می کند .مثلا وقتی سفر می کند تا کمی خوب می شود سفر را قطع میکند .مثلاانجام سقوط آزاد که بعضی از زیر بار رفتن آن فرار میکنند وسفر طولانی می شود ویا قطع میشود زیرا سقوط آزاد مبدا را مشخص میکند و شخص متوجه میزان تخریب خود میشود وسختی وبی تابی را تجربه میکند ودر فکر چاره آن می افتد واز سقوط آزاد که خارج میشود به راحتی میرسد .

اگر کسی نگاهش به وضعیتی که دارد بیفتد امکان ندارد حرکت نکند تا به مقصد (درمان اعتياد ) برسد .
کسانی که مبدا را پیدا نکنند نمی توانند سفر کنند چون نمی دانند کجا هستند وباید به کدام سمت بروند .
سقوط آزادی که از طرف راهنما به رهجو داده میشود برای این است که رهجو رابا مبدا آشنا کند واین باعث میشود یک سفر خوب داشته باشد اگر کسی مبداء را پیدا نکند هیچ وقت نمیتواند سفر کند چون نمی دانند کی هستند وباید کدام سمت بروند .
دانستن نفس وعقل وشناخت آنها ما را با مبدا خودمان آشنا میکند .وقتی از نفس خود تصویری داشته باشیم و بدانیم نفس چیست ومن چه هستم میتوانم بفهمم در چه نقطه ای قرار گرفته ام .

اگر مطالب صور پنهان را خوب بفهمیم وتجزیه وتحلیل کنیم میتوانیم از خود یک تصویر واقعی داشته باشیم در چه نقطه ای از دانایی هستیم ؟وچه ذهنی داریم ؟تحت تاثیر ذهن هستیم یا نه  (در نفس اماره یا لوامه )؟
مدلهای ارایه شده تنها برای این است که از خود تصویری داشته باشیم .


مدل عقل :مدلها آنقدر ساده و مهم است که می توان تصور کرد .از تعریف به مدل میرسیم .

تعریف عقل :عقل در تکامل خود مانند ماشین تابع خود است .حکم عقل را در قالب فرمانروای درون اجرا کنید .عقل خود را کامل واصلاح میکند (صور پنهان در حال تغییر است واز پیش ساخته شده وکامل نیست﴾

تفاوت انسانها در این است که نفس عقل ذهن مدام در حال تغیر است به عبارتی صور پنهان در مراحل مختلف تکامل است .عقل در حال تکامل است .پیامبر درون هم به آن اطلاق میشود .عقل مانند یک پادشاه است برای تکامل باید یک سری افراد وابواب جنبی داشته باشد تا در این کار به او کمک کنند ولی فرمان را خود صادر کند نکته مهم در عقل این است که فرمانها باید توسط عقل صادر شود یعنی تا عقل فرمان صادر نکند آن فعل انجام نمی شود .نفس انسان هر چه قدر هم که خواسته داشته باشد تا حکم را عقل صادر نکند فرمان اجرا نمی شود در هر مرحله از نفس هستی عقل حکم را صادر می کند وفرمان نفس قابل اجرا نیست .عقل ساختاری است که نفس برای رسیدن به خواسته اش باید آنرا تحت خدمت وسلطه خود در آورد .اگر این ویژگی نبود ما نمی توانستیم وضعیت خود را تغیر دهیم اما تفاوت در این است عقل تحت تسلط نفس چیزهاییکه برای صدور فرمان عقل به او کمک میکند از تعادل خارج شده اند وبه همین دلیل فرمانها در جهتی است که خواسته نفس است .

برای آنکه خواسته ها به اجرا درآیند عقل باید آنها را تجزیه تحلیل کند واین در هر انسان وجود دارد خیلی خواسته ها مطرح میشود ولی با مکث انجام میشود .خواسته ها مستقیم به عقل نمی رسند و باید مراحلی را بگذرانند گاهی این فیلتر ها درست وگاهی بر عکس عمل میکنند ما خیلی خواسته ها داریم که اصلا به عقل نمی رسند ودر راه با مانع روبرو میشوند وفیلتر می شوند .حال خواسته ای که وارد میشود و مورد برسی قرار میگیرد که آیا اصلا ارزش دارد وکه عقل به آن رسیدگی کند وفرمان اجرا را دریافت کند .تشخیص یک ویژگی مهم است  .قدرتی که میتوانیم خواسته ای را اجازه ورود وعدم ورود بدهیم را دانایی می نامیم.

آیا عقل واقعا تکامل می یابد یا قدرت دسترسی ما به آن بیشتر می شود .

گزارش : آتنا
منبع : تالار گفتگو


انواع مواد مخدر
گزارش تولدهای نمایندگی حافظ(تهران)
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۲۳ چاپ اين صفحه

گزارش تولدهای نمایندگی حافظ(تهران)

باسلام
جلسه يكشنبه به مورخ 18 مهر از سري جلسات عمومي نمايندگي حافظ ، با دستور جلسه ( از نشريات چگونه استفاده مي كنم ) و مراسم يكمين سال رهايي مسافر حسين محمدي ، به استادي آقاي احمد ربيعي ، نگهباني مسعود حيدري و دبيري ابوالفضل هادي پور راس ساعت 17 آغاز بكار نمود .


[تصویر: 82nr1o3ipzbhshi7er1o.jpg]
سخنان استاد جلسه :
حسن عزيز حدود 3 سال پيش به شعبه انقلاب آمد . مصرف هرويين داشت ، به كپسولهاي گياهي هم اعتياد داشت و كراك هم مصرف مي كرد . با چند نوع مصرف و حال خراب و غير متعادل به لژيون من آمد . براي رهايي از اعتياد بايد شخصيتي به كلي بميرد و از بين برود و يك شخصيت نو و تازه اي از دل اين خاكستربيرون بيايد !. روزهاي اولي كه حسين به كنگره آمده بود از نظر ظاهرو طرز پوشش اصلا" شرايط خوبي نداشت و با حسيني كه شما امروز مي بينيد از زمين تا آسمان تفاوت داشت . حسين اولين مسافري است كه در شعبه انقلاب با پروتكل درماني ( شربت ترياك ) بدرمان رسيده است.بنظر من وقتي پروسه(OT ) در كنار روش درماني ( DST ) قرار گرفت معجزه كنگره 60 تكميل شد .و نگاه مسافرين به مصرف مواد نوع ديگري شد .
حسين بوسيله شربت توانست فراز ونشيبهاي سفراولش را پشت سر بگذارد و به سفر دوم پا بگذارد و در سفر دوم برگ برنده اي كه به دست داشت وخيلي به او كمك كرد ( خدمت ) بود . در لژيون حضور مثبتي داشت و با نشريات دوست بود .و همين دوستي با كتاب و نشريات باعث شد كه به در جه كمك راهنمايي برسد .


[تصویر: z9b6cllhl40gu49648w.jpg]
سخنان حسين :
دوران مصرف اصلا" دوران خوبي نبود . من هم مثل همه افراد مصرف كننده در زمان اعتيادم تمام فكر وذكرم دنبال اين بود كه پول تهيه مواد را از كجا تهيه كنم ويااينكه كجا مصرف كنم يا كدام فروشنده مواد جنس بهتري نسبت به ديگر فروشنده دارد .سال 80 درجمع چند نفر ازدوستانم با كراك آشنا شدم . با اين كه حشيش كشيده بودم و مشروب هم خورده بودم دو يا سه دود كراك مصرف كردم . احساس مي كردم بال درآورده ام و روي ابرها هستم . نشاگي كراك آنقدر برايم لذتبخش بود كه فردا سر كار نرفتم و يك راست رفتم دنبال فروشنده كراك و پس از تهيه شروع به مصرف كردم . دوسال تمام نامزد كراك بودم . يك روز مصرف مي كردم ، يك هفته نمي كردم . چون برادر بزرگترم سالها مصرف كننده ترياك بود هميشه از ترياك مي ترسيدم ولي چون كراك ماده جديد و تقريبا" ناشناخته اي بود آلوده اش شدم . هميشه خودم تنها مصرف مي كردم . خانواده ام از مصرف حشيش من اطلاع داشتند ولي نمي دانستند كراك مصرف مي كنم .كم كم چرتهاي مصرف كراك داشت دستم را پيش خانواده رو مي كرد . تصميم گرفتم چند وقت مصرف نكنم . فكر مي كردم اگر چند روز يكبار مصرف كنم پايبندش نمي شوم . بخاطر اينكه به هيچ وقجه طاقت خماري نداشتم رفتم سراغ ( كپسول ) و زماني كه كراك مصرف نمي كردم ، كپسول مي خوردم . حالا هم مصرف كراكم بالا رفته بود هم كپسول زيادي مي خوردم .
بعد از مدتي تصميم گرفتم بجايي بروم كه ديگر نه فروشنده موادي بشناسم و نه مصرف كننده اي . بخاطر همين رفتم تركيه . ولي افسوس ، هميشه آسمان براي يك فرد مصرف كننده همين رنگ است . آنجا با هرويين آشنا شدم . مصرف هرويينم بصورت مشامي بود . بعد از مدتي برگشتم ولي بااين نفاوت كه هرويين هم بمصرف كراك و كپسولم اضافه شده بود . كم كم به جاي رسيده بودم كه احساس مي كردم نشاگي مواد ارزش اين همه تحقير وبدبختي راندارد و بايد كاري بكنم .بواسطه دوستي كه در كنگره داشتم هميشه به اين مكان ايمان داشتم و يقسن داشتم كه اعتياد درمان دارد و ترك كردن مواد فايده اي ندارد و بايد اعتيادم را يك بار براي هميشه درمان كنم .
به كنگره آمدم و آقاي ربيعي را بعنوان راهنما انتخاب كردم . ديگر چيزي برايم نمانده بود . كنگره و راهنمايم تنها چيزهايي بود كه داشتم و از آنها لذت مي بردم . شايد كنگره كوچك باشد ولي افرادي كه در آن هستند به اندازه يك دنيا بزرگند و نمي توان براي كنگره و اعضايش قدر و قيمتي گذاشت . به هر حال سفر اولم به اتمام رسيد . اين سفر براي من مثل ( پوست انداختن ) بود . جاهايي زمين مي خردم ولي به كمك راهنمايم بلند مي شدم . در اين سفر شربت ترياك براي من مثل يك معجزه بود و باعث شد كه هميشه به شربت بعنوان دارو نگاه كنم . به نظر من روش درمان كنگره روشي علمي و منطقي است و من اگر نتوانم خوب سفر كنم مشكل از خودم مي باشد .كنگره يك علم است يك حركت است . اگر فردي به كنگره بيايد و فرمانبردار خوبي باشد بمرئر درك خواهد كرد كه خنده هايش خنده هاي ديگري است و اين راه راهي است كه با همه راهها فرق مي كند . اميدوارم تمام سفراوليها به اين جايگاه برسند و بدانند كه سفر آساني در پيش ندارند چون هيچ چيزي را به هيچ كس بدون تلاش و بها نمي دهند . ..


[تصویر: vjia7ee809x67a9iu6ws.jpg]
پيام تولد عزيز :
حسين عزيز ، شما با غلبه بر اهريمن اعتياد از ويران ترين شهر به آفاق قدم نهاديد وباانتخاب مسير خدمت و انجام فرايض و گوش دادن به فرامين الهي ، هر قدم پا به عروج ، و اين پاداش نيكوكارترين راستين است .
اولين سال رهاييتان پربركت باد

پايان هر نقطه سر آغاز خط ديگري است...
وبلاگ معجزه
http://alizia33.blogfa.com/

انواع مواد مخدر
شروع خوب(شبكه 3 سيما)
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۲۲ چاپ اين صفحه

انواع مواد مخدر
انسان و اختیار
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۲۲ چاپ اين صفحه
اعمال انسان است که متجلی افکار و اندیشه درونشان استجلسات آموزشی جهانبینی کنگره 60
دستور جلسه : انسان و اختیار
با استادی : جناب مهندس دژاکام

انسان و اختیار


انسان یک موضوعی است که باید خوب شناخته شود ؛بعضیها می گویند که فطرت انسان پاک است، انسان موجودی هست که فطرتش پاک است ...
ما گفتیم خیر!
اصلاً این خبرها نیست ! 

چرا ، چه دلیلی برای پاک بودن فطرت انسان می توانیم بیاوریم ؟
حال اگر فرشتگان را بگوئیم ، خلقتشان به گونه ای بوده است که فطرتشان پاک آفریده شده است...اما انسان خیر.
نه اینکه خداوند فطرت انسان را بد آفریده باشد .....

ساختمان و سیستم انسان به گونه ای بوده است که انسان صاحب "اختیار" است.

حال اگر بگوئیم انسان کی خلق شد ...هیچ کس نمی تواند بگوید انسان چه زمانی خلق شده ؟ از چه نقطه ای ؟ چگونه ؟کی ؟کجا؟ به چه شکل؟ مبداش؟

و درنهایت مقصد انسان کجاست ؟و کی هست؟ 
آن مقصد نهائی و غائی به کجا می رسد ؟
کل انبوه خلقت انسان مقصدش کجاست و کی هست؟
مبداش صد میلیارد سال است؟! پانصد میلیارد سال است و یا....؟!
علم این نزد خداوند است .

ما نباید انتظار داشته باشیم که انسان یک موجود نازنین وجانشین و سربه راهی است ما بعضی وقتها قره می شویم و بی جهت مغرور می شویم که :
من مرغ باغ ملکوتم ...نیم از عالم خاک - چند روزی قفسی ساخته اند بهر تنم ، این شعرها را می خوانیم و خیلی هم کیف می کنیم و خوشحال می شویم که ما آسمانی هستیم و اشتباهی اصلاً به زمین آمده ایم !!

انسان یک موجودی بود که خلقتش خیلی پر سرو صدا بود و خیلی ها اعتراض کردند به خداوند که چرا می خواهد چنین موجودی را خلق کند ...
یک موجودی که خونریز است، صفاک است ،قصی القلب است. درست هم می گفتند وخداوند فرمود : من می دانم آن چیزی را که شما نمی دانید .

در آن تمثیل داریم که آدم و حّوا (پدر و مادرنسل آدم) در بهشت خلاف کردند که باعث شد انها را از بهشت بیرون برانند .

اولین نمونه های برجسته ازبنی آدم!...
این از مرحله اول ، در مرحله دوم هم که فرزندان آدم و حّوا (هابیل و قابل)بودند ، هنوز روی زمین نیامده مرتکب خلاف بعدی شدند ،که سر حسادت   ،برداري برادر  دیگر را زد وکشت و از آن موقع این رویه قتل و غارت و خونریزی و فساد و جنگ و... ادامه یافت.

اما بحث ما روی ویژگیهای انسان است...
این انسان چه ویژگیهائی دارد؟
یک جا خداوندمی فرماید که :
انسان را در بهترین  شرایط  آفریده است .
در جای دیگر می فرماید :
انسان موجودی است" ناسپاس".
انسان موجودی است که به رب خودش ناسپاس است...الله رب عالمیان است و اگر رب را به مفهموم مربی بگیریم ..
این انسان هم به الله ناسپاس است و هم به مربیهای دیگرش ،به معلمهایش...از الله که رب عالمیان است تا پدر و مادر .

پس :
یکی از ویژگیهای انسان این است که انسان اصولاً و فطرتاً ناسپاس است.

ویژگی دوم:انسان موجودی است که به رب خودش کفر می ورزد.
(خدا را می شناسد و پنهان می کند..کفر یعنی حقیقت را پنهان می کند)

ویژگی سوم : انسان یک موجود زیانکار و خسارت پیشه است .

ویژگی چهارم:انسان یک موجود حریصی است .انسان در طبیعتش حرص است... ماشین مرسدس دویست میلیونی دارد حریص ماشین سیصد میلیونی است.

ویژگی پنجم:وقتی یک شری به او می رسد شروع می کند به جزع وزع و التماس کردن....و وقتی که همین انسان ، آن شر و گرفتاری از او برطرف شد شروع می کند به ناسپاسي کردن و آهنگ دیگری می زند....تا حالا التماس می کرد همین که شر  برطرف شد رفتارش تغيير مي كند .

خداوند می فرماید که:
همه انسانها این ویژگیهای منفی را دارند
مگر انهائی که ایمان داشته باشند،آرامش داشته باشند،امن باشند، امنیت داشته باشند و عمل صالح و سالم داشته باشند .

عمل سالم  همان اشاره اي است که در پاراگراف دوم کنگره وجود دارد
تفاوت انسانها در بیان و گفتارشان نیست...در اعمالشان است!!
واعضان کين چهره درمحراب و منبر می کنند ...چون به خلوت می روند آن کار دیگر می کنند
تفاوت انسانها در صحبت کردن در کلام ،در بیانشان نیست ....در اعمالشان است.

اعمال انسان است که متجلی افکار و اندیشه درونشان است.ولی زبان به هر طرف بخواهد می چرخد ، خیلی حرفهای قشنگ می زند ، خیلی حرفهای بزرگان را می تواند بزند، خیلی گفتارهای قشنگ و شیرین،شعرهای قشنگ،آیات قشنگ،...می تواند از شکسپیر بگوید ، از بزرگان بگوید،از فردوسی بگوید،....

بنابراین انسان همه آن ویژگیهای منفی را دارد مگر،
آنهائی که ایمان دارند، اعتقاد دارند،و عمل صالح و عمل سالم دارند ومهر و محبت می کنند و دیگران را به محبت و مهربانی توصیه می کنند وديگران را به حق و حقیقیت و راستی و درستی رهنمود می کنند .

فطرت ؟


بنابراین فطرت انسان این خصوصیات منفی را دارا می باشد .

وقتی که نفس انسان به مرحله تصویه و پالایش و اعتدال رسید پس به این موجود الهام می شود هم زشتیها و هم زیبائیها ...و خود انسان است که انتخاب می کند .(که فطرت خوب داشته باشد یا فطرت بد)

انسان مجموعه ای از رذايل و مجموعه ای از فضايل است .انسان موجودی است که می تواند از هر ببری درنده تر و از هر خفاشی خون آشام تر باشد واز جهت دیگر می تواند بهترین موجود باشد ...از منفی منفی تا مثبت مثبت.... و این انتخاب دست خود انسان است  .انسان اختیار کامل دارد  .انسان خودش مختار است که سرنوشتش را به چه نحوی تعیین کند ..

برداشت از جلسات جهان بيني - مسافر كامران

انواع مواد مخدر

انواع مواد مخدر
شروع اعتياد يا بعبارتي دروازه ورود شما به اعتياد چه عاملي بود ؟
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۲۱ چاپ اين صفحه
حدود يك سال اصطلاحا" پاك بودم ولي در اين مدت هميشه وسوسه آزارم مي داد و احساس مي كردم چيزي گم كرده ام .! در آن زمان شيشه تازه وارد بازار شده بود و گران هم بوديك جعبه شيريني در دست دارد و در حال تعارف كردن شيريني ها به مسافريني است كه در محدوده ميزهاي پينگ  پنگ پارك طالقاني در حال ورزش كردن هستند . با چشماني پرازبرق تازگي و اميد ولبهايي خندان جعبه را جلويم مي گيرد ومي گويد بفرماييد . يك شيريني برميدارم وبا گفتن دستت درد نكند ، مناسبتش را مي پرسم . مي گويد : شيريني رهايي است ! درآغوش مي فشارمش و از صميم قلب به او تبريك مي گويم . او مصرف شيشه داشته است و 5 روز است كه به رهايي رسيده . ازاو قول مي گيرم كه در صورت تمايل پس از پخش كردن شيرينيها در سايه يكي از درختان پارك ، گپي دوستانه با او داشته باشم . با كمال ميل به اين گفتگو پاسخ مثبت مي دهد .و حال متن اين گفتگو :

با سلام لطفا" خود را معرفي كنيد .

سلام .من غلامرضا هستم يك مسافر . حدود13 سال پيش براي اولين بار مواد مخدر راتجربه كردم . ترياك ، حشيش و سه چهار سال آخر هم شيشه . با راهنمايي آقاي حيدري يك سال تحت درمان بودم ( سفراول ) . در حال حاضر 5 روز است كه برهايي رسيده ام .

شروع اعتياد يا بعبارتي دروازه ورود شما به اعتياد چه عاملي بود ؟

آن زمان عموهايم ترياك مصرف مي كردند هر وقت مي رفتم منزلشان من را مسؤل آماده كردن بساط مصرف ترياك مثل منقل و وافور مي   كردند وبنوعي ( پامنقلي ) شده بودم  تا يك روز از روي كنجكاوي  براي اولين بار مصرف ترياك را تجربه كردم. همين تجربه دروازه ورودم بدنياي اعتياد بود و پس از آن مصرف ترياكم البته بصورت پراكنده و تفريحي ادامه داشت . آن زمان نوجوان بودم و معناي خماري را نمي دانستم وقتي مواد مصرف نمي كردم حالتهايي مثل خميازه ، آبريزش بيني و چشم و سستي و بدن درد داشتم ولي هميشه احساس مي كردم اين علايم از روي خستگي ناشي از كار ست. تااينكه روزي با دوستم اين مساله را درميان گذاشتم . او گفت اينها نشانه هاي خماري هستند واگر مصرف كني از بين مي روند . از آن موقع بود كه بصورت حرفه اي اعتياد پيدا كردم .

چه شد كه به مصرف شيشه روي آورديد ؟

چند سالي بود كه شيره و ترياك مصرف مي كردم ولي بخاطر شرايطي كه در خانواده داشتم نمي توانستم در منزل مصرف كنم به همين خاطر اغلب اوقات نزد دوستم مي رفتم و باهم مصرف مي كرديم .بخاطر نداشتن مكان مناسب براي مصرف در مقطعي تصميم گرفتم تا خودم بصورت سقوط آزاد ترياك و شيره را ترك كنم . اين كار را كردم . حدود يك سال اصطلاحا" پاك بودم ولي در اين مدت هميشه وسوسه آزارم مي داد و احساس مي كردم چيزي گم كرده ام .! در آن زمان شيشه تازه وارد بازار شده بود و گران هم بود . دوستم كه خودش فروشنده شيشه شده بود به من پيشنهاد مصرف داد . او مي گفت شيشه نه دود دارد نه بو ! نه اعتياد دارد نه خماري ! مهمتر از همه براي مصرف نيازي به مكان خاصي نيست و سريع و در هر جايي مي تواني مصرف كني . من هم كه در زمان مصرف ترياك هميشه  براي پيدا كردن جا براي مصرف در عذاب بودم براي بار اول شيشه را تجربه كردم . شيشه نه بوي خاصي داشت نه نياز به تدارك ديدن وسايلي  براي مصرف بود . حالا مي توانستم در منزل خودمان با استفاده از يك فندك و يك پايپ شيشه مصرف كنم و افراد خانواده بويي نبرند و من هم ديگرمثل زماني كه ترياك مصرف مي كردم دغدغه جا و مكان نداشتم ...

كمي از شيشه و تخريبهايي كه به همراه داشت بگوييد

دود خنكي كه از مصرف شيشه در دهانم جمع مي شد را خيلي دوست داشتم. در اوايل مصرفم را با يك صوت شروع كردم ولي بسرعت مصرفم بالا و بالاتر رفت . چند ماه اول طريقه مصرف را بلد نبودم ولي وقتي ياد گرفتم كه چگونه پايپ را در دستم بگيرم تبديل به يك مصرف كننده حرفه اي شدم . آنقدر وابسته شيشه شده بودم كه حتي يك لحظه هم  ( پايپ ) از دستم نمي افتاد در محل كارم هم يكسره مصرف مي كردم وقتي كه به منزل مي آمدم تا صبح مشغول مصرف شيشه بودم .درست زماني كه همه مي خوابيدند تازه مصرف من شروع مي شد و صداي فندك من در آن سكوت شب تا صبح در گوش خانواده ام طنين انداز بود و آسايش اهل خانه را به هم مي زد . خيلي ترسو و انزواطلب شده بودم . با كوچكترين صدايي از جا مي پريدم و نسبت به اطرافيانم بدبين شده بودم  . با ديدن هر چراغ گرداني در خيابان صدها متر بدون وقفه مي دويدم هميشه احساس مي كردم همه پليسهاي شهر دنبال من هستند ! دندانهايم يكي يكي پودر مي شدند . با كوجكترين تلنگري به هم مي ريختم و به خانواده ام توهين و پرخاشگري مي كردم شديدا" دچار رفتارهاي پر خطر جنسي شده بودم ..

بعضي از افراد عقيده دارند شيشه چون مرفين ندارد خماري هم ندارد و به همين دليل فرد وابسته اش نمي شود، آيا براستي چنين است ؟

به هيچ وجه  !!  من سالها ترياك وشيره مصرف مي كردم ولي در اين مدت مصرف منظمي داشتم . روزي يك بار مصرف مي كردم و به كار وزندگي ام هم مي رسيدم از لحاظ ظاهر و رفتاري هم زياد تابلو نشده بودم ولي وقتي به مصرف شيشه روي آوردم در عرض چند ماه مصرف آنقدر دچار تخريب شدم كه قابل مقايسه با 10 سال مصرف شيره و ترياك نبود ! خيلي دوست داشتم مصرف ترياك را از سر بگيرم ولي ديگر ترياك برايم لذتي نداشت  . شيشه همه چيزم شده بود و حسابي امانم را بريده بود .

چند بار هم سعي كردم كه ديگر شيشه مصرف نكنم ولي نمي توانستم . بااينكه قطع مصرف اين ماده مثل ترياك از لحاظ جسمي خماري چنداني نداشت ولي مشكلات روحي و رواني مثل وسوسه ، بيقراري و خوابهاي چندروزه به حدي بود كه هر چقدر هم اراده مي كردم ترك كردنم به يك هفته نمي كشيد ودوباره روز از نو روزي از نو !!

 

چه شد كه به فكر درمان افتاديد و به كنگره 60 آمديد ؟ كمي از روند درمانتان بگوييد .

بيش از من خاانواده ام از مصرف من  در عذاب بودند و ديگر به ستوه آمده بودند  .  مادرم خيلي در فكر بود كه راهي براي درمان اعتيادم پيدا كند و به هر دري مي زد .  تا اينكه بواسطه يكي از آشناهاي مادرم كه همسرش  سالها بود در كنگره بدرمان رسيده بود به كنگره وصل شدم و درمانم را شروع كردم . خيلي از شيشه خسته شده بودم و دوست داشتم مصرف نكنم وقتي به كنگره آمدم با راهكارهايي كه راهنمايم داد مصرفم قطع شد و ترياك را  بعنوان دارو جايگزين كردم و در مدت يك سال با حضور در جلسات و مطالعه نشريات و اطاعت از دستورات راهنماي عزيزم ، موفق شدم 5 روز پيش گل رهايي را از دستان جناب دژاكام بگيرم .!

از حال وهوايتان در اين چندروز بعد از رهايي بگوييد .

 رهايي و آزادي بهترين موهبت است و حس وحالش غير قابل توصيف ! خيلي برايم غير قابل باور بود كه روزي من هم بتوانم بدون مصرف مواد زندگي كنم و خيلي ترس و استرس داشتم كه اگر آقاي مهندس دستور قطع بدهد چه مي شود و ... وقتي دستور قطع و گل رهاييم را گرفتم هر لحظه منتظر بودم حالم بد شود و خمار بشوم ولي هر چقدر مي گذشت حالم بهتر و بهتر مي شود . نه خبري از وسوسه هست و نه ترس و نااميدي ! آرامش  خاصي دارم و احساس مي كنم بيش از هميشه به خا نواده ام نزديك شده ام و دوستشان دارم . در محيط كارم هم همه از من راضي هستند و با احساس امنيت و مسوليت پذيري مشغول كارم هستم ...

كنگره 60 را در  يك جمله بيان كنيد .

كنگره بسيار مقدس تر و بزرگتر از آن چيري است كه بتوان در يك جمله بيان كرد . كنگره 60 مكاني است كه  سلامت و آرامش را به من بازگرداند و مرا با خانواده ، اجتماع و  تمام چيزهايي كه از دست داده بودم آشتي داد .

براي افرادي امثال خودتان كه با شيشه و تخريهايش درگيرند وراهي پيدا نمي كنند سخني داريد ؟

هميشه در اعماق تاريكيها روزنه اي پيدا مي شود كه فرد اگر به سمتش برود مي تواند خود را براي هميشه نجات بدهد . من  هم در آن روزها به طور كلي از درمان شدنم نااميد شده بودم و حتي بسياري از اوقات به فكر مي افتادم كه به زندگي ام خاتمه بدهم ولي يك روزنه باعث شد كه دوباره به زندگي برگردم ! از اين دوستان مي خواهم با خواستي قوي به سمت روزنه اي كه در اين تاريكي مي درخشد ، حركت كنند و مطمين باشند لحظات خوب و شيريني در انتظارشان است !!


گزارش: مسافر ، همايون
منبع : وبلاگ معجزه

انواع مواد مخدر
سلام دوستان ، طاهره هستم همسفر حسین
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۲۱ چاپ اين صفحه
از خانواده های گرامی و عزیزی که فرد مصرف کننده در کنارشان است خواهش می کنم که قبل از استفاده از هر روشی آن را مطالعه کنند و عجله نکنند
سلام دوستان ، طاهره هستم همسفر حسین

مدتی بود که با توجه به تغییر نوع روابط و زندگی و رفتار برادرم دچار شک و تردید شده بودم که آیا مواد مخدر مصرف می کند یا خیر. ولی از آنجاییکه بسیار بسیار از اعتیاد ترس و تنفر داشتم و خانواده خود را عاری و پاک از این مسله می دانستم (با توجه به زندگی سالم پدر و مادرم و خود و برادرانم) حتی فکر کردن به این موضوع نیز برایم بسیار آزاردهنده بود و من نیز مانند بسیاری از همسفران و خانواده ها ، از ترس از اعتیاد سعی می کردم واقعیت را نادیده بگیرم و باور نکنم و خود را گول می زدم که اشتباه می کنم و نگاهم نسبت به برادرم منفی شده است و او خطایی نمی کند. چند سالی با همین تردیدها گذشت که یک روز به طور غیر مستقیم متوجه شدم که حسین به صورت پنهانی برای یک عمل سرپایی و یک شبه توسط یکی از آشنایان پزشکمان و دیگر برادر بزرگترم در یک مرکز جراحی بستری شده است و اصرار دارد که من و پدر و مادرم از این موضوع اطلاعی نداشته باشیم. بعد از کنجکاوی زیاد که از سر نگرانی بود بالاخره متوجه شدم او برای انجام عملی به نام سم زدایی در آنجا بستری شده است. اصلا نمی دانستم سم زدایی چیست و چه کاربردی دارد و چرا باید او سم زدایی شود. پس از قدری فکر کردن به یاد آگهی روزنامه ها افتادم که تبلیغ مراکز ترک اعتیاد به روش سم زدایی را می کردند. "وای خدای من پس سم زدایی برای ترک اعتیاد است پس حسین اعتیاد دارد". گریه امانم نمی داد. دلهره و دلشوره شدیدی داشتم. اصلا نمی توا نستم باور کنم ولی باز در اثر نا آگاهی و بی اطلاعی نسبت به اعتیاد خود را قانع کردم که مصرف زیادی نداشته است و شاید فقط چند بار مصرف کرده است و حالا با این عمل سم زدایی کاملا بدنش پاک و سالم شده است.
 
گفتم خطایی کرده و خودش هم به این خطا پی برده و در صدد جبران برآمده است. تصور می کردم دیگر مشکل حل شده و خطر بر طرف شده غافل از اینک بعد از حدود یک سال او مجدد مصرف مواد مخدر را شروع کرد و این بار علاوه بر تریاک ، کراک و شیشه نیز استفاده می کرد. من پدر و مادرم بی اطلاع بودیم تا اینکه یک روز به دلیل حال بد و تخریب زیادی که از مصرف کراک و شیشه داشت و شرایط نابسامانی که ایجاد شده بود ، بسیار ناراحت و نگران بودم و این موصوع را با برادر بزگترم در میان گذاشتم و متاسفانه او تایید کرد که حسین مجددا به اعتیاد برگشته است و حالامصرف ماده بسیار خطرناکتر و مخربی به نام کراک و همینطور شیشه به صورت تفننی دارد.
 
احساس کردم دنیا روی سرم خراب شده است و از ناراحتی چندین روز گریه می کردم و سعی می کردم که با حسین روبرو نشوم و خیلی از دستش ناراحت بودم. ولی از آنجایکه برادرم را خیلی دوست داشتم و برایم خیلی عزیز بود دلم نمی آمد به حال خودش رهایش کنم و احساس مسولیت می کردم  که باید در کنارش باشم (با توجه به کهولت سن پدر و مادرم و ازدواج برادرهایم). بالاخره تصمیم گرفتم به جای قهر و ناراحتی با او دوستانه صحبت کنم و به او گفتم اگر مصمم هستکه از وادی اعتیاد بیرون بیاید و زندگیش تغییر کند ، من کمکش می کنم و در کنارش هستم و متوجه شدم که او نیز از شرایط بدی که داشت بسیار ناراحت و خسته است و به دلیل ترس و شرایط نامناسب اقدام به ترک نکرده است.

بعد از محبت کردن به او بسیار مصممتر شدم که به او کمک کنم و آرزویی جز خوشبختی و سعادتش نداشتم. عاشقانه دوستش داشتم و حاضر بودم هر کاری از دستم بر می آمد انجام بدهم (حتی خارج از توانم) ، ولی از آنجاییکه هیچگونه شناختی و علمی نسبت به اعتیاد و روشهای درمانی آن نداشتم ، یار و همراه آگاه و عاقلی نبودم و به همین دلیل با اصرار شدید خودش به استفاده از روش غلط سم زدایی سریع یا UROD (با وجودیکه یکبار دیگر تجربه کرده بود و شکست خورده بود) من نیز پذیرفتم و توجیهات و دلایل او را قبول کردم. بالاخره سم زدایی انجام شد. شرایط حین سم زدایی و بعد از آن بسیار وحشتناک بود و آرزو می کنم هیچ خانواده ای این روش غلط و بی نتیجه و آن لحظات سخت و دردآور را تجربه نکند. بعد از تمام آن سختیها و رنجها تنها پس از حدود 5 ماه او دوباره مصرف را شروع نمود و این بار به مقدار زیادتری (کراک و شیشه).

در اوج خستگی و ناامیدی از 3 سال همراهی و کمک بی نتیجه به برادرم و ترس و نگرانی از سلامتی او که کاملا در خطر بود (بطوریکه کاملا خود و زندگیم را فراموش کرده بودم) وقتی که در گیرودار بحث برادرم بودم که باید هر طوری شده کاری بکند و او در اثر فشارهای من تصمیم به رفتن به کمپ را گرفته بود ، بطور اتفاقی و معجزه آسا در یک شب زمستانی حسین برای توجیه کردن به کنگره 60 رفت و وقتی برگشت کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر جناب آقای مهندس دژاکام را به من نشان داد و گفت به یک NGO رفتم و اینم کتاب بنیانگذارش هست و از من خواست که همسفرش باشم. ابتدا فکر می کردم دروغ می گوید و ناامید بودم ولی بعد از مطالعه قسمتهایی از کتاب ، فردای آن روز تصمیم گرفتم به آن مکان بروم و رفتم و وقتی وارد آن مکان مقدس شدم ، احساس کردم اینجا همین جایی است که برادر من به درمان می رسد و جایی که سالها دنبال آن می گشتم و حالا پیدایش کردم. در کنارش ماندم و سعی کردم که هر چه به من آموزش می دهند گوش کنم و آن را در زندگی اجرا کنم و همسفر خوبی برای مسافرم باشم. علاوه بر خواهر عاشقی همسفر آگاه و عاقل هم باشم. راه سخت و ناهموار بود ولی با یاری خدای بزرگ و مهربان و کمک و آموزش خدمتگزاران عاشق و مهربان کنگره ، تمام سختیها را به جان خریدیم و در حال حاضر 4 ماه و 21 روز است که برادرم از مصرف هرگونه مواد مخدر آزاد و رها است و من و او و خانواده ام زاندگی بدون اعتیاد را تجربه می کنیم و زندگیمان هر روز بهتر و بهتر می شود.

در پایان خدا را برای موهبت بزرگ که آرزویش را داشتم و آن رهایی برادرم بوده بسیار شاکرم و از جناب آقای مهندس دژاکام و خانواده محترمشان و راهنمای گرانقدر برادرم جناب آقای مسعود حیدری و راهنمای بسیار عزیز خودم سرکار خانم جلالی کمال تشکر و سپاسگزاری را دارم. زحماتشان را با هیچ کلامی نمی توان سپاس گفت. خدا یار و یاورشان باشد و صمیمانه آرزوی رهایی و درمان کلیه مسافران و شادی و رهایی همسفرانشان را دارم.

از نظر اینجانب بهترین روش درمان اعتیاد ، روش درمان تدریجی در کنگره 60 می باشد. از خانواده های گرامی و عزیزی که فرد مصرف کننده در کنارشان است خواهش می کنم که قبل از استفاده از هر روشی آن را مطالعه کنند و عجله نکنند و با آرامش خاطر بهترین راه را با بررسی لازم انتخاب کنند و مطمئن باشید اگر خواستتان رهایی باشد ، هیچ مشکلی نمی تواند مانع رسیدن شما به هدفتان باشد. اگر ما توانستیم قطعا شما هم می توانید. ناامید نباشید و حرکت کنید ، مطمئنا راه بر شما نمایان خواهد شد.

خداوندا دریا و آسمان و دشت پوشیده از رقصنده های آسمانی است و روح ناآرام ما خواستار رهایی است نه از خلاصی بلکه دیدار معشوق است. خداوندا تنها تو را می ستاییم و تنها تو را ستایش می کنیم .
 
برای انجام این عمل عظیم شکر شکر شکر.

نگارش : همسفر، طاهره


انواع مواد مخدر
آسایش و آرامش
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۲۱ چاپ اين صفحه

منصوری
مدیر انجمن
*


آرامش حرکتی است درونی . و آسایش حرکتی است بیرونی
همه چیز در درون و بیرون ماست که مانند قله های آتشفشان می مانند . باید به آنها توان حرکت دهیم.
توان حرکت کردن بسمت آرامش ، داشتن انرژی است . و برای بدست آوردن انرژی باید از خیلی خواسته های نامعقول گذشت . برای به آرامش رسیدن لازمه که قبل از هر کار تفکر کنم و خیلی از کارها را انجام ندهم و وقت اضافی صرف آنها نکنم . حالا این وقت گذاشتن می خواهد دیدن یک فیلم باشد یا حرف زدن با آدمی که درونش پر از امواج منفی و افکار منفی است .و یا فکر کردن به انواع موضوع ها که شاید از اهمیت هم برخوردار باشند ولی زمان و جایگاه پرداختن به آنها نیست . و همین باعث تعضیف شدن و از دست رفتن انرژی من بشود . من باید وقت خودم را صرف موضوع های مهم و ماندگار کنم که انرژی لازم را به من بدهد . برای بدست آوردن آرامش هم باید بنظر من تلاش کرد ولی ان تلاش با حرص و طمع فرق دارد. وقتی آرامش بوجود بیاید آسایش هم خود بخود بوجود می یاد . بقول استاد امین همه مطالب دو سر دارد یک سر آن درون انسان است و یک سر دیگر آن در بیرون است . و برای بدست آوردن آرامش و رسیدن به آسایش باید اول درون را مساعد کرد تا از بیرون آن آسایش جذب شود . باید بذر آن را درونم بکارم تا از بیرون همنوع آن را بتوانم جذب کنم و این جذب و داشتن آسایش ابزاری است برای رسیدن به اهداف خود.

ممنون که مشارکتم رو خوندید.

اولین تالار گفت و گوی اعتیاد و مواد مخدر

انواع مواد مخدر
آسایش و آرامش
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۲۱ چاپ اين صفحه
آسایش و آرامش

عقاب زاگرس

کاربر نمونه

سلام دوستان كامران هستم يك مسافر،13 سال تخریب قرص وحشیش و تریاک و شیره داشتم ، ماه رمضان سال 87 با کنگره آشنا شدم وبا مصرف روزانه دو گرم شیره وارد کنگره شدم، سفرم رو در تاریخ88/5/9 با مصرف 3/5 گرم داروی اوپیوم شروع کردم و با روش درمان DST ، در پله یک گرم سه روز میباشم به راهنمايي آقاي کامران شریفیان
***
یه تغییر مهمی هم که در درونم پدید آمد، البته پس گذشت مدتی از آشنائی با کنگره ، جابجائی بسیاری از اولویتهایم بود ...
یکی از انها همین آرامش و آسایش است ، در دوران قبل از کنگره و حتی قبل از دوران مصرف ، به طبع کششهای جامعه ، اولویت مهم به نظرم اسایش بود و این تفکر را داشتم که داشتن آسایش، الزاماً آرامش را هم به دنبال خواهد داشت ، اما به واقع در کنگره دانستم که اینگونه نیست .

قبلاً یاد گرفته بودم که برای آسایش باید کار کرد، برای آسایش باید تحصیل کرد ،...یعنی باید با تمام توان به دنبال گردآوری وسایل و ابزار و امکانات آسایش باشم
اما کنگره بهم آموخت که آسایش در مرتبه دوم اهمیت قرار دارد و تمام آنچه از امکانات اسایش محسوب می شود باید در اختیارشخص باشد و نه شخص در اختیار امکانات ...و به نوعی شخص نوکراسباب و لوازم اسایش نشود !
اسایش هم لازمه زندگی است اما در اولویت اول قرار ندارد و اولویت اول آسایش درون است یا همان "آرامش"
اما مهمترین وکاربردی ترین و اساسی ترین آموزه ام از کنگره این مطلب بود که :
همه چیز در درون خود شخص است...در وجود و باطن خود شخص....منجمله آرامش و آسایش .... اگر بخواهم این موضوع را اثبات کنم اینگونه شروع می کنم که :
آسایش چیست؟
آیا غیراز یک احساس است؟...."احساس آسایش"
نتیجه اینکه تمام احساسها در درون شخص وجود دارد.
انسان برای کسب احساس آسایش است که به دنبال لوازمش می رود .
پس هدف و اصل و نیت از کسب آسایش ، همان "احساس "است ...یعنی به دنبال لوازم و امکانات آسایش می روم تا احساس آسایش کنم در زندگی.

بنابراین میشود نتیجه گرفت که "احساس آسایش" هم در درون شکل می گیرد و از دورن تراوش می کند ...تمام احساسهای گوناگون ، منشاء و مبداء آن درون است از درون فرمان می گیرد و نه از بیرون .
در کنگره به این مطلب یقین پیدا کردم که نباید برای کسب احساس خوشحالی،احساس لذت ،احساس شادی ، در بیرون به دنبال آن بگردم .
منبع و منشاء همه این احساسها در درون خودم است و نمی توانم این حالات درون را با لوازم بیرون به صورت مادام و منظم و سالم ایجاد کنم.
این یک شعار نیست ، و شخصاً هم به این مطلب رسیده ام که می توان با اسباب و لوازم آسایش در حد کفایت ، احساس آرامش داشته باشم به شرطی که این احساس آرامش را در بیرون جستجو نکنم ،....با فراهم آوردن اسباب و لوازم بیرونی توقع کسب احساس آرامش نداشته باشم....
اسباب وا مکانات ایجاد آسایش،احساس لذت و خوشحالی لحظه ای را ایجاد می کند و بعد از مدت زمانی حتی در عین آسایش ،اگر درون شخص به هم ریخته باشد یعنی آن آرامش را نتوانسته باشد کسب کند ، با وجود تمامی امکانات ولوازم آسایش ،معذب و حال خراب و عصبی و در عذاب خواهد بود ؛
نقش ایمان در ایجاد آرامش غیر قابل انکار است.
آرامش در پرتو ایمان قدرت موءثر فراوانی می گیرد.
ایمان هم به تصویه و تسویه و تزکیه نیازمند است.
و این یعنی اینکه "آرامش" به معنای حقیقی ،به راحتی به دست نمی آید اما هنگامی که به دست امد پاداشهای مادام نسیب شخص می گردد...
که اگر ایمان هم وجود نداشته باشد ، شخص احساس می کند باید به دنبال آسایش دیگری برود تا آن کمبود یعنی عدم آرامش را جبران کند ،ولی دریغا که این روند ادامه پیدا می کند و با آوردن امکانات و لوازم جدید اسایش ، احساس آسایش می کند ودر شخص یک احساس بسیار ضعیفی از ارامش به واقع کاذب آنهم به صورت آنی و لحظه ای ایجاد می شود و سریعاً به خاطر تلاطم و ناامن بودن درون،از بین می رود ومحو می شود و این داستان همچنان ادامه دارد

منشاء تمام احساساتم از درونم سرچشمه می گیرد...
شارژ این احساسات صرفاً با ابزار بیرونی (که می تواندابزار مخربی چون مواد باشد ،و یاحتی ابزار مفیدی چون طبیعت و عمل مفیدی چون رفتن به دامان طبیعت باشد)،کار بیهوده و عبثی خواهد بود تا زمانی که آرامش را کسب نکرده باشم؛

شارژ احساسات(اقدامات لذت بخش سالم یا ایجاد آسایش) به همراه آرامش است که باعث می شودبه لذتهای سالم و طولانی و مداوم برسم .
زمانی که به آرامش اهمیت داده شود و برای کسب آرامش اقدامهائی صورت بگیرد، آنوقت برتری و اولویت مطلق خود را نسبت به آسایش به رخ خواهد کشید و معلوم خواهد گشت که مهمترین نیاز برای کسب کردن و احساس کردن لذتهای سالم به صورت مادام ومنظم ، آرامش است.

پس بازهم می رسم به درون و اینکه کلید بهترینها(ناب ترین احساسها) در دست خودم است.
سالها دل طلب جام جم از ما می کرد***وآنچه خود داشت ز بیگنه تمنا می کرد
که در رابطه باشخص خودم غافل از جام جمی که خودم داشتم ولی نمی دونستم و متوجه آن نبودم، این جام جم(آرامش) رو از بیگانهء بیرحمی چون مواد و قرص طلب می کردم.
خدابه همه ما کمک کنه تا بتونیم آموزشهای کنگره رو تا آنجائی که می توانیم دریافت کنیم و به اجرا دربیاوریم و به همه طالبان جام جم انتقال بدهیم."الهی آمین"
.................................................
ممنونم که مشارکتم رو برای خوندن لایق دونستید.

اولین تالار گفت و گوی اعتیاد و مواد مخدر


انواع مواد مخدر
از ابتداي مصرف مواد مخدر بگوييد چطور با مواد آشناشديد؟
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۲۱ چاپ اين صفحه
24 سالگي ازدواج كردم و به خاطر آزمايش اعتياد يك ترك دو ماهه داشتم جالب اينكه بعد از آزمايش در همانجا بلافاصله مصرف كردم آخر دو ماه خمار بودم...سلام مهمان ويژه اين هفته ما جناب آقاي مجتبي حنفي از كمك راهنمايان كنگره 60 است باهم پاي صحبت ايشان نشستيم.

 

آقاي حنفي ضمن سلام به شما لطفا خودتان را معرفي نماييد.

من هم به شما و خوانندگان عزيزعرض سلام دارم.من مجتبي حنفي متولد 1357 ساكن تهران و متاهل كه با مصرف حشيش و ترياك وارد كنگره شدم.

از ابتداي مصرف مواد مخدر بگوييد چطور با مواد آشناشديد؟

من در مورد ترياك وهرويين چيزهايي شنيده بودم ولي خودم نديده بودم وآگاهي از مواد مخدر نداشتم تا اينكه يك روز يكي از دوستانم مقداري گرس برايم آورد و گفت اين داروي گياهي است و با هم مصرف كرديم.

چه حالتي به شما دست داد؟

بعد از مصرف حالت از خود بيخودي به من دست داد و بي دليل به هر چيز مي خنديدم و خوراكم زياد شد.

غير از گرس چيز ديگري مصرف ميكردي؟

بله از 14 سالگي مشروب ميخوردم و از 15سالگي گرس را به صورت تفريحي شروع كردم و در اين لابه لا با شيره آشنا شدم

چطور با شيره آشنا شدي؟

يك روز يكي از دوستانم پيشم آمد وبه من گفت شيره ميخوري تا آن زمان تصور من از شيره همان شيره انگور بود واصلا ذهنم سمت مواد مخدر نرفت از همان روز به بعد به صورت روندي شروع به مصرف كردم اولين بار چيزي از نشگي نفهميدم ولي به واسته اينكه موتور سوار بودم متوجه شدم در آن زمان كه فصل زمستان بود سرما برايم اهميت ندارد و تنها با يك پيراهن كل تهران را ميگشتم.

پس خودتان نمي دانستيد معتاد شده ايد؟

نه اصلا به اين موضوع فكر نكرده بودم تا اينكه يك روز مصرف نكردم وحالت كوفتگي داشتم انگار سرما خورده بودم در واقع خمار بودم اما خودم نميدانستم بعد از سه چهار روز قرار بود برايم شيره بياورند اما نشد و دوستم ترياك آورد من ترياك را پرت كردم و گفتم من كه معتاد نيستم.

بعد از مدتي ديگر هم شيره هم ترياك و هم گرس مصرف ميكردم واگر يكي از آنها را مصرف را نميكردم نميتوانستم كار كنم.

چه زمان ازدواج كرديد؟

24 سالگي ازدواج كردم و به خاطر آزمايش اعتياد يك ترك دو ماهه داشتم جالب اينكه بعد از آزمايش در همانجا بلافاصله مصرف كردم آخر دو ماه خمار بودم...

خانواده و يا همسرتان متوجه شده بودند؟

از همان اول فهميده بودند ولي خودشان را گول ميزدند.ولي وقتي همسرم متوجه شد طبيعتا ناراحت شد اما با اين قضيه به خوبي كنار آمد و در صدد كمك به من برآمد.

از تخريبها بگوييد.

تمام تفكرات من پيرامون مواد مخدر بود در تمام لحظات در فكر تهيه مواد بودم وهر كسي كه من مواد ميرساند و خيري داشت برايم آدم خوبي بود در حالت نشگي با همه مهربان بودم و واي از آن زماني كه خماري به سراغم مي آمد به همه توهين ميكردم انگار با زيردستم صحبت ميكنم حتي كتك هم ميزدم.از نظر مالي و شغلي فرصتهاي خوبي از دست دادم.

ترك هم داشتي؟

چندين بار از طب سوزني تا سقوط آزاد و شبه سقوط آزاد تا دارويي وهر وقت ترك ميكردم مصرف موادم بيشتر ميشد.

با كنگره چگونه آشنا شديد؟

از طريق يكي از دوستانم كه با هم در يك شركت كار ميكرديم و يكي از كساني كه توانست مرا به خوبي جذب كند فرزاد فتحي وخانم مژگان همسفر ایشان بود كه در آن زمان فرزاد 1 گرم 30 روز بودم راهنمايم هم آقاي سهيلي انتخاب كردم.بعد از دو هفته هم همسرم را آوردم.

سفر چطور بود؟

در اوايل سفرم خوب نبود چون مصرف حشيشم را پنهان كرده بودم و اين باعث اين شد كه گريز هم بزنم اما  بعد از گفتن اين موضوع شروع به تيپر حشيش در مدت سه ماهه كردم.

سفرتان چقدر طول كشيد؟

يازده ماه و یازده روز و چيز مهمي كه مرا در كنگره نگه داشت خدمت كردن بود بعد از هشت ماه هم امتحان كمك راهنمايي دادم وقبول شدم.

نقش همسرتان در اينجا چگونه بود؟

او كسي بود كه فضا را براي من آماده كرد به طوري كه مثلا جيره هايم را براي من تقسيم ميكرد يا از خيلي خواسته هايش گذشت تا من بتوانم سفر خوبي داشته باشم از مسايل مالي گرفته تا سفر كردن و مهماني رفتن و...و واقعا از صميم قلب از ايشان تشكر ميكنم.

آقاي حنفي الان چند نفر رهايي در لژيونتان داريد؟

7 نفر كه خدا را شكر يكي از آنها هم كمك راهنماست.

آقاي حنفي حرف آخر:

گر مرد رهي ميان خون بايد رفت             از پاي فتاده سرنگون بايد رفت

تو پايي به ره بنــه هيچ مگوي                خود راه بگويدت چنان بايد رفت

آقاي حنفي از حضور شما سپاسگذارم.

من هم از شما تشكر ميكنم خدا نگهدار.

تهیه گزارش: مسافر فرشید صداقتی


انواع مواد مخدر
راه های درمان مخدر شیشه
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۲۰ چاپ اين صفحه

راه های درمان مخدر شیشه


محورهاي فعاليت كنگره 60 عبارتند از پيشگيري ، مهار و راهنمايي درمان اعتياد. هدف اصلي كنگره 60 تحقيقات علمي و كاربردي به منظور شناخت انسان و موادمخدر و ارائه طريق به معتادان و خانواده‌هايشان براي رهايي از اعتياد مي‌باشد

* آشنایی با کنگره 60 و متد درمانی DST

 * گزارش راهنمایی رایگان درمان اعتیاد

 * گزارش رهایافتگان

* گزارش کلاس ها و کارگاه های آموزشی

* گزارش همکاری با مرکز ملی مطالعات اعتیاد ایران و پروژه اپیوم تینکچر

 * گزارش سایت اینترنتی

 * گزارش ورزش رهایافتگان و تربیت بدنی کنگره 60

 * گزارش نمایشگاه ها

 * گزارش همایش ها

 * گزارش فعالیت های اطلاع رسانی از طریق رسانه های جمعی ( رادیو و تلویزیون )

 * گزارش برگزاری کارگاه های آموزشی با حضور اساتید و شخصیت های علمی حوزه اعتیاد


 * آشنایی با کنگره 60 و متد درمانی DST

  جمعيت احياي انساني (كنگره 60 ) يكي از سازمان‌هاي مردم نهاد و  فعال در حوزه اعتياد و موادمخدر مي‌باشد كه در سال 1378  بر اساس اصل پذيرفته شده كمك يك فرد رها شده از دام اعتياد به فرد در حال مصرف مواد مخدريا معتاد  و با شعار بياييد اين آتش ويرانگر را مهار کنيم ، توسط مهندس حسین دژاکام ، بنيانگذاري  و تاسيس شده است . اين سازمان مردمي از بالاترين مرجع سازمان‌هاي غيردولتي يعني وزارت‌كشور در زمينه كاهش آسيب‌هاي ناشي ازمصرف موادمخدر و اعتياد داراي پروانه تأسيس و فعاليت مي‌باشد .
محورهاي فعاليت كنگره 60 عبارتند از پيشگيري ، مهار و راهنمايي درمان اعتياد. هدف اصلي كنگره 60 تحقيقات علمي و كاربردي به منظور شناخت انسان و موادمخدر و ارائه طريق به معتادان و خانواده‌هايشان براي رهايي از اعتياد مي‌باشد. زيرا اعتياد از تركيب انسان و موادمخدر به وجود مي‌آيد و براي شناخت اعتياد بايستي عوامل و تركيبات آن را شناخت. كنگره 60 بعد از گذشت نه سال از فعاليت خود ، در حال حاضر يكي از سازمان‌هاي مردمي و قوي فعال در حوزه اعتياد مي‌باشد که به صورت رايگان فعاليت می کند. اين تشكل در حال حاضر در 13  شعبه در تهران و شهرستان‌ها فعاليت مي‌كند و در سال بيش از 800 كارگاه‌آموزشي با زماني نزديك به 2000 ساعت و ميانگين حداقل 150 نفر شركت‌كننده در هر كارگاه را برگزار مي‌كند.

 ماحصل فعاليت كنگره 60 تاكنون رهايي صدها نفر از مصرف كنندگان مواد مخدر و درمان اعتياد با كمترين درصد عود و همچنين تربيت و پرورش بيش از 150 نفر  راهنماي آموزش ديده ، جهت راهنمايي رايگان درمان اعتياد مي‌باشد . كنگره 60 در زمينه راهنمايي درمان اعتياد براي اولين‌بار پروتوكل درمان اين بيماري را به صورت كاملاً شفاف و بدون ابهام و تعريف جامع و واحد از بيماري اعتياد ارائه كرده است كه نتايج آن در عمل بسيار موفقيت‌آميز بوده و مورد تاييد بسياري از متخصصين و مراكز علمي فعال در حوزه درمان اعتياد قرار گرفته است. كنگره 60 معتقد است بيماري اعتياد كاملاً قابل درمان است به‌گونه‌اي كه پس از درمان و رهايي كوچكترين علامتي از اعتياد در فرد درمان شده مشاهده نشود. بدون عود و ميل و وسوسه مصرف موادمخدر.

موسس کنگره 60 آقای مهندس حسین دژاکام ، قبل از تاسیس کنگره 60 ، مدت  17 سال درگیر بیماری اعتیاد بودند ، وی در این مدت بارها و بارها اقدام به ترک و قطع مصرف مواد مخدر کرده بود اما در هیچ  یک از این ترک ها موفق نبودند.

از آنجائیکه که ایشان شخصیتی علمی و محقق در صنایع برق و الکترونیک بودند ، تمام توان خود را روی این مسئله گذاشتند که چرا موفق نمی شوند و نمی توانند مصرف مواد مخدر خود  را قطع کنندو چرا هر بار که اقدام به ترک اعتیاد می کنند پس از مدتی با شکست مواجه می شوند.

او پس از سالها تحقیق و کاوش پیرامون این مسئله ، در ماه مبارک رمضان در سال 1375 شمسی اقدام به گرفتن روزه می نمایند دراین اثنا متوجه می شوند که هنگام روزه بودن ، مقدار مصرف موادشان به نوعی تنظیم و تثبیت شده است .همین مسئله جرقه ای شد  که بتوانند مقدارمصرف روزانه شان را نتظیم و ثابت نمایند و در ادامه با کاهش پله ای و تدریجی ، مقدار مصرفشان را در طول 11 ماه به صفر برسانند و بعد از گذشت 11 ماه مصرف مواد را قطع کنند ، اما این بار با دفعات گذشته تفاوت چشمگیری داشت ، زیرا هیچ مشکلی برایشان پیش نیامد و توانستند به درمان کامل برسند . ایشان هم زمان با اجرای این برنامه ، تجربیات لحظه ای خودشان را از اجرای این روش به رشته تحریر درآورند و در کتابی تحت عنوان" عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر" منتشر نمودند . این کتاب خودآموز درمان اعتیاد است که درحال حاضر یکی از پرفروش ترین کتاب های حوزه درمان اعتیاد می باشد که به چاپ هشتم رسیده و بیش از 30 هزار جلد از این کتاب تاکنون توزیع شده است و بسیاری از مصرف کنندگان موادمخدر توانسته اند با استفاده از این کتاب اعتیاد خود را درمان کنند . این کتاب با زبانی ساده ، پیچیده ترین گره های درمان اعتیاد را با نگاهی کاملا علمی می شکافد و به خواننده عرضه می کند .

روش آقای مهندس دژاکام در درمان بیماری اعتیاد ، امروزه تحت عنوان روش درمان تدریجی یا کاهش پله ای مصرف ( تیپرینگ ) با استفاده از تریاک یا شربت تریاک به عنوان دارو شناخته می شود و یکی از کارآمدترین روش های درمان اعتیاد به شمار می رود .این روش درحال حاضر روش درمان اعتیاد در کنگره 60 می باشد و در آخرین تحقیقات انجام شده از سوی مراکز علمی ، این روش در قیاس با سایر روش های درمان اعتیاد بالاترین میزان موفقیت و کمترین میزان عود و برگشت را به خود اختصاص داده است .

تا کنون صدها و شاید هزاران نفر از مصرف کنندگان مواد مخدر توانسته اند با استفاده از این روش اعتیاد خود را درمان کنند و برگشتی به اعتیاد نداشته باشند .

موسس کنگره 60 پس از انتشار کتاب خود و اطمینان از موفق بودن این روش ، اقدام به تاسیس کنگره 60 نمودند. ایشان در ادامه فعالیت های خود نظریات خود را در مورد اعتیاد که تمام آن ها پایه علمی و تجربی دارد و در عمل با موفقیت روبرو شده است را در قالب مقالات علمی به کنفرانس ها و سمینار های متعدد پزشکی و دانشگاهی ارائه نمودند که کلیه این مقالات از سوی مراجع علمی پذیرفته شده است . این مقالات عبارتند از مقاله علمی صورت مسئله اعتیاد ، مقاله علمی روش های ترک و آنچه خانواده ها باید بدانند ، مقاله علمی سم نزدایی ، و مقاله علمی اعتیاد ، درمان و  راه کارهای مناسب .

به طور کلی دیدگاه کنگره 60 در مورد اعتیاد که در مقاله علمی صورت مسئله اعتیاد مطرح می شود به شرح زیر است .

کنگره 60 معتقد است که تا زمانیکه صورت مسئله اعتیاد  باز و شکافته نشود قادر به درمان اعتیاد نخواهیم بود ، قبل از هر چیز باید بدانیم که اعتیاد بیماری است و بیماری را نمی توان ترک کرد . بکار بردن کلمه ترک درمورد بیماری اعتیاد واژه ای بی معنی و نامفهوم است . بیماری باید درمان شود و درمان بیماری نیازمند شناخت و آگاهی نسبت به تخریب ها و آسیب های بیماری است . سوالی که دراینجا مطرح می شود ، این است که بیماری اعتیاد با بیمار چه می کند و بیمار اعتیاد دچار چگونه آسیب ها و تخریب هایی  شده است .

کنگره 60 معتقد است بیماری اعتیاد سه بخش از شهر وجودی انسان را از تعادل خارج می کند . این سه بخش عبارتند از جسم ، روان ، جهان بینی .

کنگره 60 مثلث درمان اعتیاد را با سه ضلع جسم ، روان و جهان بینی ، ترسیم می کند . برای رسیدن به درمان قطعی اعتیاد بایستی جسم ، روان و جهان بینی به تعادل برسد .

 امروزه  بسیاری از مجامع علمی در سطح دنیا اعتیاد را مسمومیت مزمن می دانند و معتقدند برای درمان اعتیاد بایستی عمل سم زدایی انجام شود و اثرات سم یا مواد مخدر از جسم بیمار خارج شود تا درمان محقق گردد ، کنگره 60 به طور کلی این دیدگاه و این نظریه را مردود می داند و معتقد است ماده مخدر برای مصرف کننده و بیمار اعتیاد سم نیست . کنگره 60 معتقد است که بیماری اعتیاد جایگزینی مزمن است ، جایگزینی مواد مخدر بیرونی به جای مخدر های طبیعی یا درونی،  بدن انسان مخدر های قدرتمندی را تولید می کند که ما از آنها تحت عنوان مواد شبه افیونی یاد می کنیم . مواد شبه افیونی یا مخدر های طبیعی ، همان نوروترانسمیتر ها یا واسطه های شیمیایی در دستگاه عصبی هستند مانند دینورفین ، انکفالین ، سروتنین ، دوپامین و غیره ... جایگزینی مخدر های بیرونی به جای مخدر های درونی و وابستگی یه این مواد و اعتیاد ، باعث از تعادل خارج شدن جسم ، روان و جهان بینی می شود و برای رسیدن به درمان کامل ، هر سه پارامتر فوق بایستی به تعادل برسند.

جسم :

در قسمت جسم همان گونه که گفتیم ، بر اثر مصرف مواد مخدر، سیستم تولید کننده مواد شبه افیونی یا مخدر های طبیعی  یا نورو ترانسمیتر ها دچار تخریب و اختلال می گردد .

نکته مهم در به تعادل رساندن جسم در این است که این سیستم در کوتاه مدت راه اندازی و بازسازی نمی شود و بازسازی این سیستم حداقل 10 ماه زمان می خواهد . کنگره 60 قویاً معتقد است که درمان اعتیاد در کوتاه مدت مطلقاً امکان پذیر نیست .

روان :

در قسمت روان ، کنگره 60 معتقد است که بیماری اعتیاد صرفا بیماری روانی نیست ، بلکه به دلیل از تعادل خارج شدن ساختارهای جسم ، و در ادامه جهان بینی و نگرش ، روان نیز ازتعادل خارج می شود و در طول دوره بازسازی سیستم های تخریب شده جسم و جهان بینی ، روان نیز به موازات آنها به تعادل کامل می رسد .

جهان بینی :

جهان بینی موضوعی است که برای اولین بار کنگره 60 آنرا تحت عنوان یک پارامتر مهم در درمان اعتیاد مطرح کرده است . بر این اساس ، مصرف کننده مواد مخدر بر اثر وابستگی شدید و نیاز به مصرف مواد مخدر، دچار نوعی نگرش خاص به خود و زندگی و کل هستی می شود که ما آنرا تحت عنوان جهان بینی افیونی مطرح می کنیم . یک مصرف کننده مواد مخدر تمام زندگی را از دریچه مصرف مواد مخدر و نیاز به مصرف مواد مخدر نگاه می کند و فکر می کند بدون مصرف مواد مخدر قادر به زندگی نیست و بر اثر به کارگیری روش های بی نتیجه دردرمان اعتیاد خود ،  به نوعی نا امیدی و پوچی می رسد و جهانی مملو از ترس ، اضطراب و نگرانی پیرامون خود به وجود می آورد .

 برای رسیدن به درمان کامل اعتیاد بایستی این نوع نگرش و جهان بینی از بین برود و به جای آن نگرش صحیح و سالم به خود و زندگی جایگزین آن شود .

پروتکل درمان اعتیاد کنگره 60  یا  ( روش DST یا روش درمان تدریجی یا کاهش پله ای مصرف )

در این روش ، با سیستم ایکس آشنا می شویم ، سیستم ایکس همان سیستم تولید کننده مواد شبه افیونی  یا مخدر های طبیعی بدن است که به دلیل ناشناخته بودن آن و عدم توجه به آن در روش های درمان امروزی ، تحت این نام ، نامگذاری شده است .

مواد مخدر یا آنتی ایکس Anti x

بر اساس این روش کلیه مواد مخدر سنتی و صناعی و شیمیایی ، قرص های روان گردان ، مخدر های خانواده کانابیس ، مشروبات الکلی و هرنوع ماده ای  که انسان را از حالت طبیعی خارج می کند تخریب کننده سیستم ایکس یا مخدر های طبیعی بدن می باشد و به همین دلیل Anti x نامیده می شود .

نظریه اول در درمان اعتیاد :

هر نوع ماده ای که مصرف آن باعث ایجاد وابستگی و اعتیاد شود ، می تواند داروی درمان اعتیاد به همان ماده باشد . به عنوان مثال ، الکل برای درمان اعتیاد به الکل ، حشیش برای درمان اعتیاد به حشیش ،  تریاک برای درمان اعتیاد به تریاک .

نظریه دوم در درمان اعتیاد :

کاملترین ، سالمترین و کم عارضه ترین و با راندمان ترین داروی درمان اعتیاد  برای کلیه اعتیاد ها و کلیه مواد مخدر ، تریاک یا شربت تریاک ( اپیوم تینکچر _ OpiumTincture ) است .

چرا تریاک ؟

تریاک دارای طیف وسیعی از آلکالوئیدهای قدرتمند دارویی است که می تواند پوشش دهنده عوارض خماری  یا عوارض سندروم محرومیت از هر نوع ماده مخدر باشد . ترکیبات دارویی تریاک از جمله مرفین ، کدئین ، نارسئین ، نارکوتین ، پاپاورین  و غیره ، از عناصر قدرتمند دارویی و ارزشمند می باشد که در صنایع داروسازی جایگاه ویژه و مهمی دارند و تصور نبودن آنها در داروسازی غیر ممکن است .

این ترکیبات دارای خواص ضد درد ، آرامبخش ، ضد افسردگی ، نشاط آور ، خواب آور و غیره می باشند و بهترین دارو و جایگزین برای مصرف کننده مواد مخدر است که تحت درمان قرار دارد . به همین دلیل کنگره 60 تریاک یا اپیوم تینکچر را بهترین داروی درمان اعتیاد برای تمام اعتیاد ها می داند .

بر اساس پروتکل روش DST مصرف تریاک یا اپیوم تینکچر به بیمار تجویز می شود اما با برنامه ریزی خاص و کنترل شده  همانند یک دارو و در ادامه مصرف دارو ( اپیوم یا اپیوم تینکچر ) به تدریج تیپر می شود و کاهش می یابد .

در این روش با استفاده از ضریب D که مقدار کاهش مصرف در هر پله می باشد ، مقدار مصرف کاهش  می یابد . ضریب D 8/0 می باشد .

S ( Step ) یا طول هر یک از پله ها 21 روز می باشد و T ( Time ) مدت زمان لازم برای به صفر رساندن و قطع مصرف اپیوم می باشد که حداقل 10 ماه در نظر گرفته است .

DST مخفف کلمات  Dezhakam Step Time  می باشد .

D = ضریب 8/0  S = پله های 21 روزه  و T  = طول درمان که حداقل 10 ماه می باشد .

در حال حاضر این روش در دستور کار کنگره 60 برای درمان انواع اعتیاد به انواع مواد مخدر می باشد و مصرف کنندگان بی شماری با مصرف انواع مواد مخدر از جمله : تریاک _ هروئین _ شیشه _ کراک _ حشیش _ و غیره توانسته اند با استفاده از این روش به درمان قطعی برسند و اعتیاد خود را برای همیشه درمان کنند .

کنگره 60 معتقد است افرادی که با استفاده از این روش درمان می شوند بعد از درمان دارای خصوصیات زیر هستند :

_ از چهره آنها اعتیاد قابل تشخیص نیست

_ هیچگونه میلی به مصرف مواد مخدر یا وسوسه یا کریوینگ ندارند .

_ هیچ گونه نیازی به مراقبت ندارند و از دیدن مواد مخدر یا صحنه مصرف مواد مخدر دچار وسوسه نمی شوند
 .
-  مانند انسان های سالم در جامعه زندگی  می کنند و بسیار موفق هستند .

-   از نقطه نظر تعادل جسمی ، تعادل روانی و تعادل فکر و اندیشه و جهانبینی ، در سلامت کامل هستند .

در حال حاضر مدت 9 سال از تاسیس کنگره 60 می گذرد و این سازمان مردم نهاد دارای 13 شعبه درتهران و شهرستان ها می باشد . درحال حاضر 2500 نفر از اعضای کنگره 60 دارای کارت رسمی عضویت در این جمعیت می باشند و تعداد کثیری نیز با استفاده از روش کنگره 60 اعتیاد خود را درمان کرده اند و به زندگی عادی خود بازگشته اند . 

   كتاب عبور از منطقه 60 درجه زير صفر كه تحقيقي مستند از صورت مسئله اعتياد و خود آموز و راهنماي درمان اعتياد به زبان ساده مي باشد به چاپ هشتم خود نزدیک می شود و يكي از كتاب‌هاي  قوي حوزه اعتياد و درمان آن مي باشد. ساير مقالات علمي ، سي دي و كاست‌هاي آموزشي كنگره 60 نيز كه حاوي جديد ترين اطلاعات و نتايج علمي و تحقيقاتي در حوزه كاهش آسيب هاي ناشي از مصرف مواد مخدر و اعتياد و راهنمايي درمان اعتياد  مي‌باشد به صورت مستمر چاپ ، تكثير و توزيع مي‌شود.

    اعضاي كنگره 60 تاكنون در بسياري از دانشگاه‌ها و مجامع علمي و تحقيقاتي ، رسانه‌هاي گروهي ، صدا و سيما حضور يافته و نتايج فعاليت‌هاي خود را ارائه نموده‌اند.  سايت اينترنتي كنگره 60 در حال حاضر به دو زبان فارسي و انگليسي جديدترين اطلاعات مربوط به انواع موادمخدر سنتي و جديد و درمان اعتياد را به مخاطبان خود ارائه مي‌كند. اين سايت در حال حاضر يكي از سايت‌هاي قوي حوزه اعتياد و موادمخدر مي‌باشد.

  تربيت بدني كنگره 60 همه ساله المپياد ورزشي با حضور صدها  ورزشكار كه قبلاَ دچار بيماري اعتياد بوده و اكنون به رهايي رسيده‌اند را به مناسبت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر ، در قالب رشته هاي مختلف ورزشي برگزار مي‌كند. در سال گذشته 18 تيم فوتبال ، 18 تيم واليبال و همچنين تيم‌هاي مختلف در رشته‌هاي ورزش باستاني ، تيروكمان ، راگبي  و آمادگي جسماني شركت داشته‌اند. شايان ذكر است ورزشكاران كنگره 60 در رشته هاي تيراندازي با كمان و راگبي تا سطح مسابقات قهرماني كشور صعود داشته اند. كنگره 60 يك مركز تحقيقاتي علمي و تجربي است و آماده هرگونه همكاري علمي و تحقيقاتي در حوزه اعتياد و موادمخدر با ساير متخصصين و دانشگاهيان ، نهادهاي دولتي و غيردولتي مي‌باشد و همواره از اين امر استقبال مي‌نمايد . 

*  راهنمایی رایگان درمان اعتیاد :

 از ابتدای سال 1387 تا کنون در شعب کنگره 60 در تهران و شهرستان ها بیش از 3000 نفر توسط راهنمایان کنگره 60 به صورت رایگان و حضوری از راهنمایی اولیه درمان اعتیاد برخوردار شده اند .در حال حاضر در 7 شعبه از کنگره 60 در هفته سه روز از ساعت 9 صبح تا 4 بعدازظهرراهنمایی رایگان درمان اعتیاد برای مراجعین انجام می شود .

 

*  رهایافتگان :

 در سال 1387 در کل شعب کنگره 60 ،  330 نفر با استفاده از روش درمان تدریجی ( کاهش پله ای مصرف در طول 11 ماه ) از دام اعتیاد رها شده اند .  رهایافتگان کنگره 60 افرادی هستند که با استفاده از روش دی اس تی ( روش درمان تدریجی یا کاهش پله ای مصرف در طول 11 ماه ) به درمان قطعی اعتیاد رسیده اند . این افراد بعد از درمان و قطع مصرف کوچکترین نشانه ای از حالات معتاد گونه و یا خماری ناشی از قطع مصرف مواد مخدر در آن ها دیده نمی شود . درصد عود نیز در بین این افراد کمتر از 10 درصد می باشد . اگر می گوییم این افراد به درمان قطعی رسیده اند ؛ حرف و سخن بی پایه و اساس نیست . آنها هیچ گونه میل یا وسوسه ای نسبت به مصرف مجدد مواد ندارند و در تعادل کامل جسمس ، روانی و جهان بینی هستند و نیازی به مراقبت و کنترل ندارند .

 

کلاس ها و کارگاه های آموزشی .

در حال حاضر کنگره 60 در 13 مرکز به شرح ذیل فعالیت می کند


اصفهان: خیابان جی خیابان ارغوانیه ، ارغوان 5 یا کوچه حجت

تهران ، آکادمی ، خیابان سهروردی جنوبی

تهران ، انقلاب ، خیابان انقلاب

تهران ، پارک طالقانی

تهران ، پارک لاله

تهران ، پارک پرستار

تهران ، جمال زاده ، خیابان جمال زاده

رباط کریم ، کرج ، هیدج ابهر ، اراک ، سمنان .

مجموع کلاس ها و کارگاه های آموزشی برگزار شده در شعب کنگره 60 در سال 1387 به شرح ذیل می باشد .

گروه آقایان مسافر 1008 کارگاه ،

گروه خانم های مسافر 96 کارگاه

گروه همسفران یا خانواده ها 288 کارگاه

کلاس های صبحگاهی در فضای باز 144 کلاس

کلاس های جهانبینی درمان اعتیاد 52 کلاس

مجموع : 1588


میانگین شرکت کنندگان در کلاس های ویژه گروه آقایان مسافر : 110 نفر ، مجموع شرکت کنندگان 880/110 نفر ؛ مدت زمان برگزاری : 1512 ساعت

میانگین شرکت کنندگان در کلاس های خانم های مسافر 30 نفر ، مجموع شرکت کنندگان : 2800 نفر ، مدت زمان برگزاری : 144 ساعت.

میانگین شرکت کنندگان در کلاس های گروه خانواده : 80 نفر ، مجموع شرکت کنندگان : 23040 نفر . مدت زمان برگزاری : 432 ساعت .

میانگین شرکت کنندگان در کلاس های صبحگاهی 15 نفر , مجموع شرکت کنندگان : 2160 نفر ؛ مدت زمان برگزاری : 216 ساعت .

میانگین شرکت کنندگان در کلاس های جهان بینی : 150 نفر , مجموع شرکت کنندگان : 7800 نفر , مدت زمان برگزاری : 78 ساعت .

 همکاری با مرکز ملی مطالعات اعتیاد ایران وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران .

همکاری کنگره 60 و مرکز ملی مطالعات اعتیاد ایران از سال 1386 آغاز شد و فاز اول طرح پایلوت اپیوم تینکچر با حضور 50 نفر از اعضای کنگره 60 آغاز شد . در سال 87 32 نفر از این تعداد به رهایی کانل رسیدند . فاز دوم این طرح در سال 87 با حضور 200 نفر از اعضای کنگزه 60 آغاز شد که همچنان ادامه دارد . کنگره 60 و مرکز ملی مطالعات اعتیاد ایران نتایج بسیار درخشانی را از قدرت درمانی موفق اپیوم تینکچر به دست آورده اند .


*  فعالیت های سایت اینترنتی کنگره 60

کنگره 60 اولین سازمان مردم نهادی است که در حوزه مواد مخدر ، اعتیاد و درمان اقدام به راه اندازی سایت و پایگاه اینترنتی و اطلاع رسانی گسترده نموده است . این سایت برای اولین بار در کشور و حتی جهان ، تالار گفتگوی اعتیاد و مواد مخدر را راه اندازی نموده است به گونه ای که مصرف کنندگان مواد مخدر که به دنبال راهی اصولی برای درمان اعتیاد می گردند و یا رها یافتگان اعتیاد در هر گوشه ای از کشور و یا جهان ، می توانند سوالات خود را در این خصوص مطرح نموده و از راهنمایی راهنمایان این سایت برخوردار شوند .


در سال 87 نزدیک به 350 عنوان مطلب وارد این سایت شده است . تعداد بازدید روزانه این سایت در حدود 600 نفر می باشد . تالار گفتگوی این سایت نیز بیش از 3700 نفر عضو دارد و روزانه حدود 200 نفر از این تالار و مطالب آن استفاده می کنند .

*  تربیت بدنی کنگره 60 و ورزش رهایافتگان .

در بخش ورزش نیز کنگره 60 اولین ان جی او و سازمان مردم نهادی است که در حوزه اعتیاد و درمان اقدام به تاسیس تربیت بدنی نموده و ورزش رهایافتگان و افرادی که دوره درمان را می گذرانند را در سطحی وسیع ، در دستور کار خود  قرار داده است . تربیت بدنی کنگره 60 در سال 87 از ابتدا تا انتهای سال به صورت کاملاً فشرده و با حداکثر توان به این مهم اهتمام داشت . در نیمه اول سال 87 مسابقات ورزشی المپیاد جشنواره عقاب طلایی به مناسبت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در سال 87 در جریان بود و در نیمه دوم سال نیز مسابقات مربوط به المپیاد 88 آغاز گردید . این مسابقات بیش از 9 ماه از سال در حال برگزاری می باشند . المپیاد ورزشی کنگره 60 با حضور صدها نفر از رها یافتگان از اعتیاد و همچنین افرادی که طول دوره درمان را سپری می کنند همه ساله در 12 رشته ورزشی برگزار می شود . جدا از مسابقات المپیاد ، فعالیت های ورزشی دیگر نیز در قالب تمرینات و آموزش های فردی و گروهی نیز در رشته های متعدد در طول سال ادامه دارد و اعضای کنگره 60 همه هفته روزهای جمعه در مقر ورزشی کنگره 60 یعنی پارک طالقانی تهران حضور دارند . روز های جمعه در این مکان شور و حال خاصی برپاست و ورزشکاران کنگره 60 در رشته های مختلف به ورزش مشغول هستند . رشته های فعال ورزشی در تربیت بدنی کنگره 60 عبارتند از : فوتسال ، والیبال ، باستانی ، راگبی ، تیروکمان ، شنا ، بدمینتون ، تنیس روی میز ، شطرنج ، دارت

 

در سال 87 ورزشکاران کنگره 60 در رشته های فوتسال ، والیبال ، باستانی و تیرو کمان در لیگ ها و جام های متعددی شرکت نموده و مقام هایی را کسب نمودند . از جمله این مقام ها می توان به کسب مقام اول  تنیس روی میز  ،  مقام دوم والیبال ، مقام دوم طناب کشی و مقام اول و دوم تنیس روی میز در المپیاد ورزشی رهایافتگان که توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر و سازمان های مردم نهاد حوزه اعتیاد برگزار گردیداشاره نمود .
* انتخاب آقای عباس امیر معافی یک از رهایافتگان و ورزشکاران کنگره 60 ، به عنوان الگوی جهانی بازتوانی و درمان اعتیاد از سوی دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل متحد نیز یکی از رویدادهای کنگره 60 درسال 87 بود . عباس امیر معافی که سال ها مصرف کننده مواد مخدر بود ، پس از درمان و رهایی توانست در رشته تیراندازی با کمان کنگره 60 تا جایی پیش برود که به عضویت تیم ملی تیراندازی با کمان کشورمان درآید

*  نمایشگاه ها :

در سال 87 شعب مختلف کنگره 60 به مناسبت های مختلف ، خصوصاً هفته نیروی انتظامی و نمایشگاه عمومی نیروی انتظامی ، اقدام به تشکیل غرفه نمایشگاهی نمودند که بعضی از تصاویر آن را ملاحظه می نمایید .

 

*  همایش ها :

 در سال 87 کنگره 60 چهار همایش را در مجموعه فرهنگی شقایق ، با عنوان های اپیوم تینکچر ، ورزش رهایافتگان ، مرزبانان کنگره 60 و نقش خانواده در درمان اعتیاد برگزار نموده است . در این همایش ها که روزهای یکشنبه در مجموعه فرهنگی شقایق هر 3 ماه یک بار برگزار شد ، اعضای کنگره 60 ، اعضای دیگر سازمان های مردم نهاد و همچنین مسئولین ستاد مبارزه با مواد مخدر حضور داشتند . یکی دیگر از همایش ها و جشنواره ها ، جشنواره 541 بو که از سوس ستاد مبارزه با مواد مخدر برنامه ریزی و برگزار گردید که اعضای کنگره 60 در این جشنواره حضور بسیار موثری داشتند . مراسم اختتامیه جشنواره عقاب طلایی کنگره 60 نیز در سال 87 طبق معمول هر سال برگزار گردید . این مراسم در مجموعه ورزشی شهید شیرودی برگزار گردید .

 

*  فعالیت های اطلاع رسانی از طریق رسانه های جمعی ( رادیو و تلویزیون )

در سال 87 کنگره 60 فعالیت گسترده ای در سطح رسانه ها  داشت . اعضای کنگره 60 در سال 87 بارها  در صدا و سیما مصاحبه های متعددی را به انجام رساندند . از جمله حضور آقای عباس امیرمعافی یکی از اعضای ورزشکار کنگره 60 ، دردو برنامه از سری برنامه  های تلویزیونی ماه محبوب در ماه مبارک رمضان  و حضور جمعی دیگر از اعضای کنگره 60 در  برنامه های  تلویزیونی شوک ، انعکاس و حباب  از شبکه سوم سیما  .

 

در برنامه های رادیویی نیز اعضای کنگره 60 در سال 87 حضور چشمگیری داشتند .

حضور آقای مهندس دژاکام در برنامه رادیویی اعتیاد از رادیو سلامت به عنوان کارشناس ثابت این برنامع که در تمامی طول سال ادامه داشت و هم اکنون نیز در حال پخش می باشد

 

همچنین حضور دیگر اعضا و رهایافتگان کنگره 60 در این برنامه و شبکه های دیگر صدا از جمله رادیو گفتگو و رادیو ورزش .
 

*  برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه رهایافتگان ار اعتیاد با حضور اساتید دانشگاه ها .


یکی از مهمترین کارگاه های آموزشی کنگره 60 ، کارگاه های آموزشی ویژه رهایافتگان یا مسافران سفر دوم می باشد که روزهای چهرشنبه در شعبه مرکزی کنگره 60 برگزار می شود . در این کارگاه ها که به صورت منظم همه هفته برگزار می شود ، اساتید دانشگاهی در رشته های مختلف خصوصاً علوم مربوط به اعتیاد و درمان به عنوان استاد جلسه حضور دارند و مطالب خود را بیان می کنند .

 


انواع مواد مخدر
مصاحبه با آقاي ويليام وايت ﴿ بخش 6﴾
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۲۰ چاپ اين صفحه
من پیش بینی می نمودم افراد بهبود یافته و خانواده هایشان در پاسخ به ممنوعیت الکل و مواد مخدر در دهه 1980 و 1990 آمریکا حرکت عظیمی بر پا دارند.من پیش بینی می نمودم افراد بهبود یافته و خانواده هایشان در پاسخ به ممنوعیت الکل و مواد مخدر در دهه 1980 و 1990 آمریکا حرکت عظیمی بر پا دارند.

مصاحبه کننده: شما به تازگی تاریخ موسسه ای در آمریکا که آنرا نیو ریکاوری ادوکسی موومنت (حرکت برای حمایت از بهبودی) نام نهادید،را به رشته تحریر در آوردید.نقش خودتان را در این حرکت چطور ارزیابی می کنید؟

ويليام :حرکت من از دهه گذشته آغاز شد. من در سال 1997 مصاحبه ای با "بیل مویرز" برای موسسهPBS "مویرز در اعتیاد، درست نزدیک خانه شما" انجام دادم. در آن مصاحبه پیش بینی کردم که افراد بهبودیافته و خانواده هایشان در واکنش به ممنوعیت و اعلام جرم مصرف الکل و مواد مخدر که در دهه 1980 و1990 در آمریکا ،حرکت عظیمی برپا نمایند.ظرف دو سال پس از انجام  آن مصاحبه، سازمانهای جدید حمایت از بهبودی بوجود آمد و بسیاری از موسسات محلی وابسته به سازمان ملی اعتیاد مواد مخدر و الکل، دست بکار انجام فعالیتهای جدیدی برای احیای اصول حمایتی خود شدند.من کوشیدم تا این پیشرفتها را تثبیت و تشویق نمایم. از آنجا که حامیان بهبودی در سال 2001 گرد هم امدند تا حرکتی ملی براه بیاندازند،من نیز داوطلب سخن گفتن و نوشتن در موسسات NCADD،صورتها و صداهای بهبودی(FAVOR)، موسسه جانسون، و تعدادی از سازمانهای محلی حمایت از بهبودی شدم.مقالات من د رمورد حمایت از بهبودی به وبسایت FAVOR ارسال و بتازگی در کتابی به چاپ رسید که عواید حاصل از فروش آن صرف حمایت از این جریان خواهد شد.

مصاحبه کننده : شما چگونه نقش خود را به عنوان اندیشمندی منصف و اندیشمندی طرفدار فلسفه عمل ایفا می کنید؟

ويليام : در این جریان، همیشه میان الهامات من در دانش عینیم و نقشم بعنوان یک طرفدار فلسفه عمل تنش وجود داشته است.بیشک من تاریخ نویس با برنامه ای هستم و میترسیدم طرفداریم از فلسفه عمل باعث تخطی از استانداردهای علمی و عینیت گرایی شود، تا آنکه به مقاله ای از "آلوا لوینز مرائلز" برخوردم که نامش "تاریخ نویس در نقش کوراندرا"بود.او چند استراتژی برای تاریخ نویسان طرفدار فلسفه عمل ارایه داده بود: داستانهای گفته و ناگفته را نقل کنید،اطلاعات کذب را شناسایی کنید و آنها را نشان دهید،سوالات مهیج بپرسید،منابع غیر سنتی شواهد تاریخی را بررسی نمایید،داستانهایی به تصویر بکشید که در آن مردم بازیگر باشند نه قربانی، پیچیدگیها و ابهامات را آشکار کنید و کاری کنید که تاریخ برای مردم عادی قابل فهم باشد. مقاله او صریحتر از آنچه فکر میکردم به من فهماند که چطور نقشی را که در نوشته ها و تحقیقات تاریخیم جستجو میکردم، به انجام رسانم.هدفم اینست که از تاریخ برای تغییر زندگی مردم استفاده نمایم و این عرصه حرفه ای را که بخش مهمی از زندگیم بوده، ارتقا دهم.داستانهایی که من از آنها پرده برداشتم،آموزنده و سرگرم کننده بودند،اما علاقه من به آنها ناشی از درسهایی بود که این داستانها در بر داشتند.درسهایی که در تصمیم گیری افراد ونهادها تاثیرگذارند.

مصاحبه کننده : آیا میشود مثالی از یکی از این درسها برایمان بیان کنید؟

ويليام : مطالعه تاریخ درمان اعتیاد بدون در نظر گرفتن بیماریهایی  که در اثر درمان نادرست معتادان الکلی و مواد مخدر و تحت عنوان کمک به آنها بوجود آمده، کار دشواری است.دو نکته عجیب در تاریخ به چشم میخورد.اول آنکه بسیاری از این مداخلات، زمانی در پوشش علم صورت گرفت. در میان تقاضاهای اخیر مبنی بر درمان مستند (بر اساس شواهد)فکر می کنم این داستان به ما می گوید که باید به دقت و بطور دایمی تعریف کنیم که مقصودمان از مستندات چیست. نکته قابل توجه دیگر اینست که فهم بیماری ناشی از درمان نادرست در زمان حیات شخص کار بسیار دشواری است.ما میتوانیم مغرورانه به پزشکان قرن 19نگاهی بیاندازیم. آنها برای درمان اعتیاد به مورفین مقادیر زیادی کوکایین تجویز می کردند. پس ما میتوانیم حق بجانب سوال کنیم" آنها چه فکری میکرده اند؟" اما باید کمی صبر کرد و اندیشید که اقدامات و راهکارهای درمانی ما را پنجاه یا صد سال آینده چطور ارزیابی خواهند کرد؟تاریخ استاد بزرگ احتیاط و نواضع است.

مصاحبه کننده: اغلب میگویند دوره های تاریخی قابل پیش بینی اند. آیا شما چنین دورانهایی را یافته اید؟اگر پاسختان مثبت است، ما چه درسی میتوانیم از آنها بیاموزیم؟

ويليام: دوره های تاریخی در روند اعتیاد وجود دارند، که از آنها میتوان درسهایی آموخت.مثلا در دورانهایی که مصرف مواد محرک در میان فرهنگ و  مردم یک کشور بالا بوده است، پس از آن اعتیاد به مواد مخدر،الکل و مواد آرامبخش افزایش یافته است. اگر چنین اصلی صحیح باشد،جریان کنونی استفاده از متامفتامینها در آمریکا، منجر به اعتیاد مواد مخدر در جوامع روستایی خواهد شد، جوامعی که پیش از این چنین مشکلی را تجربه نکرده بودند. به همین ترتیب، تاریخ به ما میگوید که گزارشهای اولیه علمی (ادعاشده) و بدست آمده از اپیدمی مخدر های جدید، کاملا غیر موثق می باشند، درست مثل گزارشهایی از کشف معجزه آسای درمان اعتیاد. همچنین دوره های یادگیری در سنین مختلف برای مواد مخدر خاص وجود دارد، اما شواهد کمی از میزان یادگیری در سنین مختلف در دست است-یعنی الگویی در دست نیست که نشان دهد سیکل  یک ماده مخدر خاص در چه زمانی افزایش یافته، در چه زمانی پایان گرفته و در چه زمانی مجددا مورد مصرف قرار گرفته است.مطالعه چنین الگوها و دوره هایی ارزشمند است ولی مشکلی که در ارتباط با در نظر گرفتن همه مسایل در این چارچوب خاص وجود دارد، اینست که چنین چارچوبی چشم ما را به روی الگوهای کاملا جدید می بندد.


انواع مواد مخدر
علمی که تجربه شده است ،(سند ی است بدون نقص ).
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۲۰ چاپ اين صفحه
من شما را كاملا درك می کنم ، بخدا می دانم چه می کشی، منهم روز ها و شبهای بیشماری را در انتظار مرگ بسر بردم

علمی که تجربه شده است ،(سند ی است بدون نقص ).

این تجربه من و ما است . خداوند ما انسانها را در کنار هم قرار داده است ، تا یاری رسان یکدیگر شویم و قسمتی از القاعات هستی ، توسط ما انسانها برای دیگر ان ، انجام می شود . راهی که به مسافرانم و من مادر وهمسر جواب داده است . وظیفه دارم آنرا به دیگران اشاعه دهم ، دیگرانی که مثل گذشته های من و مسافرانم ، در اوج رنج و ذلت تاریکی اعتیاد بدنبال راهی ، دست و پا می زنند .

اگر شرمم نمی شد ، صبح که از خواب بلند می شوم ، وقتی طلوع آفتاب را بدون نگرانی از اعتیاد وووو می بینم .دلم می خواهد بیایم در سایت و بنویسم .سلام برتو مادر، سلام برتو همسر،وووو نکنه شب را نخوابیدی ، نکنه منتظر پسرت بودی که کلید را بیاندازه و در را باز کند و بیاید تو تا تو آرامش بگیری و بتوانی بخوابی !! تا ساعت چند بیدار بودی و منتظر ؟؟ من شما را كاملا درك مي كنم ، بخدا می دانم چه می کشی، منهم روز ها و شبهای بیشماری را در انتظار مرگ بسر بردم ،

چی بگم و چی بنویسم که اعتیاد برای همه آتش ویرانگره ؛ برای همه بمبه که منفجر می شه و از ترکشهای آن تمام افراد خانواده آسیب می بینند و حالا ... منو خانواده ام داریم یک نوع دیگر از زندگی را تجربه می کنیم . زندگی بدون مواد ، حالا ما در کنار هم درمان شدیم و این در کنار هم بودن ، به همزبانی رسیدیم ، حالا ، اطرافیان از تاثیر تغییراتی که در ما بوجود آمده دارند لذت می برند ، حالا مادر بزرگها و پدر بزرگها ، حتی بدون اینکه به کنگره بیایند ، دعا گو شده اند .

دارند سلامتی و رستگاری را در نوه های خود می بینند . کجا باورم می شد ، علی ، فرزندم با تزریق هرویین زنده بماند ، درمان بشود . حالا ازدواج بکند . این قبل از کنگره حتی برام رویا هم نبود . راه کنگره باوری است در نا باوری .بله ، اعتیاد درمان دارد .
خداوند ، جهان هستی را بتدریج آفرید ، ما انسانها هم بتدریج تغییر می کنیم ، تمام تغییرات و تبدیلات در هستی بتدریج اتفاق می افتد ، راه کنگره بتدریج ما را به سوی درمان هدایت کرده و می کند .

این شوق منه ، این پرواز من مادر است ، من همسر است ، چرا به تو انتقال ندهم ، تو ،خود منی ، تو گذشته منی ، گذشته های سرشار از تنهایی من ، به تو می گویم مسافر عزیز ، به تو می گویم همسفر عزیزم ، برای درمان از ما هم بپرسید .

چون به راهی که رفتم اعتقاد دارم ، چون درمان اعتیاد را بطور اصولی و ریشه ای دیدم و لمس کردم طی سالهل حضور درکنگره ، اینها کافیه ؟؟ پس با ما باشید و بدانید ، شما ها که بدنبال بهترین راه هستید ، شوق و ذوق زندگیمان هستید . دوستتان داریم .

نگارش : همسفر ، جلالي

برداشت از تالار گفتگو


انواع مواد مخدر
برنامه شروع خوب
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۱۹ چاپ اين صفحه

انواع مواد مخدر
حشيش ، تخريب هاي حشيش فقط رواني نيست !
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۱۸ چاپ اين صفحه

حشيش ، تخريب هاي حشيش فقط رواني نيست !

گالري تصاوير حشيشيكي از موادي كه از زمان‌هاي بسيار قديم تا به امروز به منظور خروج از حالت تعادل طبيعي مورد استفاده بشر بوده و هست، حشيش مي‌باشد. اين ماده، از درختچه‌اي به نام شاهدانه و يا كانابيس به‌دست مي‌ايد.

موادي‌كه از قسمت‌هاي مختلف اين گياه به‌دست مي‌آيد، نام‌هاي مختلفي دارند؛ مثل بنگ ، حشيش، گرس يا علف(ماري‌جوانا) كه بسته به مقدار THc موجود در آنها از قدرت كمتر و يا بيشتري برخوردار هستند. THC يا تترا هيدرو كانابينول Tetra Hidro Canabinol، مادة اصلي اين خانواده است كه مقدار آن در قسمت‌هاي مختلف گياه متفاوت است. بيشترين مقدار THC در صمغ يا شيره‌اي است كه از سطح برگ‌هاي اين گياه تراوش مي‌شود.كه از جمع‌آوري آنها، حشيش كه قوي‌ترين فراوردة آن است، بدست مي‌آيد.

مادة ديگري كه از اين گياه بدست مي‌آيد، بنگ است كه از جوشاندة تركيب ساقه و برگ‌هاي اين گياه بدست مي‌آيد كه به آن روغن حشيش نيز مي‌گويند. مادة ديگر، علف يا گرس يا ماري‌جوانا است كه از خشك‌ كردن و پودر كردن برگ‌هاي گياه شاهدانه بدست مي‌آيد. تمامي اين مواد، حاوي مادة THC مي‌باشد.THC در گذشته‌هاي دور به عنوان داروي ضد درد مورد استفاده بوده‌است اما با مشخص شدن عوارض و خواص اين ماده كه بر روي افراد مختلف متفاوت بود به تدريج استفادة دارويي آن كنار گذاشته شد. تصور عامة مردم اين است كه حشيش يا مواد هم‌خانوادة آن چون مورفين ندارند پس اعتياد هم ندارند و اگر دارد اعتياد يا وابستگي آن روحي و رواني است در حاليكه اعتياد به اين مواد كاملاً جسمي است و THC مستقيماً روي سيستم ضد درد يا توليد كنندة مواد شبه افيوني جسم اثر مي‌گذارد و باعث تخريب آن مي‌شود. اين سيستم، قوي‌ترين مواد مخدر طبيعي و شبه افيوني را توليد مي‌كند و بعضي از آنها نظير دينورفين، 200 برابر مورفين خالص قدرت تخدير و تسكين‌دارند. تخريب اين سيستم و بروز اختلالات جسمي ، باعث بروز عوارض رواني هم مي‌شود. طبق ديگاه كنگرة 60 هر نوع ماده‌اي كه مصرف آن انسان را از حال تعادل طبيعي خارج مي‌كند، روي اين سيستم‌ها اثر سوء و مخرب دارد.


از مهم‌ترين اثرات مصرف حشيش مي‌توان به توهم، خيره‌شدن و خيره‌ماندن به نقطه‌اي خاص، گريه و خندة غير طبيعي، پرخوري شديد(نشئه‌خوري)، اختلال در درك زمان، مكان و فواصل اشاره كرد. مهمترين عارضه طولاني مدت مصرف حشيش ، اختلال در حافظه ، فراموشي و توهمات عجيب و غريب و در نهايت ديوانگي است . بعضي از مصرف كنندگان حشيش كه براي درمان به كنگره 60 مراجعه نموده‌اند ، ادعا مي‌كردند از بندگان برگزيده خداوند هستند و حتي ادعاي مهدويت. به راستي چگونه با مصرف موادمخدر نظير حشيش كه عملي كاملاً شيطاني است ، مي‌توان بنده برگزيده خداوند شد؟!!


حشيش و مواد هم‌خانوادة آن ، از ديدگاه كنگرة 60 مواد مخدر محسوب مي‌شوند و اعتياد سنگيني نيز به دنبال دارند كه جسمي است زيرا سيستم توليد كننده مواد شبه افيوني جسم را از تعادل خارج مي‌كندو از تعادل خارج شدن جسم ، عدم تعادل رواني را نيز به دنبال دارد . در حال حاضر مصرف كنندگان حشيش كه به آن اعتياد دارند و براي درمان به كنگره 60 مراجعه مي‌كنند مي‌توانند اعتيار خود را به اين ماده مخدر كاملاً درمان كنند.منبع : www.congress60.org


انواع مواد مخدر
گفتگو با همسفر خانم سودابه
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۱۸ چاپ اين صفحه

گفتگو با همسفران

گفتگو با همسفر خانم سودابه

* لطفا خودتان را معرفی کنید.

سلام ، من سودابه هستم همسفر جمال

 

* چگونه متوجه شدید مسافرتان اعتیاد دارد ومصرفش چه بود ؟

سرغذا چرت می زد ، از خانه گریزان شده بود و شبها دیر به خانه می آمد. درسش افت کرده بود.

مصرفش هروئین مشامی بود و بعد تزریق می کرد.

 

* زمانی که متوجه اعتیاد مسافرتان شدید چه کار کردید؟

بسیار دعا می کردم. غمگین شده بودم و او را به حرم امام رضا بردم و در آن مکان مقدس شفایش را از خداوند خواستم.

 

* چه راههایی را برای درمان مسافرتان امتحان کردید؟

فکر می کردم اگر سرش را مشغول کنم ، دنبال این مسائل و دوستان ناباب نمی رود. این بود که اسمش را در انواع کلاس هایی که دوست داشت یا نیاز می دیدم می نوشتم. به دلیل اینکه خودم درآموزشگاهی کار می کردم کلاسها رانزد خودم در آموزشگاه تشکیل می دادم. اما می دیدم با گزارشات ناموفق و نارضایتی استادانش مواجه می شدم. دیر می آمد ، بی تکلیف می آمد و حتی گاهی اوقات نمی آمد.

 

* با کنگره 60 چگونه آشنا شدید و چه مدت است مسافرتان به رهایی رسیده است؟

بارها به او گفتم بیا برویم نزد دکتر شاید راهی باشد ، اما نمی خواست تا اینکه آبروریزیهایش بیشتر شد و حالش بدتر. به محض اینکه اعلام ناتوانی کرد و خواست حرکت کند با چند تماس تلفنی و وقت مشاوره هایی که از جاهای مختلف گرفته بودم ، اولین وقت که نزدیکتر بود کنگره 60 بود و به محض شرکت در اولین جلسه جذب شد.

 

* در پایان هر حرف یا پیامی برای دیگران دارید بیان نمایید.

 رهایی از اعتیاد اولین قدم برای باور مسیرهای مختلف رهایی از هزاران مشکل دیگر است.


انواع مواد مخدر
چه شد که تصمیم به ترک و سپس درمان گرفتید؟
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۱۸ چاپ اين صفحه

سلام،من همایون هستم ، ۴۳ سال سن دارم،متاهل هستم و یک فرزند دارم و شغلم آزاد است.از سن ۱۷ سالگی هر شب مشروبات الکلی استفاده می کردم و بعد از آن هم ۱۷ سال تریاک و شیره تریاک به صورت کشیدنی مصرف کردم.در حال حاضر بعد از ۱۳ ماه و ۱۸ روز طول درمان(سفر اول)با راهنمایی آقای علیرضا رزکش با روش تدریجی و داروی اپیوم درمان شده ام و الان ۲۰ ماه است که آزاد و رها هستم.

 

چه شد که تصمیم به ترک و سپس درمان گرفتید؟

من از ترک نتیجه نگرفتم و الان هم اعتقادی به ترک ندارم.همه راهی را برای ترک تجربه کردم و این نشان از عدم آگاهی من بود و همه ترک هام با شکست رو به رو می شد تا اینکه با کنگره ۶۰ آشنا شدم.اولین بار سال ۸۱ به کنگره ۶۰ آمدم ولی ماندگار نشدم تا اینکه اعتیاد را با گوشت و پوست و استخوانم لمس کردم و سال ۸۶ بود که به کنگره ۶۰ برگشتم.در همان جلسات روزهای اول منطق کنگره را باور کردم و با منطق خودم تطبیق دادم و به راهکارها عمل کردم تا به درمان قطعی رسیدم.با آموزش هایی که در کنگره ۶۰ گرفتم پرده از پیش رو برداشتم و برای اولین بار با زندگی به عنوان یک تصویر حقیقی رو به رو شدم.اعتیاد یک بیماری است مثل همه بیماری ها و باید درمان شود ولی متاسفانه جامعه ما نمی پذیرد که اعتیاد بیماری است و این درد را صد چندان می کند.کنگره ۶۰ صورت مساله اعتیاد را که همانا اعتیاد بیماری است و درمان دارد را آشکار کرد و من به این اصل پای بندم و خود را مدیون کنگره می دانم.

آیا می شود زندگی بدون مواد را تجربه کرد و زندگی خوبی داشت؟

صد در صد،چرا که مثلث درمان (جسم و روان و جهان بینی) است،با روش تدریجی جسم و روان به حالت طبیعی بر می گردد و سیستم شبه افیونی به تعادل میرسد و در جلسات آموزش جهان یبنی،نگرش و دیدگاه تغییر می کند،در واقع بی باده مست و بی شراب شوریده ایم،مثلاً اکر من ۱۰۰ میلیون پول دارم چه احتیاجی به دزدین یک سکه یک قرانی سیاه دارم؟؟؟وقتی یک چاه آب به زلالی زمزم دارم احتیاج به جرعه ای از آب آلوده جوب ندارم،وقتی به طور طبیعی هر روز مواد شبه افیونی بدنم به طور کامل مرا ارضا می کند و نگرشم هم صحیح شده احتیاجی به مواد ندارم و برایم کاملاً بی اهمیت است.

چه پیامی دارید؟

من انسانی بودم که هر کسی را که مواد مصرف نمی کرد بی انگیزه می شماردم،حتی بچه ۱۵ ساله را!!!و از نظر من کسی که مصرف کننده نبود اصلاً آدم نبود،ولی در کنگره ۶۰ همه طرز فکرم عوض شد.

خدا را شکر می کنم که معتاد شدم و با کنگره ۶۰ شدم و به آنهایی که در بستر بیماری اعتیاد هستند و راه را نمی دانند با تمام وجود می گویم راه درمان آنها هموار است و همواری آن اسمی و مکانی است به بزرگی دنیا و گرمی خورشید به نام کنگره ۶۰

چه لزومی دارد که شخص پس از درمان اعتیاد به کنگره بیاید؟

به خاطر اینکه دیگران  هم که در دام اعتیاد هستند نجات پیدا کنند و آموزش ما کامل تر شود و همچنین خدمت در کنگره خدمت به خود است و ادامه آن خدمت به جامعه و ماه عسل آن حودشناسی و خداشناسی و رضایت خداوند است.

در آخر از اینکه به من وقت مشارکت دادید متشکرم و زیباترین جمله ای را که تا به این سن یاد گرفته ام را همچون دسته گلی زینت شده به تمام انسان های مخاطب تقدیم می کنم:

"آنچه باور است محبت است و آنچه نیست ظروف تهیست"

 

 

با تشکر از مسافر کیهان و مسافر همایون


انواع مواد مخدر
از نشریات کنگره 60 چگونه استفاده می کنم
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۱۸ چاپ اين صفحه
مصرف کنندگان مواد مخدر که خواهان رهایی از دام اعتیاد هستند با استفاده از نشریات فوق می توانند به طور کامل از چگونگی بیماری اعتیاد و نحوه درمان آن با استفاده از متد درمان تدریجی کنگره 60 آگاه شوند و حرکت خود را برای درمان اعتیاد ، آغاز نمایند

از نشریات کنگره 60 چگونه استفاده می کنم
زمانی که  پایه گذار و موسس کنگره 60 پس از 17 سال اعتیاد ، در رمضان 1417 با الهام از ماه مبارک رمضان ،  اقدام به تثبیت مقدار مصرف خود نمودند و در ادامه ،  با کاهش پله ای و تدریجی مصرف  ، درمان تدریجی اعتیاد خود  را آغاز نمودند، همزمان و همگام با این موضوعات اقدام به نوشتن و ثبت تجربیات لحظه ای  و روزانه خود نمودند. هر اتفاقی که می افتاد و هر وضعیت و تغییری را که احساس می نمودند می نوشتند . شاید آن موقع خودشان هم نمی دانستند  که چه حرکت عظیمی را آغاز کرده بودند .
مسئله ای که با جرات تمام ، آن را کشف صورت مسئله اعتیاد می دانیم و ابداع روش درمان تدریجی با کاهش پله ای و تدریجی مصرف  با استفاده از تریاک به عنوان دارو .
 مطالبی را که آن روزها آقای مهندس دژاکام از حالات و تجربیات روزانه خود می نوشتند ، می رفت تا در آینده برگ برگ کتابی را تشکیل دهند که الگویی کامل برای درمان اعتیاد حتی در سطح جهان باشد . کتاب عبور از منطقه60 در جه زیر صفر که امروز به چاپ هشتم خود نزدیک می شود ، بیش از 35 هزار نسخه از آن تا کنون چاپ و توزیع شده است .
این کتاب یکی از مفید ترین و قوی ترین کتاب های حوزه اعتیاد و درمان می باشد ، که در بیانی بسیار ساده و قابل فهم برای تمام سطوح ، مهمترین و علمی ترین مسائل  و گره های درمان اعتیاد را باز می کند ، بسیاری از مصرف کنندگان مواد مخدر توانسته اند با استفاده از راهنمایی این کتاب که بر مبنای تجربیات عینی و مستند به رشته تحریر در آمده است ، اعتیاد خود را درمان کرده و به رهایی برسند .زمانی که کنگره 60 در شهریور 78 فعالیت خود را آغاز کرد و در ادامه ، شمار زیادی از مصرف کنندگان مواد مخدر برای درمان اعتیاد خود ، به کنگره 60 مراجعه نمودند ، وجود منابعی که بتواند در کنار جلسات و کلاس های آموزشی ، پاسخگوی سوالات و نیازهای مراجعان باشد به شدت احساس می شد  و تقاضای زیادی برای دریافت و استفاده از علم و دانش کنگره 60 در درمان اعتیاد وجود داشت .به همین دلیل موسس کنگره 60 و نویسنده کتاب عبور از منطقه 60 در جه زیر صفر تصمیم گرفتند با چاپ و توزیع  این کتاب و در ادامه با نوشتن مقالات علمی دیگر از جمله صورت مسئله اعتیاد ، روش های ترک و آنچه خانواده ها باید بدانند ، سم زدایی یا سم نزدایی و اعتیاد ، در مان و راهکار های مناسب ، پاسخگوی این نیاز ها باشند .
ضمن اینکه این مقالات در معتبرترین نشست های علمی و دانشگاهی در حوزه تحقیقات  اعتیاد و درمان آن نیز  ارائه شده است ،  تا کنون پاسخ گوی بسیاری از سوالات مصرف کنندگان مواد مخدر ، خانواده ها  و سایر اقشار جامعه در خصوص موضوع اعتیاد و درمان آن بوده است .با گسترش کمی و کیفی فعالیت های کنگره 60  و افزایش مراجعان ،  نشریات کنگره60 نیز به آرامی شکل گرفت و امروز  در واحد های انتشاراتی کنگره 60 درتمامی شعب ، شاهد ارائه نشریاتی هستیم  که راهنمای مصرف کنندگان مواد مخدر برای درمان اعتیاد می باشد.
در حال حاضر نشریات کنگره 60 عبارتند از :
کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر ، مقالات علمی ، صورت مسئله اعتیاد ،  روش های ترک و آنچه خانواده ها باید بدانند ، مقاله علمی سم زدایی یا سم نزدایی ، مقاله علمی( اعتیاد ، درمان ، راه کارهای مناسب )، جزوه جهان بینی 1 ، جزوه جهان بینی 2 ، وادی ها از شماره 1 تا شماره 11 ، مانیفست کنگره 60 ، راهنما و راهنمایی در گنگره 60 و سخنرانی های متعدد مهندس حسین دژاکام در خصوص موضوعات مختلف در حوزه اعتیاد و درمان آن که به صورت نوار کاست و یا CD ارائه می شود .
مصرف کنندگان مواد مخدر که خواهان رهایی از دام اعتیاد هستند با استفاده از نشریات فوق می توانند به طور کامل از چگونگی بیماری اعتیاد و نحوه درمان آن با استفاده از متد درمان تدریجی کنگره 60 آگاه شوند و حرکت خود را برای درمان اعتیاد ، آغاز  نمایند حتی اگر توان و شرایط حضور در جلسات کنگره 60 را نداشته باشند ، بسیارند افرادی که از سراسر کشورمان اقدام به تهیه نشریات و بسته آموزشی کنگره 60 برای درمان اعتیاد خود نمودند و با کمک آن ها  از دام اعتیاد رها شده اند  . البته نقش راهنما نیز در این حرکت بسیار بسیار موثر است که در زمان خودش اشاره خواهیم کرد .
خوشبختانه  در حال حاضر پایگاه اطلاع رسانی  اینترنتی کنگره 60   (WWW.C60.IR) نیز به کمک مصرف کنندگان مواد مخدر که خواهان درمان و رهایی هستند آمده و در هر گوشه ای از کشور و جهان پاسخگوی سوالات  می باشد و شرایط مطلوبی را برای افرادی که امکان حضور در کنگره 60 را ندارند ، فراهم نموده است و حتی می توان از راه دور راهنما نیز انتخاب کرد .
 اینجانب در بدو ورود به کنگره 60 زمانی که مصرف کننده مواد مخدر بودم و سفر اول خودم را آغاز کردم طوری شیفته نشریات کنگره 60 شده بودم که شاید باور نکنید یکی از لذت بخش ترین تجربیات زندگی ام مطالعه نشریات کنگره 60 در درمان اعتیاد در بخش های مختلف جسم ، روان و جهان بینی بود .
در همان روزهای اول وادی ها را کاملا حفظ بودم  ، کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر را آنقدر با علاقه می خواندم که بیشتر مطالب و سرفصل های آن را تقریبا حفظ بودم .مقالات و جزوه های دیگر را به همین شکل ، با تمام وجودم احساس می کردم که اگر نشریات را نخوانم و مسلط نباشم در درمان اعتیاد خودم موفق نخواهم بود . زیرا در نشریات کنگره 60 مطالبی وجود دارد که شاید در هیچ جلسه و کلاسی و در هیچ لژیونی راجع به آن صحبت نشود.اگر می خواهیم به طور کامل اعتیاد را بشناسیم بایستی نشریات را مطالعه کنیم ، من با تمام توانم نشریات را می خواندم و یاد می گرفتم. در بهمن ماه 1380 زمانی که دومین امتحان کمک راهنمایی برای انتخاب کمک راهنما برگزار شد ،  از بین حدود 30 نفر شرکت کننده فقط یک نفر قبول شد چون نمره قبولی فقط 20 بود و آن یک نفر ........ ببخشید که از خودم تعریف کردم ،   فکر می کنم برای بیان اهمیت مطالعه نشریات ،  به جا بود .
بچه های کنگره باید طوری به نشریات مسلط باشند ، یعنی طوری به علم اعتیاد مسلط باشند که اگر امتحانی در کار باشد نمره آنها کمتر از 20 نباشد .هنوز هم با وجود اینکه 7 سال از رهایی و آزادیم از دام اعتیاد می گذرد نیاز خودم را کاملا به نشریات  کنگره 60 مخصوصاً مطالب جدید ،  احساس می کنم. هنوز کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر را با علاقه مطالعه می کنم و از آن مطالعه لذت می برم . صحبت های آقای مهندس در خصوص مطالب مختلف حوزه اعتیاد و مخصوصاً در مورد سرفصل های کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر که به صورت نوار و سی دی در نشریات موجود است ،  به قدری شنیدنی و لذت بخش است که توضیح دادنی نیست ، باید خودتون گوش کنید .
با احترام- علی خدامی
www.c60.ir

انواع مواد مخدر
تفکر ، تصور ، افکار ، همه اینها چیزهایی است که در وجود انسان هست
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۱۸ چاپ اين صفحه
اعتیاد ، بیماری است که خیلی از جوانان و نوجوانان ما جامعه دچار آن هستند . من قبلا از اعتیاد چيزي نمی دانستم ، می گفتم مصرف موادمخدر یک کار خلاف است و فرد هر وقت بخواهد می تواند ترک کندتفکر ، تصور ، افکار ، همه اینها چیزهایی است که در وجود انسان هست ، ولی هر کدام با دیگری کاملا فرق دارد . یعنی زمانی که فکر من به مرحله اجرا در آمد و یک جهت شد در واقع تفکر نموده ام ولی وقتی که فقط در ذهنم ایجاد تصویر نمود ، این می تونه تصورات من باشد . برای مثال من همسفر از زمانی که وارد کنگره شدم به این فکر هستم که مسافر من رها شود و مطمئنم یک چنین روزی را خواهم دید . چون هدفم مشخص شده و رهایی مسافرم برایم در اولویت قرار دارد. چون می دانم که درمان قطعی در کنگره60 امکان پذیر است.

اعتیاد ، بیماری است که خیلی از جوانان و نوجوانان ما جامعه دچار آن هستند . من قبلا  از اعتیاد چيزي نمی دانستم ، می گفتم  مصرف موادمخدر یک کار خلاف است و فرد هر وقت بخواهد می تواند ترک کند و همیشه به همسرم می گفتم که تو اگر خودت بخواهی و اراده داشته باشی می توانی اعتیادت را ترک کنی! در واقع من در آن زمان تفاوت بین ترک و درمان را نمی دانستم . و فکر نمی کردم که کنار گذاشتن مواد مخدر یک شبه امکان پذیر نیست . چون هیچ اطلاعاتی از سیستم شبه افیونی و یا سیتم ایکس نداشتم و نمی دانستم که مواد مخدر که از بیرون وارد جسم فرد میشود ، چه تخریبی بر بدن فرد وارد می کند . من فقط عکس العمل های آشکار جسم را می دیدم و می گفتم خب اینها که بعد از چند روز متوقف میشود و بعد می گفتم خب این عکس العملها سپری شد و دیگر اعتیاد تمام شد و مابقی آن اراده فرد است ! و این تصورات من بود که اعتیاد اینگونه است! و به اصل موضوع هیچ تفکری نداشتم . که اعتیاد چیست؟ راه چاره چگونه است؟

من با حضورم در کنگره فهمیدم که این سیستم ایکس چقدر اهمیت دارد و در بدن همه انسانها وجود دارد و کارکرد آن برای هر کسی متفاوت است . و برای درمان باید صبور باشم و فهمیدم با سفر تدریجی این سیستم از کار افتاده به آرامی ترمیم میشود. و با آموزش گرفتن و تغییر نگاه فرد به تعادل می رسد . و برای این فرد پرونده مواد مخدر برای همیشه بسته میشود.

من فهمیدم که ترک با درمان اعتیاد کاملا فرق دارد . فردی که بیمار میشود باید حتما تحت نظر پزشک متخصص از داروهایی که برایش تجویز میشود در مدت زمان معین استفاده کند تا به درمان برسد ، و حالا من در کنگره فهمیدم که اعتیاد بیماری است و باید درمان شود و خوشبختانه در کنگره داروی درمان اعتیاد شناخته شده . من خیلی خوشحالم که با کنگره آشنا شدم و چیزهای زیادی دارم یاد می گیرم که در زندگی هم بکار می آید و خیلی متشکرم از جناب آقای مهندس که چنین مکان مقدس و امنی را ایجاد کردند تا امثال من به آرامش برسند و مسافران زیادی رها شوند . و ایشان لذت و شیرینی زندگی رابه آنها بازگرداندند.

امیدوارم که مسافر من هم به اون روز رویایی و زیبا برسه و گل رهایی رو از دستان پربرکت جناب مهندس بگیره.

 نگارش : همسفر ا.یحیایی - سمنان


انواع مواد مخدر
ديگه از خسته بودن ، خسته شدم ... ... ...
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۱۸ چاپ اين صفحه

درباره اعتیاد

سلام ، سلام ، سلام و . . .

ديگه از خسته بودن ، خسته شدم ... ... ...


سال 1358 در يك خانواده متوسط در تهران به دنيا آمدم. پدرم مصرف كننده ترياك بود و هميشه از بوي ترياكي كه پدرم مي كشيد، خوشم مي آمد. سرانجام به علت عدم آگاهي، وارد بازي اعتياد شدم .

از 15 سالگي ، مصرف ترياك را بصورت تفريحي شروع كردم . مدت ها با اين تفكر كه قرص، اعتياد ندارد و چون اعصاب من خراب است و بايد آرامش داشته باشم ، شروع به مصرف ديازپام، اگزازپام،... كردم.مصرف حشيش هم كه شده بود نقل مجلس و مكمل ترياك، تا اين كه يك روز ماموران نيروي انتظامي ، من را با 9 گرم ترياك گرفتند . تا صبح از خماري به خودم مي پيچيدم .

بعد از خوردن 30ضربه شلاق، روانه زندان شدم. يك ماه در زندان به طرز فجيعي خماري، گرسنگي ، بي خوابي ، درد و . . . را تحمل كردم . شبي كه مي خواستم از زندان آزاد شوم، نوشته اي را كه بر روي ديوار زندان بود ، خواندم : " يادت مي ره " پيش خودم گفتم امكان نداره يادم بره، همه چيز ديگه تمام شده .

ساعت 4 صبح رسيدم خانه. مادرم رفته بود زيارت، پدرم هم خواب بود.بالاي سر پدرم رفتم، با گريه بوسش كردم و گفتم " توبه ، توبه ، توبه " ساعت 6 صبح همان روز براي امتحان رانندگي به شهرك آزمايش رفتم. آنقدر حالم خراب بود كه نتوانستم ماشين را روشن كنم. سرفه هاي شديد وعطسه هاي پياپي، امانم را بريده بود. پاكي من 40 روز بيشتر دوام نياورد.

نمي دانم چي شد كه با هروئين آشنا شدم و تزريقي شدم. اوايل مصرف هروئين، فكر مي كردم وارد بهشت شده ام و زندگي يعني همين ، غافل از اينكه فرمانبردار شيطان شده ام . مصرف روزانه من شده بود يك وعده ترياك خوراكي ، 2 وعده هروئين مشامي ، 2 وعده تزريق هروئين و نصف شب هم يك وعده هروئين مشامي .

تب ولرزوتشنج، تنها چيزي است كه ازتزريق هروئين و ترياك و مصرف قرص به ياد دارم.

يادمه يك بار براي تزريق به دستشويي رفتم ، روسري مادرم را محكم به دور بازوم پيچيدم و سرنگ را در رگم فرو بردم. وقتي مي خواستم روسري را باز كنم، سرنگ به داخل چاه افتاد. در آن لحظه، از شدت خماري نفهميدم چه كار مي كنم. سرنگ را از توي چاه بيرون آوردم و دوباره در رگم فرو كردم .

وقتي به گذشته فكر مي كنم ، نمي توانم باور كنم كه اين همه بدبختي را با دستان خودم رقم زدم ، اما به هر حال ، هرچه بود گذشت و از آن دوران ، تنها يك درس و تجربه باقي مانده و آن ، اين كه اعتياد در هر لباسي اعتياد است و هرگز پير يا جوان ، زن يا مرد ، باسواد يا بي سواد، غني يا فقير، ديندار يا بي دين و ... نمي شناسد و هر كسي ممكن است به راحتي وارد اين بازي شود .

من به نقطه اي رسيده بودم كه با تمام وجود فرياد مي زدم: " خدايا من از بدبخت بودن خسته شدم، از نادان بودن خسته شدم، از بي هدف بودن خسته شدم، از خسته شدن، خسته شدم " .

يك روز از طريق يكي از دوستان، براي درمان اعتياد با مكاني كه به روش تدريجي و كاملا رايگان مي باشد ، آشنا شدم . البته قبل از آشنايي با اين موسسه بارها به روش هاي مرسوم و متاسفانه غلط معمول در جامعه مثل ترك با قرص، كپسول هاي گياهي، قطع يك دفعه و حتي بهزيستي اقدام به ترك كردم ولي بعد از مدتي با مصرف بالاتر و مواد بيشتر دوباره شروع به مصرف مي كردم .

حرف زدن درمورد اين موسسه برايم خيلي سخت است.چون در واقع خانواده، آبرو، شرافت و حتي زنده بودنم را مديون اين موسسه و روش درمان تدريجي اش هستم . روش درمان تدريجي، يك روش بي نظير، معقول، علمي و تجربي است كه در آن صورت مساله اعتياد در قسمت جسم ، روان و جهان بيني به صورت كامل شكافته شده و به طور كلي ، بر روي شناخت انسان در صور آشكار و پنهان كار مي كند .

قبل از ورود به اين موسسه همه من را به اسم " علي مايكل " مي شناختند. سال 82 هنگامي كه 9 ماه از قطع مواد من مي گذشت، به لطف خدا به سفر حج مشرف شدم و از علي مايكل به " حاج علي " تبديل شدم، آن وقت بود كه فهميدم صفت گذشته در انسان صادق نيست. اگر تا ديروز بد بودم و در عمق تاريكي به سر مي بردم، هيچ دليلي كه امروز و فردا هم بد باشم.

در حال حاضر كه اين مطلب را مي نويسم ، پس از طي 11 ماه سفر تدريجي ، نزديك به 6 سال از آزادي من مي گذرد و به عنوان كمك راهنماي درمان رايگان اعتياد مشغول خدمت هستم و به عنوان كاپيتان تيم فوتسال فعاليت مي كنم . تا كنون موفق به كسب 3 عنوان آقاي گل مسابقات عقاب طلايي كه همه ساله به مناسبت روز جهاني مبارزه با مواد مخدر در پارك طالقاني برگزار مي شود، شده ام .همچنين علاوه بر كار در يك شركت خصوصي ، حدود دو سال است به كلاس تمرين دف نوازي مي روم . از طرفي من در سال 75 ترك تحصيل كرده بودم ولي به لطف خدا در سال 82 ادامه تحصيل دادم و ديپلم گرفتم و هم اكنون در رشته موسيقي در دانشگاه مشغول به تحصيل هستم .

آري من همان كسي هستم كه تا ديروز جامعه به من برچسب هاي بي غيرت ، بي اراده ، دزد و ... را نسبت مي دادند، اما چه اتفاقي افتاده كه امروز ...؟

تمامي اين تغييرات را مديون لطف خداوند هستم كه پس سال ها تحمل سختي و امتحان راه هاي نادرست، راه صحيح و درمان قطعي بيماري اعتياد را به من نشان داد.

از تمام عزيزاني كه دراين راه مرا صادقانه وبدون چشم داشتي ياري کردند سپاسگزارم." انشاء الله همه آن كنيم كه فرمان است "


شاد باشي و بهاري.
باتشكر از مسافر - علي

انواع مواد مخدر
آنان که به قضاوت زندگی دیگران می نشینند
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۱۷ چاپ اين صفحه
آنان که به قضاوت زندگی دیگران می نشینند.

آنان که به قضاوت زندگی دیگران می نشینند, از این حقیقت غافلند که با صرف نیروی خود در این زمینه, خویشتن را از آرامش و صفای باطن محروم می کنند.الهی توفیقم ده که بیش از طلب همدردی, همدردی کنم..بیش از آنکه مرا بفهمند, دیگران را درک کنم..پیش از آنکه دوستم بدارند, دوست بدارم.زیرا در عطا کردن است که می ستانیم و در بخشیدن است که بخشیده می شویم و درمردن است که حیات ابدی می یابیم.

انواع مواد مخدر
برای دیدن برنامه جدید شروع خوب روی تصویر کلیک کنید
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۱۷ چاپ اين صفحه

انواع مواد مخدر
نقش نفس درصورت مسئله اعتیاد
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۱۴ چاپ اين صفحه
چه خانواده هایی که با دیدن آموزش اعتیاد و.... به درمان خود می رسند ولی نمی دانم کی و چه وقت زمان آن می رسد که تمامی انسانها ، در مورد بیماری اعتیاد بدانند ؟؟


نقش نفس درصورت مسئله اعتیاد

این صورت جلسه ما را هدایت می کند به شناخت اعتیاد ، شناخت موادو عوارض مصرف آن و در نهایت به درمان اعتیاد که هر کدام از این موارد ذکر شده ، به تفسیر ،در سیستم درمانی کنگره 60 ،آموزش داده می شود . آموزش و رسیدن به شناخت و آگاهی از پله های اولین علم اعتیاد است .

در کنار جسم ،روان و جهان بینی که اضلاع مثلث درمان هستند . نفس ،که از صور پنهان انسان است ،قرار می گیرد. با شناخت نفس ،من همسفر متوجه می شوم چرا فرد مصرف کننده مصرف می کند ؟ چرا نمی تواند مصرف نکند؟ چرا گریز که درکنگره به حماقت نام برده می شود ، چرا حماقت می کند ؟ قابل ذکر است صحبت من روی نفس است دوستان از جسم و.... صحبت کردند . اهمیت نفس کمتر از موارد ذکر شده نیست ، اگر می گوییم ،درمان قطعی اعتیاد با روش dst ، شعار نیست ، فرزندان و همسران و برادران و... ما گواه و سند های این کشف بزرگ هستند ، سیستم اعتقاد دارد ، نفس را نمی شود کشت ، نفس را نمی شود گرسنه نگه داشت  ، نفس را باید آموزش داد. کاری که با روش تدریجی کم کردن مواد ، پله پله ، انجام می شود .
 
آموزش نفس ،روی تمام موارد صور پنهان تاثیر می گذارد و زنجیر وار ، جسم ،روان ، جهان بینی ، نفس ،ذهن ،تفکرو...... بطور ریشه ای ،آموز ش می گیرد و آنقدر این آموزشها روان و سلیس و ملموس است که به جان می نشیند و شخص را به سوی درمان هدایت می کند. این شناخت ها چه تاثیات شگرفی روی افراد می گذارد . چرا ؟ چون ما به مجهولات اعتیاد رسیدیم ، وقتی مشکل را شناختی و راه حل آنرا بیابی گامی بزرگ بسوی آرامش بر می داری ، اتفاقی که در کنگره هر روز و هر روز پیش میآید و ما شاهد آن هستیم .

چه خانواده هایی که با دیدن آموزش اعتیاد و.... به درمان خود می رسند ولی نمی دانم کی و چه وقت زمان آن می رسد که تمامی انسانها ، در مورد بیماری اعتیاد بدانند ؟؟1! چه نیروی عظیم انسانی باید هزینه بشود در (کنگره ) که اول همسفر و یا حالا هر کس ،مجاب به آموختن بشود در حالی که اگر خانواده ها اعتیاد را از طریق رسانه ها بدرستی ،بدرستی ! بشناسند . شاید اینقدر زندگی ها به نابودی کشیده نشود ، چرا یک مادر ، نوع رفتار فرزند مصرف کننده اش را نشناسد . مثلا نداند که او نمی تواند مصرف نکند ،چرا از خمازی نداند ؟ چرا ؟و چرا ها عذابش بدهد . به امید روزی که واجب بدانیم ، اعتیاد را باید شناخت .

نگارش: همسفر جلالي

انواع مواد مخدر
سرگذشتی که میخوانید فقط چکیدهای از دوران اعتیاد همسرم است
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۱۴ چاپ اين صفحه
خرداد 84 روز عقد من بود روزی که خیال میکردم من خوشبخترین هستم در حالی که از آینده خبر نداشتم که باید با غولی به نام اعتیاد و با شخصی که درگیر این قضیه شده زندگی کنم


سرگذشتی که میخوانید فقط چکیدهای از دوران اعتیاد همسرم است  ولی الان در کنگره 60 من روز رهایی او را جشن میگیرم...

 

خرداد 84 روز عقد من بود روزی که خیال میکردم من خوشبخترین هستم در حالی که از آینده خبر نداشتم که باید با غولی به نام اعتیاد و با شخصی که درگیر این قضیه شده زندگی کنم.به راستی چرا اعتیاد به سراغ کسی می آید که از آن گریزان است من هم مثل اکثر کسانی که روز خواستگاری شرایطی تعیین میکنند،تعیین کردم که هیچ وقت همسرم نگذارد مواد مخدر و حتی سیگار وارد زندگی ما شود و بر ما حکم رانی کند،((زهی خیال باطل))خبر نداشتم همسرم مصرف کننده مواد مخدر شده است.

یکسال و سه ماه از این دوران گذشت و تا عروسیمان دو ماه بیشتر نمانده بود که با اعتیاد همسرم روبرو شدم.با خودم میگفتم خدایا چرا الان؟چرا زمانی که میخواستم به کسی که دوستش دارم برسم اما این اتفاق برایم افتاده بود،دنبال راهی میگشتم تا سر خودم را کلاه بگذارم((نه پیام تفریحی مصرف میکنه به قیافه اش نمی خوره معتاد باشه ))چون تصوری دیگر از فرد مصرف کننده داشتم میگفتم اگر ازدواج کنیم همه چیز درست میشه به خاطر من کنار میذاره،آخه من درمقابل اعتیاد کی بودم؟در حالی که نمیدانستم همسر اول پیام  اعتیادش بوده و من همسر دوم او بودم خلاصه با این خیالات ازدواج کردم و از آن روز به بعد حس کنترل همسرم مثل خوره به جانم افتاد هر وقت این حس را داشتم جاهایی را میگشتم و دم و دستگاه مصرف پیام را پیدا میکردم و این آواری بود که روی سرم خراب میشد آه خدای من مگر من چند سال داشتم مگر نه اینکه میگویند روزهای اول زندگی بهترین روزهاست پس چرا بخت من اینگونه سیاه شده است یکسال گذشت و همسرم به اعتیادش افزوده شده بود باز هم من فکر میکردم که مصرف همسرم تفریحی است در مدت زیاد با خودم سروکله زدم هر بار که چیزی از همسرم پیدا میکردم از او تست اعتیاد میگرفتم اما کسی که اینکاره است راههای زیادی برای منفی شدن آزمایش بلد است و من فکر میکردم این بساط برای دوستانش است و یا از قبل در وسایلش باقی مانده است واین ساده انگاری من به خاطر این بود که نمیخواستم این اعتیاد را باور کنم بعد از یکسال هم موضوع بچه پیش آمد خودم خواستم خودم را پایبند این زندگی کنم چون آدمی نبودم که از مشکلات فرار کنم و همیشه با مشکلات میجنگیدم و این بهانه خوبی بود تا بتوانم در کنار همسرم باشم و کمش کنم تا راه درست را پیدا کند در دوران بارداری خدا میداند چندین بار مسیر زیادی را میرفتم تا برای او قرص تریاک تهیه کنم فکر میکردم راهکار خوبی است ولی بدتر شد اول فروردین سال 86 وقتی همه مشغول دید و بازدید بودند ما مشغول خواباندن پیام بودیم اما روز دهم متوجه شدم او دوباره مصرف میکند .خلاصه روزهای سختی سپری کردیم تا بعد از تولد فرزندم موضوع را جدی تر دنبال کردم و بدنبال کمپ های مختلف و جمع آوری اطلاعات برای درمان بودم اما هر چه بیشتر جلو میرفتم اعتماد بنفس من کمتر میشد.خدایا اگر اعتیاد کنار گذاشتنی است چرا یک پیرمرد معتاد حاضر است زیر کانال جوب زندگی کند و همان جا جان دهد ولی به کانون خانواده بر نگردد یعنی میشود اعتیاد همسرم خوب شود...

تا اینکه با کنگره 60 آشنا شدم و دیدم که شد و امروز که این را برای شما مینویسم همسرم،همسری است که عاشقش هستم رهایش را گرفته و قدم به سفر دوم می گذارد الان فهمیدم که در زمان ازدواج سند بدبختیم را امضا نکردهام بلکه خداوند مرا دوست داشته که یک مصرف کننده مواد مخدر بر سر راهم گذاشت تا با کنگره 60 آشنا شوم وبتوانم روی خودم کار کنم ونه تنها اعتیاد همسرم درمان شود بلکه خصوصیات اخلاقی بدش را هم به مرور زمان کنار بگذارد و یک مرد نمونه برای من و دخترم شود به امید روزهای خوب و سالگرد رهایی همسرم...

 فرشته همسفر پیام  

منبع : وبلاگ نمایندگی شادآباد

انواع مواد مخدر
رهايي واتفاقي كه در كنگره 60 رخ مي دهد در جاي ديگري بوقوع نمي پيوندد .!!
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۱۴ چاپ اين صفحه
رهايي واتفاقي كه در كنگره 60 رخ مي دهد در جاي ديگري بوقوع نمي پيوندد .!!

صحبتهاي همسفر ( برادر ) مهرداد : آنقدر بگويم كه افرادي كه در وادي اعتياد قدم مي گذارند ضربه اي كه به خود ، اطرافيان وخانواده خد مي گزارند در لفظ و كلام وجلسه نمي گنجد و عمق فاجعه خيلي بيشتر از اين حرفهاست ! وقتي سيلابي ميآيد ممكن است چند خانه ويران شود وگل ولايي همراه خود بياورد ولي ضربه ويرانگري كه اعتياد بر پيكره افراد واطرافيان فرد مصرف كننده وارد مي آورد قابل قياس با هيچ سيل ويرانگري نيست.5 سال پيش زماني كه مهرداد مساله اعتيادش را با من مطرح كرد اصلا" فكر نمي كردم كه كه فاجعه اي كه مهرداد در آن اسير شده تا اين اندازه عميق باشد . اولين چيزي كه در ذهنم خطور رد فيلمي بود كه در آن وقتي فرد معتاد قصد ترك اعتياد داشت چند متر طناب تهيه مي كرد و خانواده اش اورا را به تختي كه در يك زير زمين بود مي بستند و چند روز حبسش مي كردند ... وقتي با مهرداد به كنگره آمدم و جناب آقاي خان با من مشاوره كردند متوجه شدم كه ايشان بيش از سن مهرداد مصرف هرويين داشته اند و در كنگره بدرمان رسيده ند همين باعث شد شد كه يقين كنم كه تنها جايي كه برادرم مي توناد در آن درمان بشود همين كنگره 60 است . از عزيزاني كه مهرداد را در اين مسير همراهي و كمك كردند بخصوص آقاي عبادي كه جايشان خيلي خالي است كمال تشكر رادارم . در كنگره بعضي سفر اوليها را مي ديدم كه وقتي چند وقت از سفرشان مي گذشت دچار تزلزل مي شوند . عزيزاني كه در سفر اول اول هستيد بدانيد كه اين سفر مانند راه رفتن روي تيغه تيز چاقوست و هر گونه انحرافي از اين مسير باعث سقوط شما خواهد شد پس در ارهي كه درپيش گرفته ايد جدي ومصمم باشيد . سخني هم با همسفرها دارم كه صبر داشته باشند و در كنار مسافر خود باشند وسعي كنند احساسات بر آنها غلبه نكند . من بعنوان يك همسفر مدت يكسال ، سه روز در هفته در كنگره حاضر مي شدم ودر جلسات شركت مي كرد م. يك سالي كه پدر ومادرم از اعتياد مهرداد مطلع شدند خيلي شكسته ونااميد شده بودند ولي در اين 4 سالي كه مهرداد برهايي رسيده آن شكستگي ها تبديل به شادي شده است و آن يءس از بين رفته است و بارقه اميدي كه در چشمانشان مي توان ديد نشان دهنده اميد بروزهاي بهتر و بالاتري است.
پيام تولد مهرداد :
در اثر وجود وجود دييگري ايجادمي شود وتنوع مي يابد ، شما توانستيد در سير گردش كه همان تغيير ، تبديل وترخيص است خود را بوادي عشق ومحبت نزديك كنيد .
چهارمين سال رهاييت پرشگون باد
http://alizia33.blogfa.com

انواع مواد مخدر
شیشه ای که سنگ را می شکند
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۱۲ چاپ اين صفحه
گویی هشدارهای مراجع مختلف اجتماعی و قضایی برای توجه بیشتر به وضعیت استفاده از مواد مخدر در کشور چندان کارگر نیفتاده است و روند مصرف این ماده خانمانسوز همچنان رشد صعودی خود را طی می‌کند
گویی هشدارهای مراجع مختلف اجتماعی و قضایی برای توجه بیشتر به وضعیت استفاده از مواد مخدر در کشور چندان کارگر نیفتاده است و روند مصرف این ماده خانمانسوز همچنان رشد صعودی خود را طی می‌کند.تا آنجا که قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزایش کشفیات مواد مخدر صناعی و روان‌گردان‌ها از جمله شیشه را در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال‌های قبل 442 درصد اعلام می کند.


به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا کم نیستند جرم و جنایاتی که مصرف شیشه منشا آنهاست. چون این ماده صنعتی اعتیاد آور این روزها بین جوانان رواج بیشتری پیدا کرده است و بر اثر تصور غلطی که وجود دارد خیلی ها هنوز بر این باورند که شیشه یک ماده شادی آور است و بدون اعتیاد! در حالی که این ماده مخدر و مخرب پس از چند بار مصرف وابستگی به همراه دارد و به دلیل اختلالات زیادی که در مغز ایجاد می کند فرد مصرف کننده را دچار مشکلات عدیده ای می کند.

گویی هشدارهای مراجع مختلف اجتماعی و قضایی برای توجه بیشتر به وضعیت استفاده از مواد مخدر در کشور چندان کارگر نیفتاده است و روند مصرف این مواد خانمانسوز همچنان رشد صعودی خود را طی می‌کند.به طوری که این روزها مصرف شیشه در کشور بر اساس اطلاعات منتشره رسمی افزایش یافته است. تا آنجا که قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزایش کشفیات مواد مخدر صناعی و روان‌گردان‌ها از جمله شیشه را در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال‌های قبل 442 درصد اعلام می کند.

ایران اگرچه از پس از انقلاب اسلامی در جبهه مقدم مبارزه با مواد مخدر است اما با فرصت طلبی ها و سودجویی های سوداگران مرگ، تاکنون بیشترین صدمه را از این رهگذر متحمل شده است؛ چرا که اکنون خبر می‌رسدکه کاهش بی سابقه قیمت برخی مواد از جمله شیشه که علت اصلی آن تولید در داخل کشور است، سبب دسترسی آسان و ارزان به این ماده شده و مصرف آن را بالا برده است.
به همین دلیل است که سرپرست مرکز تحقیقات سوء مصرف و وابستگی به مواد مخدر می گوید: بر اساس طرح بررسی وضعیت سریع که در سال گذشته انجام شده است آمار مصرف کنندگان مواد مخدر یک میلیون و ۲۰۰ هزار تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر تخمین زده شده است.


صادق سیف زاد، متخصص آسیب های اجتماعی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی برنا درخصوص میزان مصرف شیشه در کشور می گوید: کسی که مصرف کننده شیشه شد، دیگر هیچ چیز جلودارش نیست، نه گرانی این ماده و نه روشهای ترک و درمان اعتیاد، قیمت هر گرم شیشه 80 تا 100 هزار تومان است اما مصرف کننده برای هر بار مصرف نیم سوت شیشه که معادل 5 هزار تومان است تهیه می‌کند، اولین بار حتی این مبلغ را هم نمی‌پردازد، چون به دعوت رفقا مصرف می‌کند.
وی اضافه می کند: دفعه بعد 5 هزار تومان را برای نیم سوت شیشه می‌پردازد، بعد که معتاد شد، برای تامین مخارج اعتیادش به هر کاری دست می‌زند، به این ترتیب به وادی خرید و فروش و معامله شیشه می‌افتد و به فروشنده تبدیل می‌شود، این طوری هم خرج خودش را تامین می‌کند و هم مشتری جور می‌کند به این ترتیب گرانی شیشه هیچ مانعی برای اعتیاد به آن نیست.

شیشه یک ماده محرک و از خانواده آمفتامین‌هاست، متاسفانه بسیاری از مصرف کنندگان این ماده تصور می‌کنند، شیشه اعتیاد آور نیست اما این ماده به شدت اعتیاد آور است و حتی مصرف تفننی آن نیز فرد را معتاد می‌کنند.
شیشه علاوه بر اینکه اعتیاد آور است به شدت فرد مصرف‌کننده را دچار وابستگی فکری و روانی‌ می‌کند و شواهدی که در معتادان به این ماده مشاهده شده است، نشان داده است که عوارض مصرف این ماده بسیار بیشتر از هروئین و کراک است.


فراهانی، روانشناس و استاد دانشگاه نیز در این باره می گوید: ماده شیشه که امروزه در ایران تولید می‌شود، معمولاً به صورت دست ساز در خانه‌ها تولید می‌شود و متاسفانه شدت توهم و هذیان در مصرف کنندگان شیشه ایرانی به مراتب بیش از آن چیزی است که در گزارش‌های بین‌المللی اعلام شده است.
به گفته وی مهمترین اثر ناشی از مصرف شیشه این است که معتادان به این ماده را دچار بدبینی نسبت به اطرافیان و به خصوص همسر می کند.
این روانپزشک اضافه می کند: متاسفانه شاهد این هستیم که تعداد زیادی از معتادان به تریاک، هروئین و کراک که تحت درمان با متادون بودند، به مصرف شیشه رو آورده‌اند و به این ترتیب روند درمان آنها نیز شکست خورده است.

مصرف شیشه باعث اختلال در عملکرد شغلی، خانوادگی و اجتماعی فرد می‌شود، به شدت عملکرد مغز و روان فرد را تخریب می‌کند، پرخاشگری و عصبیت از جمله عوارض حتمی مصرف این ماده است.

این روانشناس معتقد است که برخی به اشتباه تصور می‌کنند که مصرف شیشه باعث بی اشتهایی و لاغری می‌شود، درحالی که مصرف این ماده تا 48 ساعت فرد را دچار بی اشتهایی، بی خوابی و عصبیت می‌کند و بعد از آن به شدت فرد دچار پرخوری، پرخوابی و اشتهای زیاد می‌شود و افسردگی و حتی تمایل به خودکشی نیز به دنبال آن بروز می‌کند.

زنان شیشه ای!
اما با آنکه انواع مواد روان گردان شیشه، توزیع کنندگان آنها و حتی مراکز تولید شان مورد شناسایی و مبارزه نیروهای انتظامی و قضایی قرار گرفته است اما هم اکنون با تبلیغات فریبنده نسبت به عرضه این مواد اقدام می شود. تقویت عضلات ، آماده سازی بدن برای پذیرش انواع ورزشهای مناسب برای بدنسازی، ایجاد انرژی و مقابله با چین و چروک پوست و…از جمله تبلیغات کاذب و فرینده ای هستند که توسط سوداگران مرگ در آرایشگاهها و سالنهای بدنسازی مورد استفاده قرار می گیرند.
همچنین با مطرح کردن تبلیغات کاذب سوداگران مرگ در سالنهای بدنسازی و آرایشی به دنبال طعمه می گردند که زنان نیز در برخی موارد گرفتار این تبلیغات می شوند.
مجید ابهری، آسیب شناس و متخصص علوم رفتاری در گفت و گو با خبرنگار برنا می گوید: مواد مخدرشیشه باعث تضعیف بافت عضلانی ، اختلال در سیستم عصبی و مغزی و از بین رفتن قدرت تشخیص جوانان می شود.
وی با بیان اینکه کارشناسان معتقدند مصرف شیشه به دلیل تبلیغاتی که توسط فروشندگان مواد صورت می گیرد باعث افزایش استفاده از این ماده در میان زنان شده است تاکید می کند: مواد مخدری مانند شیشه باعث تضعیف بافت عضلانی، اختلال درسیستم عصبی و مغزی و از بین رفتن قدرت تمیز و تشخیص افراد می شود و عواقب ناگواری به بار می آورد. در برخی از اماکن مانند آرایشگاه‌ها و باشگاه‌‌های ورزشی به منظور لاغر شدن و رفع برخی بیماریها مصرف مواد مخدر شیشه به جوانان بخصوص زنان توصیه می‌شود.
این استاد دانشگاه در پایان می گوید: باید آگاهی های لازم در این رابطه به جوانان ارائه شود تا این اقشار بدانند که عرضه کنندگان شیشه ، مصرف کننده جدید می خواهند و این بار نیز باید با شکست مواجه شوند.

پای شیشه به دادگاه ها هم کشید!
زهرا 26 ساله است و در یکی از اتاق های کلانتری 109 بهارستان منتظر است تا افسر پرونده طلاقش او را صدا بزند. 4 سال است که به خانه یوسف، همسر 28 ساله اش رفته و امروز با چشمانی اشکبار منتظر است تا امضای طلاق را بر سند ازدواج خود بزند. زهرا می گوید: حدود 1 سال است که فهمیدم همسرم به شیشه اعتیاد پیدا کرده است. تلاش خیلی زیادی کردم تا او را از این مهلکه برهانم. به تمام کمپ های ترک اعتیاد سر زدم و روزهای زیادی را برای درمان او پشت سر گذاشتم. اما هربار نتیجه ایی عکس می دیدم و یوسف باز هم به سمت شیشه بر می گشت.
یوسف هم که در میانه راه مرگ و زندگیست با آنکه دلش نمی خواهد زندگی و زنش را به این آسانی از دست بدهد اما انگار نیرویی مدام او را به سمت مصرف شیشه می کشاند و وسوسه تجربه لذت آن دست از سر او بر نمی دارد.
زهرا که این روزها بسیار افسرده و پیر به نظر می رسد تمام امید به زندگیش را از دست داده است و زندگی خود را سیاه می بیند.

زن جوان دیگری که در همین کلانتری در کنار مادرش ایستاده است نیز وضعیتی شبیه به زهرا دارد با این تفاوت که او بعد از 3 سال زندگی اکنون دارای کودکی 2 ساله است.
زن جوان با چشمانی اشکبار از همسرش گلایه می کند و می گوید: خدا نسل هرچی قاچاقچی مواد مخدر است را از روی زمین بردارد که اینچنین زندگی ها را تباه می کنند و آنها را از هم می پاشانند. زندگی من خوب بود اما از وقتی شوهر نادانم به سوی مواد مخدر رفت من و دخترم بدبخت شدیم. حالا مانده ام با این زندگی چه کنم! نه راه پسی دارم و نه راه پیش. نه رویی دارم که به خانه بازگردم و نه می توانم این زندگی نکبت بار را ادامه دهم.
همینطور که از کنار زن جوان عبور می کنم همسرش را می بینم که گوشه ایی از دیوار کز کرده و دستانش را میان موهایش فرو برده است. وقتی از او می پرسم که آیا امروز را برای خود پیش بینی می کرد یا نه می شنوم که با صدای آرامی گوید: نمی دانم چطور به اینجا رسیدم. من زندگیم را دوست دارم. کاش می شد به گذشته بازگشت.
"16 سال است که ازدواج کرده ام و در زندگی متحمل سختی های زیادی شدم. اما هیچ وقت خود را نباختم و تسلیم مشکلات زندگی نشدم. اما بعد از گذشت اینهمه سال و با وجود 3 فرزند اکنون خواستار طلاق هستم. زیرا نمی توانم اعتیاد همسرم را هضم کنم. اعتیاد چیزی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت... "! این جملات را لیلا، زن میانسالی می گوید که به دادگاه خانواده باهنر تهران مراجعه کرده و به دلیل اعتیاد همسر تقاضای طلاق داده است.
وقتی از او می پرسم که چرا نظارت کافی بر رفتار همسرش نداشته می گوید: بسیاری از مسائل دست ما نیست. آدم به تنهایی نمی تواند جلوی اتفاقی را بگیرد. از 5 سال پیش می دانستم که همسرم به صورت تفننی و تفریحی از مواد مخدر استفاده می کند. همان وقت خیلی سعی کردم تا جلوی این کار را بگیرم اما هر بار با مقاومت او روبه رو شدم. دیگر نمی توانم به این زندگی ادامه دهم. به همین دلیل هم می خواهم مهریه ام را ببخشم و به دنبال زندگی خود و بزرگ کردن فرزندانم بروم.

بررسی مسائل مربوط به افرادی که به یکی از انواع مواد مخدر معتاد شده اند نشان می دهد که عوامل متعددی باعث می شود تا افراد مستعد، به سمت مواد مخدر کشیده شوند. عوامل محیطی، خشونت های خانگی، طلاق والدین، معاشرت با افراد ناباب، بیکاری و ... از جمله عواملی است که در این زمینه نام برده می شود.
اما همانطور که عواملی در گرایش افراد به این مواد وجود دارد، برخی المان ها نیز در ترک این ماده مخدر و بازگشت مصرف کنندگان آن به آغوش خانواده وجود دارد. متخصصان امر معتقدند که تلاش خانواده برای ترک اعتیاد افراد معتاد، اصلی ترین و مهمترین عنصر اشتیاق به ترک مصرف است. این درحالیست که آموزه های خانواده و تمرین و ممارست برای غلبه بر وسوسه گرایش به مواد می تواند تا حد زیادی معتادان را به سمت ترک هدایت کند.
همچنین نظارت خانواده و همسران به روابط خارج از محیط خانه افراد می تواند تمایل حضور افراد به پارتی های شبانه و یا مکان هایی که زمینه سازاعتیاد است را کاهش دهد.

انواع مواد مخدر
لژیون چیست؟ و اهمیت آن در کنگره 60 و درمان اعتیاد چگونه است؟
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۱۱ چاپ اين صفحه

لژیون چیست؟ و اهمیت آن در کنگره 60 و درمان اعتیاد چگونه است؟

لژیون در کنگره 60 چه مفهوم و معنایی دارد؟

عقاب زاگرس
کاربر نمونه
*

همه چیز در مورد لژیون و آموزشهای جهانبینی در کنگره 60

به نام خداوند جان

جناب آقای مجید عزیز به نکته ای اشاره فرمودند و ما را به تدبر در یک مطلب بسیار مهمی دعوت کردند که واقعیت خودم تا به حال در معنا و مفهوم آن دقت نکرده بودم و با این تلنگر می شود پی برد که مراسمات و قوانین کنگره تا چه حدی منطقی و روی اصول و برنامه طرح ریزی شده است .

همانطور که جناب آقا مجید عزیز راهنمائی فرمودند، لژیون برای پیش برداهداف نظامی درجنگها پایه ریزی شد و چه جنگی و چه مبارزه ای بالاتر و مهمتر از جنگ با نادانی و جنگ با دشمن قدری به نام اعتیاد به رهبری جهل و به وسیله مواد ... جنگ با ناآگاهی جنگ با کج فهمی ، جنگ با جهل و نه با جاهل!
دشمنی که در کنگره 60 همیشه ازآن به خدا پناه می بریم !
شخصی که حاکمیت کشور وجودی خود را از دست داده بود به تنهایی نمی توانست یک واحد نظامی (جسم متشکل از میلیاردها سلول)را حمایت و ساپرت کند واز سربازان خود مراقبت و حفاظت کند در جنگ و هر بار که حاکم از تخت بر کنار شده اراده می کرد که به تنهائی این لشکر عظیم از سلولهای جسم را بر علیه دشمنی خونخوار که مدام با بمبهای بسیار مخرب کشور جسم را در نابودی کامل و در اختیار خود گرفته بود ، شکست را تجربه می کردو سربازانش متحمل ضرر و زیان شده بودند و بارها و بارها شکست را در مقابل اعتیاد که همان جهل است تجربه کرده بودند و هیچگاه حاصلی جز از دست دادن نیرو و توان و سربازان خود نداشت

و باز یک مسئله دیگربرای این حاکم برکنار شده وجود داشت وآن نا آشنائی با راه و مسیر بود؛
مینها و موانع راه که دشمن ایجاد کرده بودو هر بار این نبرد را درنهایت به نفع دشمن به اتمام می رساند...

و لژیونر سرپرست لژیون شخصی که خود در جنگهای پیشین و تمرینات لژیونری شرکت داشته و توانسته به موفقیت و پیروزی در جنگ با همین دشمن نائل شود وفرمانروائی کشور وجودی خود را بازپس گیرد که رمز پیروزی این لژیونر هم کسب معرفت و علم در لژیون بود... و کم کم با افزایش توان خود (کسب معلومات کافی در رابطه باکشور وجودی خودو مسیر و موانع ایجادی دشمن) به یک لژیونر تبدیل شده است و به سرپرستی لژیون منصوب گشته بود و با نشان دادن نقشه و بهترین مسیر حمله به دشمن (اعتیاد به رهبری جهل) و آگاه و هوشیار کردن حاکمان مغلوب و از تخت افتاده،آنها را به نوع و مقدار تجهیزات و توانائی دشمن خفته در جسمشان آگاه و مطلع می گرداند؛
در این لژیون کاری که صورت می گیرد به واقع شناسائی رهبر و فرمانده اصلی دشمن است ؛...دشمنی با لشکری به نام اعتیاد و با رهبری به نام جهل!

در لژیون با شناسائی رهبریت لشکر اعتیاد و نقاط ضعف و قوت و به کارگیری اصول فنی و منطقی ،سپاه دشمن ضعیف و ضعیف می گشت تا آن اندازه که توانی برای رهبری لشکرخود( اعتیاد) نداشته باشد و اینجا بود که هرحاکم (که کشورجسمش به دست دشمن افتاده بود و کم و بیش نواحی زیاد را به اشغال خود درآورده بود ) می توانست سربازانی (میلیاردها سرباز جسم خود)که در اختیار داشت رادر تمام مراحل جنگ با تدابیر صحیح، مواظبت و حمایت و مراقبت کند ؛
و مانع از قتل و عام سربازان خود به دست دشمن(اعتیاد) می گشت و هر بار این شخص که صاحب میلیاردها سرباز(سولهای جسم) بود با شرکت در لژیون(متشکل از صاحبان کشورهای تسخیر شده به وسیله یک نوع دشمن(اعتیاد به رهبری جهل) ،...
لژیونی که هرهفته در روزهای بخصوصی با حضور عده ای از حاکمان تخت و تاج از دست داده ،تشکیل می شد و به سرپرستی شخصی با نام لژیونر (شخصی ورزیده و فاتح جنگ در کشور وجودی خود که در کنگره60 به نام راهنما شناخته می شود )
هر بار بیشتر به تکنیکهای جنگ با این دشمن قدرو قوی ( اعتیاد به رهبری جهل) پی می برد و با علم روز و شناخت لحظه ای از موقعیت و محل استقرار دشمن و نوع حملات ، سربازان خود(سلولهای جسم) را هدایت و راهبری می کرد و کم کم با اطلاعات و علومی که این حاکم مغلوب(شخص مصرف کننده و بیمارمواد) در لژیون کسب می کرد باعث می شد رهبر دشمن (جهل) تضعیف شود و در همین حال می توانست به طور اصولی و علمی و منطقی ،سربازان خود را به آرامی و نه یک باره قدم به قدم به سوی فتح کشور وجودی خود راهبری کند .
پس از پیروزی و به دست گرفتن فرماندهی کشور وجودی ، این حاکم فرمانروا و نگهبان خوبی برای جسم و جان و روح و روان خودخواهد شد.

و واقعاً نیاز به یک لژیون برای تبادل اطلاعات ویک لژیونر(راهنما که خود حاکم برکنار شده ای بوده که به تخت باز گشته و حامل اطلاعات کاربردی ارزشمندی می باشد) برای رهبری و هدایت صحیح این لژیون در این جنگ نابرابر فوق العاده احساس می شود .
که در اصل این جنگ ، جنگ با جهل است .
جناب مهندس می فرمایند که : هیچ دشمنی قویتر وقدرتمند تر از خود انسان برای خودش و نسبت به خودش نیست.
حاکمان بر کنار شده از تخت و تاج جسم و روح و روان و جهانبینی کشور وجودی خود (شخص مصرف کننده مواد) ، اگر بخواهند به تاج و تخت قبلی خود باز گردند و اداره امور کشور جسم خود را در دست خود بگیرند و به درستی آنرا فرمانروائی و ادراه نمایند ، باید بدانند که با قویترین دشمن باید نبرد کنند ،و آگاه شوند که مبارزه ای بسیار سخت و حساس در پیش دارند، مبارزه با این دشمن بسیار قدر و بسیار نیرومند ، راهکار درست درمون می طلبد ، باید کامل نسبت به این دشمن و توانائی هایش ، نوع و مقدار تجهیزان و نیرویش(مواد که باعث ایجاد لشکر اعتیاد به رهبری جهل می گردد) مشرف شوند، و راهی ندارند جزء اینکه از تمام این موارد اطلاعات صحیح به دست آورند و برای نیل به هدف هر چند وقت در لژیون حضور پیدا کنند و همه حاکمان برکنار شده به سرپرستی لژیونر(راهنما) تدابیر درست در لحظه لحظه از این جنگ نابرابر اتخاذ کنند.
.........................................................................

"جناب مجید عزیز لژیونر فاتح ،ممنونم از شما بابت این نکته اساسی که یادآور شدید، به واقع تا بحال در معنی و مفهوم این کلمه لژیون دقیق نشده بودم ،از راهنمائی های شما عزیز ، مطالب گرانقدری دریافت کرده ام...سپاسگذارم.

دیر پای و شاد زی

تاریک ترین زمان شب ، لحظه قبل از طلوع افتاب است.مجید اصفهان (مدیر ارشد و راهنما)

*همه چیز در مورد لژیون و آموزشهای جهانبینی در کنگره 60
لژیون یعنی: سرباز سپاه‌ رومي‌، هنگ‌، گروه‌.

لژیون کلمه ای فرانسوی است.درزمان قدیم برای پیش برداهداف نظامی درجنگها آمدند سربازها رابه گروه های10یا15نفری تقسیم کردند،هرگروه یک سرپرست داشت که مسئول آموزش دادن به آنها بود.چون یک نفربه تنهایی نمی توانست یک واحدنظامی را حمایت کند ومراقب سربازها باشد،ولی با تشکیل لژیون توانستند به کارهانظم بدهندونتیجه مطلوبی را به دست آوردند.نام سرپرست لژیون: لژیونر بوده

ارتش روم از سربازانی به نام لژیونر تشکیل می‌شد. یک لژیونر خیلی ورزیده بود. او می‌توانست در یک روز ۳۲ کیلومتر (۲۰ مایل) در حالیکه یک بسته به وزن ۴۰ کیلو گرم حمل می‌کرد، راه برود. یونیفورم یک لژیوتر او را در نبردها محافظت می‌کرد، و در عین حال به او امکان می‌داد که به آسانی حرکت کند.

بهترین راه درمان اعتیاد (کنگره60)

انواع مواد مخدر
شربت تریاک ( اُپیُم )
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۱۱ چاپ اين صفحه

شربت تریاک ( اُپیُم )


نزدیک ده سال است که ما در این زیر زمین به فعالیت و درمان مشغول هستیم و در ابتدا بسیار کار مشکلی بود و خدا را شکر که دید جامعه به مواد مخدر و مصرف کننده تغییر کرده است . قبلا˝ معتادان را اگر کنار هم جمع می کردند درمانی صورت نمی گرفت و شاید باعث انتقال بیماری ها به هم بودند ، و اگر ده نفر را دریک اتاق می کردند اگر یک نفر از آنها هپاتیت داشت با استفاده از سرنگ مشترک این بیماری را به دیگران انتقال می داد و این نتیجه خوبی نداشت و هزینه و وقت را هدر می دادند .
کنگره 60 گروه ها و روش های درمان دیگر مانند کمپ ها و ngo های دیگر را قبول دارد و با پزشکان ترک اعتیاد هیچ مخالفتی ندارد و به آنها احترام می گذارد ، هر کسی را بهر کاری ساخته اند .
ولی یک مسئله وجود دارد در مورد بحث های درمان اعتیاد که وارد بحث های علمی می شود و زمانی که صحبت از بحث و دیدگاه علمی باشد دیدگاه ما متفاوت است . و ما ظرف ده سال به این دیدگاه رسیده ایم .
چون علمی که تجربه شده باشد سندی بدون نقص می باشد ، ما می گویم اعتیاد درمان دارد و شخص درمان شده می تواند به هر جا که مصرف کننده وجود دارد برود ، و کنگره بر این اعتقاد است که شخص مصرف کننده مواد ، مشکلاتی که دارد در سیستم بیوشیمی بدن او می باشد و در پزشکی هم این مسئله وجود دارد ولی به آن توجه ای نشده است و اگر شخص مصرف کننده درد زیادی دارد به دلیل این است که آنکفالین خوب کار نمی کند و یا شادی و نشاط ندارد پس دوپامین دچار مشکل می باشد .
پس اعتیاد مسمومیت نیست و جایگزینی مزمن می باشد ، مواد مخدر بیرون جایگزین مواد مخدر درون بدن می شود . و بهترین دارو ، تریاک می باشد که می توان بر روی افرادی که مصرف تریاک – کراک – قرص – شیشه و حتی بیماری های روانی و بیماری های متفاوتی که راه درمانی ندارند استفاده کرد ، البته با برنامه ریزی و مقدار مناسب . پس کنگره در مورد درمان اعتیاد به نتیجه درستی رسیده است که جهانیان از آن بی خبر هستند و رسیدن فرد معتاد به مرحله ای که درمان شود و هیچ گونه مشکلی نداشته باشد را نمی دانند و اگر آنها از این موضوع اطلاع پیدا کنند باید جایزه نوبل را به کنگره بدهند .
خوشبختانه همان گونه که خداوند جلودار واقعی است و راه را نشان می دهد مسئله شربت تریاک مطرح شد .
و شربت تریاک را به عنوان دارو پذیرفتند ، و این شربت یک دوز مناسب و یک ساز کاردارد که اگر طبق آن دوز و آن شرایط اجرا شود موفقیت آمیز خواهد بود . 30% این طرح موفق بوده است .
و ما ابتدا روی تریاک و کراک شروع کردیم و نتایج بسیار خوبی به دست آوردیم و مصرف اعضای کنگره خیلی کمتر از مراکز دیگر بود . و در مرحله جدید ما باید پروژه شربت تریاک را دوباره شروع کنیم و با یک سری تهسیلات بهتر و این طرح بر عهده راهنمایان و مرزبانان خواهد بود و آزمایش از این مرحله برداشته شده است و پرسش نامه های هر سه ماه یکبار توسط مرزبانان پر می شود و با کمتر شدن میزان مصرف فرد می تواند سه هفته یکبار برای تهیه شربت به مرکز مراجعه کند . تا کار سریع تر انجام شود . از مزایایی شربت تریاک می توان به مواردی اشاره کرد : 1- تریاکی که در شربت اُپیُم مصرف شده است ، بسیار مرغوب می باشد ،2- اندازه گیری آن بسیار آسان است و به واحد CC ، 3- شخص با توزیع کنندگان مواد مخدر رابطه ای ندارد ، 4- از نظر قانونی مشکلی نیست ، 5- قیمت آن مناسب می باشد .
راهنمایان باید روی یک پروتکل خاصی حرکت کنند و به رهجو های خود بیشتر از 10CC در روز ندهند .
روش تدریجی در سه حرف DST خلاصه شده است که D ضریب 8/0 است و ضریب تعیین کننده است .
برای تیپر الکل – تریاک – حشیش – قرص و هروئین از ضریب 8/0 استفاده می کنیم .
مثلا˝ : اگر فردی در روز 600CC الکل مصرف می کند اولین کار این است که مصرف شخص را در روز مشخص می کنیم و نوع الکلی که مصرف می کند مد نظر نیست و مبنا بر الکل مصرفی گذاشته می شود و در مرحله بعد میزان مصرف و تعداد وعده ها مشخص می شود تا شخص روی همان میزان مصرف پایدار شود که ممکن است زمان پایداری متفاوت باشد . برای کاهش دادن ، 600CC را در 8/0 ضرب می کنیم .
600 * 0/8 = 480 و حرف S پله های 21 روزه است و فرد باید تا 21 روز روی میزان مصرف 480CC بماند و در پله بعدی 480CC را در 0/8 ضرب می کنیم که در پله بعدی 384CC به دست می آید و حرف T حداقل زمان پروژه است که حداقل آن 10 ماه است و این 10 ماه میانگین است و نباید کمتر باشد و 11 ماه بسیار زمان خوبی است ، و بستگی به شرایط شخص ، راهنما می تواند مقدار مصرف را کم و یا زیاد کند .
اگر شخصی روزی 5 گرم تریاک مصرف می کند و در سه وعده ، بعد از ثابت شدن در مقدار مصرف برای کاهش دادن باید 5 گرم را در 8/0 ضرب کنیم و به همین ترتیب ادامه می دهیم تا پله های بعدی تعیین شود . برای کسانی که مصرف قرص دارند نیز باید از این فرمول 8/0 استفاده کرد ، و این فرمول در هر ماده مخدر قابل اجرا می باشد . و برای کراک به همین صورت است ولی ممکن است کمی تغییر کند و راهنمایان باید مقداری انعطاف داشته باشند و در شرایط خاص تصمیم های دیگری بگیرند .
در هرCC شربت تریاک 100 میلی گرم تریاک وجود دارد و این 100 میلی گرم خیلی قوی تر از تریاک بیرون است و مقدار الکل ناچیزی در آن وجود دارد در حد 1CC می باشد . و با وجود الکل در شربت اُپیُم خیلی سریع جذب می شود . مخصوصا˝ روی کراکی ها خیلی خوب جواب می دهد و هیچ ناخالصی ندارد و ممکن است مواد نگه دارنده هم داشته باشد .
برای تغییر طعم آن افراد می توانند شربت را با آب و یا آبمیوه و... استفاده کنند .
برای تبدیل کردن شربت تریاک به تریاک باید از ضریب 9 استفاده کرد مثلا˝ : 2 گرم تریاک در ضریب 9 معادل 18CC شربت اُپیُم است .
در مرحله اول ما طبق مصرف فرد شربت تریاک می دادیم ، مثلا˝ : اگر فردی 5 گرم تریاک خوراکی مصرف می کرد 5 را در 9/0 ضرب می کردیم و حاصل 45CC می شد که خیلی زیاد بود . و از شربت تریاک می توان برای درمان : تریاک – کراک – شیشه – هروئین – حشیش و نورجیزک و... استفاده کرد .
و در مواد مخدر که به صورت تزریقی استفاده می شوند اگر تعداد تزریق بالا باشد ، مثلا˝ : تعداد 10 تا 15 بار در روز باشد ما باید در ابتدا مدتی را قائل شویم برای وضعیت روحی و روانی و جسمی فرد و تزریقات فرد را به حداقل برسانیم و بعد پروژه را اجرا کنیم مخصوصا در تزریق های نورجیزک و خانواده آن که دارای کورتون هستند و به یکباره نمی توان آن را قطع کرد . و باید به فرد فرصت داد تا در عرض یک هفته مقدار تزریق خود را پایین بیاورد و حداقل به 2 یا 1 بار تزریق در روز برساند تا بتوانیم پروژه را شروع کنیم .
ما یک مسئله داریم به نام سازگاری یعنی هر فردی هر ماده مخدری که مصرف می کند بدن با همان ماده مخدر سازگار می شود و اگر فردی تریاک را به صورت دودی و با وافور مصرف می کند به او بگوییم که باید تریاک خود را توسط قرقری و یا سیخ و سنگ مصرف کند فرد تا مدتی بالانس نیست .
و یا اگر فردی تریاک را می کشد و به او گفته شود که آن را بخورد به جواب خوبی نمی رسد و یا برعکس .
نوع جذب شدن مواد متفاوت است . پس اگر روی یک ماده مخدر ما تغییراتی را ایجاد کنیم سیستم به هم می خورد و این مسئله سازگاری در وعده های مصرفی و ساعت مصرف نیز می تواند اختلال های به وجود آورد .
ممکن است این سئوال پیش بیایید : چرا برای تمام مواد مخدر تریاک را استفاده می کنیم ؟ چون تریاک ترکیبات و مشتقات متنوعی دارد مثل : مرفین – کدئین - نارکوتین – پاپاورین – نارسیئن – کدامین و .... و هر کدام خاصیتی دارند . که در کنار هم قرار گرفته اند و هم شادی آور هستند و هم خواب آور و هم ضد خواب آور و ...تمام این ترکیبات به صورتی در کنار هم قرار گرفته اند که می تواند بهترین دارو باشند و هیچ کدام از ترکیبات آن توهم زا نیستند
و پروتکل تمام این مواد مخدر را با دوز 3CC برای سه روز اول ( برای مصرف کنندگان کراک – شیشه – تریاک دودی و ... برای برقراری سازگاری ) در سه وعده 1CC استفاده می شود . و باید ساعت مناسبی برای مصرف آن در نظر گرفت و در این سه روز فرد باید یک سری مسائل را تحمل کند و این اطلاعات را باید راهنما به رهجو بدهد .
بعد از سه روز میزان مصرف را دو برابر می کنیم و از 3CC به 6CC تغییر می دهیم ، و تا 21 روز فرد باید روی همین مصرف بماند و بعد از 21 روز اول مقدار مصرف را در 8/0 ضرب می کنیم .
6 ÷ 0/8 = 7/5 و به همین ترتیب ادامه می دهیم تا به 9CC برسیم و بعد از گذشت 21 روز شروع به کاهش می کنیم .
امیدوارم پروتکل شربت اُپیُم دست آویزی برای دیگران نشود و مشکل بازار سیاه را به دنبال نداشته باشد و خدا را شکر می کنم که تا این مرحله کنگره 60 بسیار موفق بوده است و افرادی که می خواهند وارد این پروژه شوند باید حداقل 10 جلسه درجلسات کنگره شرکت کرده باشند و حدودا˝ یکماه .
فرمول DST از 14 قوانین کنگره پیروی می کند .


انواع مواد مخدر
سيگار، مشروب، كراك و شيشه
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۱۱ چاپ اين صفحه
ابوالفضل كريمي اظهار داشت: در دو دهه اخير به خصوص در تهران اعتياد زنان به مواد مخدر از قبيل سيگار، مشروب، كراك و شيشه افزايش يافته است
 


* آشنايي نوجوانان با مواد مخدر در «گروه‌هاي پرخطر» شكل مي‌گيرد
وي افزود: برخي از زناني كه به عنوان معتاد به مواد مخدر در جامعه شناخته مي‌شوند، دختراني هستند كه در سن 13 سالگي آشنايي آنان با مواد مخدر در گروه همسالان شكل گرفته است و به اين دليل از اين گروه‌ها با نام "گروه‌هاي پرخطر " ياد مي‌كنند چرا كه رفتارهاي پر خطر در اين گروه‌ها اثرات تخريبي نامطلوبي بر قشر جوان مي‌گذارد.

اين متخصص روانشناسي باليني فقدان رابطه مناسب بين والدين و فرزندان را يكي از علل گرايش دختران به مواد مخدر دانست و بيان كرد: با توجه به اينكه مدارس فضاي مناسبي براي ارتباط مستمر، موثر و تخريبي نوجوانان و جوانان است، خانواده‌ها نقش پررنگي در هدايت دختران دارند تا رفتارهاي فرزندان كه در گروه‌هاي هم‌سن و پرخطر شكل مي‌گيرد را پيش از نهادينه شدن، كنترل كنند.

وي گفت: اعتياد زنان به مواد مخدر به دليل نقش مهم زنان در خانواده و جامعه در خور توجه است عامل مهم گرايش زنان به مواد مخدر نيز ناكامي زنان در زندگي مشترك و در دسترس بودن مواد مخدر است.

*عامل اصلي اعتياد زنان فراواني و در دسترس بودن مواد مخدر است
كريمي گفت: عامل اصلي اعتياد زنان، فراواني و در دسترس بودن مواد مخدر است. پيشگيري و درمان، زماني امكانپذير است كه فرهنگ‌سازي شود؛ هر گاه افراد جامعه گرايشي به استفاده از مواد مخدر نداشته باشند و با تحقق اين امر يعني كاهش تقاضا، قاچاق و توليد مواد مخدر نيز كاهش مي‌يابد.

اين استاد دانشگاه اظهار داشت: معتاد به مواد مخدر، بيمار مجرمي است كه نبايد با نگاه دلسوزانه رها شود و بايد ضمن ياري رساندن به چنين بيماراني درصدد پيشگيري بنيادي مشكل مهم و ريشه‌اي اعتياد زنان به مواد مخدر باشيم تا چنين رفتارهايي در جامعه به صورت رفتاري عادي و طبيعي جلوه نكند.

*عقيده و مذهب حربه‌اي قوي در مقابله با گرايش افراد به مواد مخدر است
وي در ادامه عقيده و مذهب را حربه‌اي قوي در مقابله با رفتارهاي ناهنجار از قبيل اعتياد به مواد مخدر دانست و افزود: اگر افراد جامعه تك‌تك به حقيقت مطلق اعتقاد داشته باشند و با ياد او آرامش يابند مطمئناً براي دستيابي به آرامش به مواد مخدر رو نخواهند آورد.

اين متخصص روانشناسي باليني بيان كرد: اعتياد زنان به مواد مخدر بخش مهم و قابل توجهي است چرا كه زن به عنوان مادر،‌ همسر و نقشي كه در خانواده و جامعه ايفا مي‌كند تأثير بسزايي در آينده جامعه خواهد داشت همچنين ديدگاه جامعه نسبت به زن به عنوان موجودي پاك و با عفت به گونه‌اي است كه انتظار مي‌رود رفتارهاي ناهنجار در او كمتر به چشم بخورد.

* نخستين لطمات ناشي از اعتياد به مواد مخدر در ارتباطات بين فردي بروز مي‌كند
كريمي گفت: لطمات ناشي از مواد مخدر به شرايط فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي بستگي دارد و نخستين لطمه‌هاي ناشي از اعتياد به مواد مخدر در ارتباطات بين فردي بروز مي‌كند و فرد در روابط و مناسبات فرهنگي، اجتماعي دچار اختلال مي‌شود.

وي گفت: فرد معتاد به مواد مخدر در بعد جسماني دچار اختلالات جسمي از قبيل توهم در بينايي و تفكر مي شود و ارتباطات وي در خانواده نيز دچار مشكل مي‌شود.

اين استاد دانشگاه اظهار داشت: وابستگي به مواد مخدر دو بعد جسماني و رواني دارد كه با توجه به مدت و شدت مصرف مواد مخدر، تبعات متفاوتي خواهد داشت و به دليل دريافت نفوذ مواد تخريب كننده در سلول، درمان نيز با كيفيت و كميت متفاوتي صورت مي‌گيرد.

وي عامل مهم ديگر در گرايش زنان به مواد مخدر را ناآگاهي يا كم‌آگاهي در خصوص لطمات مواد مخدر دانست و بيان داشت: اطلاع‌رساني در اين خصوص بايد هدفمند و با توجه به تحقيقات و بررسي‌هاي علمي با برنامه‌ريزي‌هاي ريشه‌اي با در نظر گرفتن ادبيات جوانان جامعه صورت گيرد تا با ارائه اطلاعات با روش صحيح نتيجه مثبت حاصل شود.

انواع مواد مخدر
خبرگزاري فارس: مدير موسسه درمان و مهار اعتياد كنگره 60
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۱۱ چاپ اين صفحه
مدير موسسه درمان اعتياد كنگره 60 در گفت‌و‌گو با فارس: نيمي از تخت‌هاي ‌روانپزشكي در اختيار زنان معتاد به شيشه است

خبرگزاري فارس: مدير موسسه درمان و مهار اعتياد كنگره 60 گفت: نيمي از تختهاي روانپزشكي در اختيار زنان معتاد به شيشه است و با روند رو به رشد مصرف شيشه در بين زنان، بعد از يك سال بايد تمام تخت‌‌هاي بيمارستان‌هاي رواني در اختيار زنان معتاد قرار گيرد.

حسين دژاكام در گفت‌و‌گو با خبرنگار زنان باشگاه خبري فارس «توانا» اظهار داشت: هم‌اكنون سونامي شيشه در كشور ايجاد شده است و زنان يكي از مصرف‌كنندگان عمده شيشه هستند.

وي افزود: مواد مخدر به دو دسته مواد مخدر گياهي مانند ترياك و مواد مخدر پزشكي كه براي درمان‌هاي پزشكي مورد استفاده هستند، تقسيم مي‌شوند.

مدير موسسه درمان اعتياد كنگره 60 با بيان اينكه شيشه از خانواده آمفتامين‌هاست، تصريح كرد: مصرف شيشه در زنان باعث خارج‌شدن از حالت طبيعي، توهم شديد، آسيب به ديگران و ضرب و جرح اطرافيان مي‌شود.

* تبليغات دروغ درباره عدم اعتيادآور بودن شيشه باعث افزايش مصرف آن شده است

دژاكام با اشاره به تبليغات دروغ در ‌خصوص عدم اعتيادآور بودن شيشه بيان كرد: شيشه از سال 1384 وارد كشور شد و تبليغات دروغين در ‌خصوص عدم اعتيادآور بودن آن باعث افزايش ميزان مصرف آن توسط جوانان شد و با آمدن شيشه، قرص‌هاي اكستازي از چرخه خارج شد.

مدير موسسه درمان اعتياد كنگره60: طرح اين موضوع كه شيشه جزء مواد محرك بوده و اعتيادآور نيست باعث افزايش ميزان مصرف آن توسط افراد شده است در حالي كه شيشه ماده اي محرك و اعتياد آور است.

دژاكام با بيان اينكه برخي زنان براي لاغري از شيشه استفاده مي‌كنند، ادامه داد: تبليغاتي كه بيان مي‌كنند شيشه موجب لاغري و افزايش نيروي جنسي مي‌شود نيز به طور كامل كذب است.

* 5 درصد جمعيت معتادان از طبقات پايين اجتماع هستند

وي تصريح كرد: زماني كه از اعتياد و فرد معتاد صحبت مي‌شود يك الگو در ذهن تمام افراد از جمله مسئولان، متخصصان و مردم عادي شكل مي‌گيرد كه فرد معتاد يك آدم فقير، كم‌سواد و از طبقات پايين اجتماعي است.

دژاكام با بيان اينكه فقط 5درصد از جمعيت معتادان را افراد كم‌سواد و از طبقات پايين اجتماعي تشكيل مي‌دهند، افزود: هم‌اكنون اعتياد در قشر تحصيلكرده روند رو به‌رشدي را پيدا كرده است و افرادي از طبقات بالاي اجتماع به مصرف مواد مخدر صنعتي روي آورده‌اند.

مدير موسسه درمان اعتياد كنگره 60 ادامه داد: زماني مي‌توانيم در زمينه درمان اعتياد برنامه‌ريزي مناسب داشته باشيم كه به تمام اقشار معتادان توجه كنيم و براي درمان زنان معتاد بايد كمپ‌هاي مخصوص آنها را ايجاد كرده كه تمام افراد حاضر در اين كمپ‌ها حتي متخصصاني كه فرد معتاد را درمان مي‌كنند زن باشند تا از اين طريق زنان معتاد احساس امنيت بيشتري داشته باشند.

* شيشه، كراك و ترياك بيشتر توسط زنان استفاده مي‌شوند
دژاكام هم‌اكنون مصرف شيشه، كراك و ترياك را در زنان معتاد شايع دانست و گفت: مصرف شيشه بسيار آسان است و فرد معتاد با يك فندك اتمي و پايپ به راحتي در هر مكاني قادر به مصرف شيشه است.

وي با بيان اينكه زنان معتاد 10 درصد از جمعيت معتادان كشور را تشكيل مي‌دهند، بيان كرد: در شكل‌گيري اعتياد دو مسئله مهم وجود دارد فرد و بستر ايجاد اعتياد؛ مسائل مختلف فرهنگي، اجتماعي، ورزشي و تفريحي بستر اعتياد را تشكيل‌ مي‌دهند كه و برنامه‌ريزي‌هاي مناسبي در اين زمينه صورت نگيرد احتمال افزايش تعداد معتادان وجود دارد.

لينك خبر در خبرگزاري فارس


انواع مواد مخدر
بهشت و جهنم (فضاها و مکانها)
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۱۱ چاپ اين صفحه
وقتی در کتاب شریف می خوانیم که : آنها عذابی دارند که نمی توانند از آن خارج شوند (عذاب احاطه شده و در مختصات خودش است ونه در جای دیگر)دستور جلسه : بهشت و جهنم (فضاها و مکانها)
جلسات جهانبینی کنگره 60
استاد جلسه : جناب امین دژاکام

بهشت و جهنم


جایگاه درون یا مکانی در بیرون ؟


مسئله بهشت و جهنم:

خیلی ها به خاطر اینکه به بهشت بروند خیلی کارها می کنند
خیلی ها به خاطر اینکه به جهنم نروند خیلی کارها می کنند
و منتظر آن یوم القیامت هستند که یک سری اتفاقات خاصی بیفتد و به یک سری جاهای خاصی منتقل شوند!
در کلام الله داریم که :"مثل الجنت" و در جای دیگر : "فردوس" ...و درمورد این در قسمتهای مختلف به کرات صحبت می شود
و نیز دوزخ و جهنم و اسفل السافلین در کلام الله صحبت می شود ؛

ما می خواهیم به این دیدگاه برسیم که اینها مکانهای خاصی نیستند که ما به آن جاها وارد بشویم
اینها یک سری جایگاهها هستند که به مکان (بهشت و جهنم)ارتباطی ندارند
و مطلب دیگر اینکه اینها زمان وقوعشان مربوط به آن جهان، جهان آخرت و زمانی دیگر صرفاً نیستند
یعنی این گونه نیست که ما منتقل شویم و بعد ما را یا ببرند بهشت یا ببرند جهنم
خود خداوند برای مخلوقاتش در زمان حال زندگی کردن را در انتخاب کرده است نه اینکه به خیال آینده یک کاری را انجام بدهید
خداوند مزد را نقدی می دهد در همان لحظه زندگی کردن

"بهشت و جهنم" مکانهائی هستند که در درون خود ما هستند

یعنی ما اگر درونمان یک سری اتفاقات بیفتد وارد بهشت می شویم واگر یک سری اتفاقات بیفتد ما وارد جهنم می شویم ؛
و به مکان خاصی هم ربطی ندارد که قرار باشد وارد باغی بشوم که همه امکانات در ان مهیاست و بعد احساس کنم که من وارد بهشت شدم
این مثال را می شود در رابطه با سفر زد که وقتی که شخصی خمار است اگر به جزایر هاوائی هم ببرندش و به بهترین هتلهای پنج ستاره ، (وقتی که خمار باشد ) هیچ لذتی نمی برد ، چیزی به او مزه نمی دهد بهترین غذا ها برایش حالت تهوع به شخص دست می دهد ،بهترین فیلمها بهترین کنسرتها بهترین امکانات تفریحات هیچکدام به او مزه نمی دهد ؛

اما اگر نشئه باشد ، حال اگر به بیابانی با پنجاه درجه بالای صفر ببرندش و زیر یک درخت خشکشده هم بنشیند ،
حالا این شخص لذت می برد و کیف می کند، که ، : به به چه حالی میده!!! چه طبیعتی !عجب مناظر قشنگی هست !.

این خماری و خمرکه در کلام الله هم راجعش صحبت می شود؛...یکی از خمرهای مهم همین غدد شبه افیونی درون بدن است که اگر ترشح بکند ، بهشت بوجود می اید ؛ و اگر ترشح نکند ، می شود جهنم (و جهنم از نبود این مواد بوجود می اید )....یعنی دقیقاً به خود درون ما بستگی دارد ....
که اگر غدد ما تولید کند ما احساس می کنیم در بهشت هستیم .

اگر به بچه ها نگاه کنید متوجه می شوید بچه ها داخل بهشت هستند زیرا سیستم شبه افیونی در بیشتر بچه ها از همه منظم تر کار می کند
وقتی که یک بچه با یک تکه چوب و یک کم خاک و سنگ می توانند پنج ساعت بازی کنند ولی کدام ادم بزرگ می تواند
بچه ها با کمترین امکانات می توانند لذت ببرند و اگر هم هیچ امکاناتی نداشته باشند ، می توانند ساعتها بنشینند و با خودشان حرف بزنند (ساعتها حرف بزننند ، بجنگند، نقشه بکشند ،بازی کنند ، کسی هم متوجه نمی شود )

البته بچه هائی هم هستند که خمار هستند ( بچه هائی که همیشه نغ می زنند جیغ می کشند گریه می کنند) که یا گرسنه و تشنه هستند یا خمار هستند؛
البته خوراک بچه ها عشق و محبت هست ...پدرو مادرهائی که به بچه هایشان عشق و محبت می دهند ، این بچه ها نئشه بار می آیند و آنهائی که عشق و محبت را دریغ دارند ، بچه ها خمار بزرگ می شوند .

آیا بهشت و جهنم می تواند تابع" درون موجود" باشد یا نه؟

در جزوات جهانبینی به تفصیل بحث شده که حس همان نیروها هستند ،،،
وحس را ما به صورت یک نیرو می توانیم در نظر بگیریم
اثر محیط...میدان ....بار؟:
یک اجتماع شامل یک مقدار بار مثبت یا منفی می باشد یعنی هر ساختاری که در نظر بگیرید (یک انسان ، یک اداره ، مواد فروشی،مکانهای بد ، مکانهای خوب) اینهارا می توانیم به صورت بار (بار مثبت یا بار منفی) در نظر بگیریم
مکانهایی خوب مکانهایی که در ان تولید می شود مکانهایی که در آن درمان می شود و..اینهارا بار مثبت در نظر بگیریم
مکانهایی که در آن اتفاقات بدی می افتد ، کارهای بدی انجام می شود ، تولیدات مخرب دارند را به صورت بار منفی درنظر بگیریم .
آدهای مثبت، بار مثبت در نظر بگیریم
و آدمهای منفی، بار منفی
انسانهایی که تولید دارند و حرکتهای مثبت انجام می دهند را بار مثبت در نظر می گیریم
و انسانهائی که تخریب می کنند ،حرکات اشتباه دارند را بار منفی در نظر می گیریم
پس در نتیجه یک اجتماع می شود مجموعه ای از بارهای مثبت و منفی ( توزیع بار)

"بار" چه کاری انجام می دهد ؟

هر باری در اطراف خودش یک محیطی به وجود می آورد که اصطلاحاً به آن "میدان " می گویند .

مثال در مورد میدان :
حتماً برخورد داشته اید که می گویند فلانی انقدر حالش بد است که اصلاً نمی شود طرفش رفت ؛تا می بینیش حال خودت هم خراب میشه
یا یک جائی رفته باشیم که حس کنیم اصلاً نمی شود آن مکان را تحمل کرد و ایستاد
یا خانه ای رفتیم که در ظاهر بسیار خوب و شیک و مجلل بود ولی آدم حس خوبی ندارد ، احساس خفگی به انسان دست می داد...
یا هنگامی که شخصی خمار باشد و از خماری به حالت مرگ نزدیک شده ، به مکانی برود و حالش بهتر شود یعنی وارد میدانی شده...
وقتی انسان در جاهائی (طبیعتی که هست ، به خاطر فضائی که هست ) انسان انرژی هائی جذب می کند که آن انرژی آن کمبود (مثلاً خماری) را جبران می کند .
آدمها در ساختار اجتماع، همین حال را دارا هستند...
آدمهائی هستند که اگر با آنها یک ساعت بنشینید، خمار می شوید !؛
آدهائی هم هستند که اگر نیم ساعت یک ساعت کنارشان بنشینید ، احساس می کنید که حالتان بهتر شده است ؛
این همان میدان است

اگر یک ساختاری بار منفی آن زیاد باشد آن اجتماع ،اجتماعی هست که بستر مناسبی برای وقوع جرم است ، خلاف کردن خیلی آسان است ، بستر مناسبی هست برای اعتیاد ، فساد ، کارهای ضد ارزشی و...یعنی انسان را هل می دهد به سمت این اعمال ...

مثال:
دریک رودخانه وقتی جریان آب مناسب است وقتی یک دست می برید زیرآب و شنا می کنید، ناگهان ده متر، پنج متر به جلو هدایت می شوید و آن کسانی که دفعه اول است شنا می کنند فکر می کنند شنا را به خوبی واردند ولی در واقع آن آب و جریان آب است که آنها را هدایت می کند به جلو
ولی اگر برخلاف جریان آب بخواهید شنا کنید یک وقتهائی اصلاُ درجا می زنید به سمت جلو حرکت نمی کنید چه بسا به سمت عقب هم بروید .

مانند این مثال جامعه می باشد :
جامعه ای که بار منفی(ضد ارزشها) ان زیاد باشد ، وقتی شخص هم می خواهد در آن سمت قرار گیرد و حرکت خلاف(ضد ارزشی) انجام دهد ، قشنگ هدایت می شود ودست به دست می شود تا دم در ساقی!.... دست به دست می شود تا خلاف خود را به انجام برساند.

هر سیستمی ، هر اجتماعی برای خود یک میدان دارد


شما یک آهنربای خیلی قوی در نظر بگیرید ،....، این یک میدان خیلی قوی ایجاد می کند ،..این می شود بستر مناسب ،زمانی که ما اهن را در این میدان خیلی قوی قرار می دهیم ، جذب آهنربا می شود به سمت ان کشش پیدا می کند و هر چه این آهنربا قوی تر باشد ، میدان هم قوی تر می شود

نکته : این میدان به خودی خودی نیرو نیست


در اعتیاد هم همینطور می باشد: اگر انسان ناخالصی داشته باشد (مثال : ناخالصی از جنس مواد ) و هنگامی که این شخص در میدان اعتیاد قرار بگیرد ، جذب می شود اینجا نیرو به وجود می آید یعنی یک طرف بار خود شخص و یکی هم بار خود سیستم ،،،هر دوی اینها که وجود داشته باشند نیرو به وجود می اید و اگر یکی نباشد نیرو بوجود نمیآید ،،،اگر شما یک بار خنثی را ببرید در یک میدان ، هیچ اتفاقی نمی اُفتد
شخصی هم که (بار خنثی باشد یعنی مشکل اعتیاد نداشته باشد ) اگر از یک خیابانی که همه مصرف کننده باشند یا همه ساقی مواد باشند متوجه نمی شود !...زیرا میدان هست ولی آن بار در درون شخص وجود ندارد که جاذبه یا دافعه ایجاد کند .

قانون چشمه در فیزیک می گوید: هر نقطه ای از فضا می تواند میدان به سمت بیرون داشته باشد یا میدان به سمت درون داشته باشد یا خنثی باشد
یعنی این نقطه سه حالت می تواند داشته باشد : یا واگرایی(چشمه مثبت ) داشته باشد یا همگرائی(حفره ) داشته باشد یا خنثی باشد
این یک تعریف است، اما چیزی که مهم هست این است که :

"هر نقطه از فضا اگر چشمه هست ، این چشمه بودن خودش ، فقط و فقط تابع باری هست که در آن نقطه وجود دارد."

اگر موجودی در درونش تجمع بار مثبت زیاد شود ، این موجود تبدیل می شود به چشمه ،،،و از او امواج به وجود می آید (امواج مثبت از او به بیرون تراوش می کند )؛
اگر بار من میدان من ، مثبت باشد هر مکان را تبدیل به بهشت می کنم ؛
و اگر بار من منفی باشد ، میدان منفی ایجاد می کنم و هر مکانی برایم تبدیل به جهنم می شود.

تاثیر محیط در حرکتها و انتخابهای من است که اگر تبادلات(حرکت و انتخابها) درستی با محیط انجام دهیم ، ممکن است که در آینده به چشمه تبدیل بشویم ،،،وممکن است چشمه ما خشک شود در ادامه ؛
اگر وقتی که داریم بدهیم ،،دوباره دریافت می کنیم از نقطه دیگر ، از جایگاه دیگری
ووقتی که دریافت کردیم ، این چشمه همچنان چشمه هست و جوشش را دارد و ما در بهشت هستیم .
و وقتی که داریم و به آن جای مناسب ندهیم ، برای خودمان نگه داریم و یا هدرش دهیم یا حفره را گشاد کنیم ، سریع استخراج کنیم ،،،ذخایری که وجود دارد خشک می شود ،دور و بر ما می شود باتلاق وما تبدیل می شویم به یک نقطه بایر یا تبدیل می شویم به یک حفره .

پس :
بهشت و جهنم جاری هستند و آن بهشت و جهنم به مختصات و جایگاه خود ما بستگی دارد که در چه وضعیت و در چه احوالاتی هستیم ؛

وقتی در کتاب شریف می خوانیم که :
آنها عذابی دارند که نمی توانند از آن خارج شوند (عذاب احاطه شده و در مختصات خودش است ونه در جای دیگر)؛

یعنی آن عذاب مانند یک پوسته تخم مرغ دور انسان را می گیرد و به او نازل می شود و نمی تواند از آن پوسته خارج شود (زیرا تبدیل به حفره شده )،،،،مگر انکه برگردد و انتخابهای درستی انجام دهد ، بخشش شامل حالش شود ، رحمت شامل حالش شود ، باران بیاید ، ذخایرش کم کم پر شود زیاد شود و تا از آن حفره تبدیل شود به یک چشمه .

گزارش: مسافر كامران

منبع:تالار گفتگو

انواع مواد مخدر
داستان زندگی یک مسافر
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۱۰ چاپ اين صفحه
بعد از 2 سال دیگر مصرف کوکائین ، به صورت مشامی همراه با مشروب جواب من را نمی داد و من به سراغ (Base)بِیسِ کوکائین رفتم و آنرا همراه با مشروب فراوان استفاده کردم ، این موضوع از آخر هفته ها، به تمام هفته تبدیل شده بود
کجا بودم ، کجا هستم

داستان زندگی یک مسافر

آنچه از دوران کودکی به یاد دارم ، این است که همیشه زندگی خانواده ما با تلخی و فشار همراه بود ، اما دلیل آنرا نمی دانستم ، کمی که بزرگتر شدم فهمیدم که پدرم درگیر اعتیاد است و تمامی بار زندگی بر دوش مادرم بود ، او شبانه روز کار می کرد تا مخارج زندگی ما تامین گردد .

 همچنین همه تلاشش را می کرد تا پدرم از دام اعتیاد رها گردد ولی هیچ وقت این اتفاق رخ نداد ، پدرم بارها و بارها تصمیم به ترک گرفته بود ، درخانه، مراکز درمانی و... ولی این ترک ها هیچ نتیجه نداشت و تنها به مشکلات زندگی ما اضافه می کرد ، هر روز نفرت من از اعتیاد بیشتر و بیشتر می شد و عشق و محبت من به پدرم به نفرتی بالاتر از اعتیاد تبدیل شده بود ، 13 ساله بودم که من هم برای کمک به حل مشکلات زندگیمان و هم کمک به پدرم تقریبا هر دو هفته یکبار به ناصر خسرو می رفتم ولیستی از داروهایی که پدرم برای ترک اعتیادش احتیاج داشت و در اختیار من قرار داده بود تهیه می کردم و به خانه می آوردم ، پدرم نیز تصمیم راسخ برای ترک اعتیاد داشت ولی هر بار بی اثر تر از گذشته و من در سن 23 سالگی بودم که پدرم به خاطر اعتیادش دست به خودکشی زد و من او را از دست دادم .

از 2 سال قبل از این اتفاق، مادرم به بیماری سختی مبتلا شده بود و پس از چند سال معالجه او نیز به رحمت خداوند رفت و حالا من جوانی 25 ساله هستم ، حاصل زحمات مادرم و تلاش های شبانه روزی او ، همچنین مسئولیت خواهر 12 ساله ام نیز بر دوش من بود ، در همین سالها بود که من با دوستانم بعضی وقت ها مشروب می خوردیم و این به نظر من جزئی از تفریحات زندگی محسوب می شد، کم کم حشیش نیز به این تفریح اضافه شد  و من که مسئولیت بزرگی بر دوش داشتم تحت تاثیر الکل و حشیش هر روز بدتر از گدشته می شدم و زندگی به نظرم بسیار سخت و مشکل می آمد ، ناکامی های دوران کودکی و جوانی ام نیز دلیل خوبی شده بود تا همچنان به بهانه تفریح و خوشگذرانی الکل و حشیش مصرف کنم .

تفکراتم نسبت به زندگی هر روز بیشتر عوض می شد و اینگونه فکر می کردم که تمام امکانات مالی و نیروی جوانی ام را باید صرف تفریح بیشتر نمایم . چون فقط ، همین لحظات خوش است که با دوستانم ، برایم می ماند .

خواهرم هر روز بزرگتر می شد و من اصلا متوجه نبودم که او بیشتر از پول ، به محبت برادرش نیاز دارد ، 26 ساله بودم که توسط یکی از دوستانم با ماده ای به نام کوکائین آشنا شدم ، او می گفت : این ماده ترکیبی گیاهی است و هیچ اثر سویی ندارد ، در ضمن بسیار نشاط آور است و به هیچ عنوان مرفین در آن وجود ندارد ، که موجب اعتیاد گردد ( من از اعتیاد بیزار بودم !) چند بار اول که استفاده کردم چیزی متوجه نشدم ، او می گفت همه همینطور هستند و من لذت آنرا بعد از چند بار مصرف خیلی زود متوجه شدم و کوکائین برایم جذابیت فوق العاده ای پیدا کرد ، طوری که تمامی امکانات مالی ام را صرف می کردم تا هم خودم و هم دوستانم مصرف کنم ، در همین سالها بود که دیگر به محل کار نمی رفتم ، نه می توانستم با مردم ارتباط برقرا کنم و نه حوصله آنرا داشتم ، توهم و بدبینی اولین اثرات آشکار کوکائین بر روی من بود در ضمن تمامی دوستانم که قبلاً فقط با هم مشروب می خوردیم ، مشتری پروپاقرص ، کوکائین شده بودند البته از جیب بنده  ، احساس محبت کاذبی که در مصرف این ماده وجود داشت به این موضوع دامن می زد و من فکرمی کردم هرچه بیشتر برای خودم و دوستانم کوکائین تهیه کنم ، انسان بهتری هستم !

بعد از 2 سال دیگر مصرف کوکائین ، به صورت مشامی همراه با مشروب جواب من را نمی داد و من به سراغ (Base)بِیسِ کوکائین رفتم و آنرا همراه با مشروب فراوان استفاده کردم ، این موضوع از آخر هفته ها، به تمام هفته تبدیل شده بود و من و دوستانم تا یک هفته پشت سر هم بدون اینکه حتی یک دقیقه بخوابیم مصرف می کردیم ، تمامی زندگی از دستم خارج شده بود ولی باور نداشتم که معتاد شده ام ( من از اعتیاد بیزار بودم !) هر وقت تصمیم می گرفتم که چند روز در خانه استراحت کنم و به زندگی عادی بازگردم، نهایتا ً پس از یک هفته در اولین برخوردی که با دوستانم داشتم دوباره مصرف می کردم و روز از نو ، روزی از نو ، این داستان به جایی رسید که تمامی سرمایه زندگیم را خرج کوکائین کردم و به انسانی پرختشگر ، ترسو و خشمگین که از زمین و زمان بیزار بود تبدیل شده بودم .

در ترکهایی که در خانه داشتم درد و خشمی را که داشتم به کمک قرص های آرام بخش کنترل می کردم که این هم مشکلی شد روی مشکلات دیگر ، حالا باید قرص را نیز با کوکائین ، مشروب و حشیش استفاده می کردم تا از ساعاتی از زندگیم لذت ببرم ، البته لازم است بگویم ، اینها تنها 10% از اثرات مواد بر زندگیم بود، خودتان 90% دیگر را حدس بزنید.

فروردین 1388 با کوله باری از مشکلات با کنگره 60 آشنا شدم ، من تا آن زمان اصلاً تریاک ( opium ) استفاده نکرده بودم و به این روش درمان معتقد نبودم ، اما آنقدر حالم خراب بود که نای مخالفت کردن را نداشتم ، کم کم با دیدن کسانی که با مصرف های مختلف به کنگره آمده بودند و اکنون اعلام رهایی می کردند و می گفتند که دیگر با مواد مشکلی ندارند و از زندگی لذت می برند ، جرقه ای در ذهنم ایجاد شد ، 8 ماه درست سفر کردم و تاثیر مثبت کنگره را در زندگیم دیدم ، اما همچنان جهل با من همراه بود ، پس از 8 ماه سفر ، یک آخر هفته با دوستانم مشروب خوردم و این اتفاق سبب شد که من یکبار دیگر درگیر مصرف کوکائین و مشروب شوم .

در این مدت مصرفم 4 تا 5 برابر و خماری آن بسیار وحشتناک تر از گذشته و قبل از ورود به کنگره شده بود ، تمامی اینها یکطرف و آن 8 ماه که در کنگره ، زندگی رو به پیشرفت را تجربه کردم یک طرف ، بهمن و اسفند 88 را کاملاً در منزل بستری بودم ، تا اینکه خداوند به من لطف دیگری نمود و در فروردین 1389 دوباره در جمع دوستان کنگره قرار گرفتم و درمانم آغاز شد ، آموزشهای کنگره ، عشق و محبتی که در تمامی اعضای کنگره بود ، حتی به من با آن حال خراب و ناامید از همه جا و همه کس کمک کرد و هر چه بیشتر دل به کنگره می سپاردم بیشتر احساس آزادی می کردم.

نظرم در مورد تفریح و لذت از زندگی عوض می شد ، دیگر مشکلات دوران کودکی و جوانیم را دلیل اعتیادم نمی دانستم ؛ کنگره به من یاد داد که مسئولیت اعتیادم را باید بپذیرم و این موضوع چقدر به من کمک کرد .

نمی توانم بگویم که تمام مشکلاتم در طول سفر اول حل و محو شد ، ولی هر روز احساس می کنم که توان من از زور مسائل و مشکلات زندگی بیشتر می شود و حالا دیگر با الکل ، حشیش ، قرص و کوکائین مشکلی ندارم ، همین احساس خوب باعث می شود تا هر چه بیشتر خودم را به کنگره نزدیک کنم و از آموزشهای آن بهره مند شوم و لذت زندگی سالم را تجربه کنم تا بتوانم خدمتگزار خوبی برای کنگره60 و زندگی خود باشم و هر وقت که در بین دوستان کنگره اعلام رهایی می کنم از اعماق وجودم احساس و ادراک می نمایم که کجا بودم و کجا هستم .

سلام دوستان مهرداد هستم یک مسافر
مصرف کوکائین ، قرص ، مشروب و حشیش ، طول سفر اول 18 ماه ، راهنما آقای میثم اسماعیل قصاب ، روش درمان DST ، داروی درمان شربت تریاک ( OT ) ، رهایی 21 روز   .  

انواع مواد مخدر
جلسات جهان بيني خانم هاي مسافر
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۱۰ چاپ اين صفحه
جلسات جهان بيني خانم هاي مسافر 

گاهی اوقات خود اتلّو و گاهی اوقات دِزدِمونا و گاهی اوقات افراد دیگر ؛ این موضوع به این معناست که همه ما یک جایگاهی داریم و در این قضیه می توانیم جایگاه خودمان را پیدا کنیم . 

 استاد گفتند : ما یک مقداری از وادی ها و مطالب کنگره را کار کردیم ، متون و نوشتار های بسیاری در کنگره وجود دارد ، اما فعلاً آنها را متوقف کردم به همین دلیل موقتاً به مطالبی از بزرگان روی آورده ام ، این بزرگان تماماً بزرگ هستند و مطالب کلیدی و خوبی دارند .


جلسات قبل ، در مورد ابراهیم اَدهَم صحبت کردم و با یک سری از عرفای ایرانی آشنا شدید ، بعد قطعه ای از اشعار خانم پروین اعتصامی را برایتان بازگوکردم و امروز هم برایتان شکسپیر را انتخاب کرده ام ، موضوعی که هست معمولاً در کشور ما ایران زمین و فارسی زبانها، زمانی که می خواهند یک فلسفه ای را مطرح کنند، یک ماجرایی را بازگو کنند و یا اطلاعات و آگاهی در اختیار افراد قرار دهند معمولاً از شعر استفاده می کنند ؛ ولی به نظر می رسد در کشورهای دیگر بزرگان از نمایشنامه استفاده می کنند .

 یکی از آن نمایشنامه نویس های بزرگ شکسپیر است و من در این جلسه یکی از نمایشنامه های او را برایتان انتخاب کرده ام و می خواهم با هم آنرا بررسی کنیم ؛ البته من منتقد و کارشناس تئاتر نیستم و از تئاتر مطلب چندانی نمی دانم ، گرچه همه ما بازیگر هستیم ، از زمانی که متولد می شویم یا بازیگر تئاتر هستیم و یا کارگردان آن و در صحنه زندگی همه ما بازیگری خوب هستیم .

این نمایشنامه مربوط به اُتِلّو است .

تئاتر از واژه تاتروم گرفته شده ، تاتروم ، به محل هایی که در آنجا می نشستند و نمایش و یا مراسم مذهبی را تماشا می کردند گفته می شد ، بعد ها بعنوان تئاتر مطرح شد ، هر نمایشنامه یک تِم دارد و آن تِم عاملی است که اشخاص نمایش را تحت تاثیر قرار می دهد و یا یک دیدگاهی است که تمام نمایشنامه حول و محور ، آن می چرخد ، به عنوان مثال اگر تِم یک نمایشنامه خیانت باشد تمام نمایشنامه می خواهد که آن خیانت را نشان دهد و یا انتقام ، فرقی نمی کند .

وقتی که اتلّّو را با هم می خوانیم ، متوجه می شویم که تم اتلّو چی موضوعی است ، آیا می خواهد حسادت ، خیانت و یا انتقام را مطرح نماید ؟ پس هر نمایشنامه ای می خواهد موضوعی را مطرح نماید که به آن تِم می گویند .

شخصیت های اصلی این نمایشنامه ، اتلّو ( شخصی سیاه پوست از ونیز ) ، دختری به نام دِزدِمونا و پدرش و ... هستند ؛ حالا اگر خوب به این قضیه نگاه کنیم ، می بینیم که هر کدام از ما ، یکی از شخصیت های این داستان هستیم ، گاهی اوقات خود اتلّو و گاهی اوقات دِزدِمونا و گاهی اوقات افراد دیگر ؛ این موضوع به این معناست که همه ما یک جایگاهی داریم و در این قضیه می توانیم جایگاه خودمان را پیدا کنیم .

استاد در پایان گفتند : ما در کنگره در مورد مسائلی که در داستان اتلّو وجود دارد بسیار صحبت کرده ایم  که همیشه انسانها تحت تاثیر حرفها قرار می گیرند و به جای اینکه تَعمُّق و تفکر نمایند خیلی زود همه چیز را باور می کنند و در مورد مطلبی که هنوز درستی و یا نا درستی آن ثابت نشده زود قضاوت می کنند و تصمیم می گیرند .      


انواع مواد مخدر
برنامه شروع خوب با حضور یکی دیگر از رهایافتگان اعتیاد در کنگره60
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۰۸ چاپ اين صفحه

انواع مواد مخدر
صندلي داغ
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۰۷ چاپ اين صفحه
قبل از اعتیادم و از نوجوانی سابقه بیماری دوقطبی داشتم ، در بدو ورود به کنگره زیر نظر پزشک قرص های ضد افسرگی و متعادل کننده خلق و خو مصرف می کردميكي از بخش هاي جذاب تالار گفتگو ، قسمت  صندلي داغ مي باشد ، كه هر 2 هفته يكي از رهايافتگان اعتياد ميهمان آن هستند ، ميهمان اين هقته آقاي كيهان خجسته مي باشند ، از شما دعوت مي كنيم با ما همراه باشيد . 
با سلام و عرض ادب خدمت دوستان عزیز

از "جناب شریفیان" متشکرم که این فرصت را در اختیار حقیر قرار داند که بتوانم در حد دانش و توانم در خدمت بزرگواران کنگره 60 باشم.

بنده کیهان خجسته، متولد دی ماه 1359 در تهران هستم. به مدت تقریبی 3.5 سال به هرویین اعتیاد داشتم و قبل از آن (به جز الکل) هیچ ماده مخدری مصرف نکرده بودم. حقیر، فوق لیسانس ریاضی محض از دانشگاه تهران هستم و مصرفم در دوران تحصیل در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه در محیطی فوق العاده علمی، شروع شد. به واسطه اعتیادم با وجود قبولی در مقطع دکتری و شروع آن در دانشگاه تهران، از ادامه آن باز ماندم و این تازه شروع ماجرا بود!

پس از آشنایی با کنگره60 ، به راهنمایی "جناب آقای مجتبی دهقان" ،14 ماه با روش درمانی DST و با داروی opium tincture سفر کردم و اکنون 4 ماه و 10 روز است که به قطع مصرف مواد نایل شده ام.

لازم به ذکر است که قبل از اعتیادم و از نوجوانی سابقه بیماری دوقطبی داشتم و در بدو ورود به کنگره زیر نظر پزشک قرص های ضد افسرگی و متعادل کننده خلق و خو مصرف می کردم که تحت نظر "جناب دژاکام" و راهنمای فرزانه ام قرص ها هم به تدریج قطع و اکنون در این مورد کوچک ترین مشکلی ندارم.


انواع مواد مخدر
اعتیاد .......................................رهایی
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۰۶ چاپ اين صفحه

اعتیاد .......................................رهایی

مدیر وبلاگ


انواع مواد مخدر
مصرف شیشه در یک نگاه
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۰۵ چاپ اين صفحه

مصرف شیشه در یک نگاه

طی تحقیقات به عمل آماده مخرب ترین ماده مخدر جهان همان آیس یا شیشه می باشد.


عوارض مصرف شيشه 1 

عوارض مصرف شيشه 2

مدیر وبلاگ: مسافر مجید


انواع مواد مخدر
مصاحبه با آقاي ويليام وايت- بخش پنجم
نويسنده : مسافر مجید موضوع : ۸۹/۰۷/۰۵ چاپ اين صفحه
قبل از آنکه به درمان اعتیاد بپردازم یک دهه خدمات مرتبطی انجام داده بودم .از اینکه چنین اطلاعاتی در مورد درمان اعتیاد نداشتم ،احساس سرخوردکی میکردم بنابرین نسبت به درمانهای اولیه اعتیاد و گروههای حمايت از بهبودي علاقمند شدم


مصاحبه با آقاي ويليام وايت- بخش پنجم

شايد شهرت شما به خاطر كار برجسته شما- كار بر روي تاريخچه درمان اعتياد در آمريكا- باشد، اين كار چطور آغاز شد؟

A: شما كتابي هم در باره کنترل بیماری ايدز نوشته ايد، اين پروژه چگونه بوجود آمد؟

آن پروژه حاصل خدمات آموزشی من در رابطه با اعتیاد بود که به موسسه ایدز شیکاگو ارایه شد  تا ازطرح  کنسرسیوم کنترل بیماری ایدز پشتیبانی نماید.

WLW: آن پروژه يكي از خدمات آموزشي مرتبط با اعتياد بود و من آن را به منظور حمايت از مدل كنترل بيماري براي بنياد (موسسه) ايدز شيكاگو انجام دادم. علاقه روز افزون به تكرار اين مدل در جوامع ديگر سبب شد AFC تصميم به تهيه كتابی براساس مدل خودشان بكند. آنها از من خواستند كه آن پروژه را به عهده بگيرم و من بيش از يك سال وقتم را صرف مصاحبه با مردم مبتلا به ايدز و خانواده هايشان و همچنين تعداد زيادي از مسولان کنترل  ايدز در شيكاگو كردم. نتیجه  اين تلاش كتاب آوای خدمات،آوای نجات:کنترل بیماری ایدزبود .كار من بر روي  اين كتاب و كار وسيع تر من با AFC منجر به تلاشهایی جهت ارایه نقطه نظرات شخصی من در مورد جلوگیری ا ز گسترش بیماری ایدز شد 
كاري عظيم
A :شايد شهرت شما به خاطر كار برجسته شما - كار بر روي تاريخچه درمان اعتياد در آمريكا- باشد، اين كار چطور آغاز شد؟

WLW:قبل از آنکه به درمان اعتیاد بپردازم یک دهه خدمات مرتبطی انجام داده بودم .از اینکه چنین اطلاعاتی در مورد درمان اعتیاد نداشتم ،احساس سرخوردکی میکردم بنابرین نسبت به درمانهای اولیه اعتیاد و گروههای حمايت از بهبودي علاقمند شدم. با اين فكر كه مقاله اي در مورد اين تاريخچه براي مسولان كنترل اعتياد بنويسم در اواسط دهه 70 شروع به تحقيق اين تاريخچه كردم. و اين تحقيق تا 20 سال بعدي عمرم ادامه يافت. هر بار كه فكر ميكردم درك كاملي از اين قضیه پیدا کردم در دوره ناشناخته قبلي گير مي افتادم. اميدوارم تاريخچه هاي ديگري بهتر از آنچه من نوشته ام باشند، اما خيلي خوشحالم كه اولين تاريخچه اي با تمام جزئيات را در اين زمينه نوشته ام و آن را به شيوه اي چاپ كرده ام كه براي كم در آمد ترين کارگران نیز قابل خريد باشد.

A: اين تحقيق بايد براي شما خيلي لذت بخش بوده باشد كه آن همه سال آنرا پيگيري كرده ايد.

WLW: اين يكي از عشقهاي حرفه اي زندگي من است.  اولا" هيجاني در كشف تاريخي مخصوصا در تحقيق تاریخی وجود داشت. من به وضوح به خاطر دارم زما نی را که پرده از سندي در آرشيو "كيلي" در مجتمع تاريخي ايالتي "ايلنويز" برداشتم كه در هنوز در بسته بندی اولیه اش بود و چندين دهه قبل به این آرشیومنتقل شده بود. داخل كاغذهاي بسته بندي شده يك جلد كتاب بود كه تاريخ بيش از 130 پزشك رها شده از دام  اعتياد را مستند ميكردکه  بعنوان پزشک برای درمان اعتیاد در یکی از 120انستیتوی" کیلی" به كار گرفته شده بودند.
همزمان با شروع نوشتن صفحاتي از اين سند، مي دانستم كه فصلي ناشناخته و مهم  را در تاريخچه طب اعتياد پيدا كرده ام. اين احساسي شگفت انگيز بود. همچنين فصلهاي زياد جديدي از تاريخ درمان مانند فراز ونشیب Parkside (بزرگترين ارائه دهنده خدمات درمان اعتياددر ايالت متحده قبل از سقوطش در 1993(، كه فقط ميتوانست از طريق مصاحبه با اشخاص كليدي به دست آيد. این ماجرا فرصت مصاحبه با بعضي از پيشگامان جديد در مان اعتياد در آمريكا را به من داد. من اطلاعاتی که انها در اختیارم قرار دادند را ارج مینهم اماپیشرفتهایم همچنین حاصل ملاقاتهای شخصیم با این افراد بود. مصاحبه هايم با كساني مثل دن آندرسن، وينسنت دل، و ديويد ديك ، تاثير عميقي بر عملکرد من در رابطه  اين موضوع گذاشت.

A: كمك شما در نوشتن تاريخچه درمان و بهبودي در آمريكا توسط اندیشمندان بزرگی تقديس شده است. نقش آنها را چگونه توصيف مي كنيد؟

WLW: مهمترين اين اساتيد کرتز تاريخ شناس دانش آموخته هاروارد بوده و هست. من در باره تاريخچه معتبرامي در مورد  الکلیهای گمنام آمریکا اطلاع داشتم و در اوايل دهه 1990 با او تماس گرفتم واز او خواستم كه 4 فصلي را كه درمورد آن امر خطیریعنی همان  درمان  الکلیهای گمنام آمریکا نوشته بودم را بازبيني كند. آن تماس ابتدايي تبديل به اندیشه مستمري برای همه كارهاي تاريخي بعدي من شد. او روي اهميت داستان گفتن به روش رويداد نگاري تاكيد كرد و به من نشان داد كه چطور داستان را در قالب متن بگويم و به آن جنبه شخصي بدهم و آن را در مکان خاصی روایت کنم. او به من گفت كه با خواننده ام در تماس باشم- خواننده را مشتاق نگه دارم كه صفحات را ورق بزند و دريابد كه بعدا چه اتفاقي مي افتد. او در مورد مصاحبه هم چيزهاي زيادي را به من ياد داد، مخصوصا اينكه چطور با حافظه هاي ضعيف و بهم ريخته كار كنم، و او مرا به شبكه بزرگتری از دانشمندان گذشته در زمينه اعتياد وصل كرد. بخش زيادي از آنچه كه من به عنوان يك مورخ درمان و بهبودي به دست آورده ام  را مديون هماندیشی خود با كرتز هستم. اساتيد ديگر،الگوها ، و مهمترين مشوقهاي من براي نوشته هاي تاريخيم  ديويد موستو،ديويد كرترايت،ديويد لويس،تام بيبر،تام مك گاورن، باب دوپنت،و گريفيث ادواردز هستند.

ترجمه: همسفر مرجان مرادی

ویلیام ال وایت


درباره ما

نويسندگان سايت

پيوند روزانه

جست وجو
پيوند وبلاگ
آرشيو مطالب

آخرين مطالب
پشتيباني آنلاين